Traktör üretimi yüzde 74 düştü!

23.04.2009
13,966
23,923
35
Bilecik

Ekonomideki daralma traktör üretimine büyük darbe vurdu! Traktör üretimi bu yılın ilk ayında yüzde 74 düştü. Üretimdeki düşüş kendisini trafiğe çıkan (tescili yapılan) traktör sayısında da gösterdi.
Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) bu yılın Ocak ayı traktör istatistikleri raporu ile Aralık 2018 traktör tescil raporunu yayınladı.

Ekonomideki daralma kendisini traktör üretiminde de gösterdi. Bu yılın ilk ayında traktör üretimi geçen yılın aynı ayına göre büyük bir düşüş yaşandı. Üretimde ciddi bir düşüş yaşanırken, ihracat kalemi ise sevindirdi. Üretimdeki düşüş kendisini trafiğe çıkan (tescili yapılan) traktör sayısında da gösterdi.

Buna göre, 2019 Ocak ayında traktör üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 73.9 daralarak 5 bin 542'den bin 445'e düştü.

Üretimdeki düşüşe rağmen ihracat kaleminde ise yüzde 49.8 artış yaşandı. Ocak 2018'de Türkiye 812 traktör ihracatı yaparken, bu rakam 2019 Ocak ayında bin 217'ye çıktı.

Diğer yandan, 2018 yılı Aralık ayında 3 bin 886 adet (2017 ve 2018 model) traktörün trafik tescili gerçekleştirilirken trafiğe çıkan (tescili yapılan) traktör sayısı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 54 (Birikimli toplamda yüzde 33,6) azaldı.

Milletin kapısında 2'şer 3'er traktör var daha kim ne yapacak traktörü.
Bankalar cazip kredilerle köylüye traktör yağdırdı,
Sonra piyasa şişince hepsi birbirinin yüzüne bakakaldı.
Devletin bundan sonra yapması gereken şey;
Bu firmalarla
Yurtiçi değil,yurtdışına satabileceği üretimi yaptırmak.
Benim traktor 14 yaşında deiştirmek istiyom enflasyola mücadeleci bayi arkadaşlar varsa yardimci olsun 75 hp traktor 190 bin olmuş tanzim satiş istiyorum traktorlarda [emoji4]

Burada kış 6 ay senin kadar şikayetçi değilim.
Gel yazın tarla ekelim,kışın kayak hocalığı yaparsın sen yeteneklisin harbidennn .
Benim şikayetim genel olarak kendim için demiyorum ben herhalikarda gećinirim fiyatlar isterse 10 katı olsun mazot 10 lira gübre 200 lira tohum 3 lira bugday 80 kirus satilsin yapan yapmayan belli olsun

Benim traktor 14 yaşında deiştirmek istiyom enflasyola mücadeleci bayi arkadaşlar varsa yardimci olsun 75 hp traktor 190 bin olmuş tanzim satiş istiyorum traktorlarda [emoji4]
Keşke zamanında değişseydin cemal abi çok değil 2 yıl öncesine kadar fiyatlar iyiydi banka kredi faizide düşüktü önden motoru verirdin geriye pek bişey kalmazdı yılda 10 bin verirdin [emoji4]

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74