Kars ilinde tarım

Kardeşim madem taneyi bırak silaja biç en az 2-2,5 ton silaj verir dönümden bas çukura kendi hayvanına yedir sizin orda saman bizim yarı fiyatına hatta 3 te 1 ine ot ucuz arpa buğday ucuz . Düşünmüyormusun hayvancılık büyükbaş değil ama koyun
Dediğin gibi burda arpa ucuz gectiğimiz hasat ben burda 80 kurustan satabildim arpayı. Sizin oralarda cok para ediyorsa burdan oraya arpa gönderebiliriz [emoji4]

Kardeşim vadeli koyun satmıyolarmı orda ?
Alabilirim vadeli. Kredi cekme imkanım da var ama su anki bilgi ve olmayan tecrübemle bu ise girmek bana mantıklı gelmiyor. Kendim devlet memuruyum seviyorum bu isleri ama bakım konusunda hem yeteri kadar ilgilenemem hemde mevcut borclarımın içinde hayvancılık için tekrar borclanamam. İlk hedefim tarımı burada daha verimli bir sekilde yaparak hem para kazanıp hemde buradaki insanımıza örnek olmak her ne kadar haddimiz olmasa da..

Bu yıl merak ediyorum gübre ve tohum baya pahalıydı daha ilaçlama yapılacak buğdaylara, bu yıl 300 kg buğday alan birisi masrafını çıkaracak mı acaba

Ortalama 500-600 kg verim alınan bir bölgede 300 kg verim alınırsa tabiki maliyeti kurtaramaz siz kendi bölgenizi baz alarak yorum yapıyorsunuz. Ortalama 500-600 kg verim alınan yerle 250-300 kg verim alınan yerin maliyetide aynı olmaz
Mevcut rakamlara göre bu seneki tahminen dönüm maliyetim 160-170 TL olacak
300 kg verim alırsam 1 TL'den ürün satarsam 300 TL gelirim olur. Şimdi siz söyleyin bu durumda zarar mı etmiş oluyorum yoksa kar mı elde ediyorum? Kimseye saygısızlık etmek istemem ama gerçekten birileri ya bu işi bilmiyor yada art niyetli

Ortalama 500-600 kg verim alınan bir bölgede 300 kg verim alınırsa tabiki maliyeti kurtaramaz siz kendi bölgenizi baz alarak yorum yapıyorsunuz. Ortalama 500-600 kg verim alınan yerle 250-300 kg verim alınan yerin maliyetide aynı olmaz
Mevcut rakamlara göre bu seneki tahminen dönüm maliyetim 160-170 TL olacak
300 kg verim alırsam 1 TL'den ürün satarsam 300 TL gelirim olur. Şimdi siz söyleyin bu durumda zarar mı etmiş oluyorum yoksa kar mı elde ediyorum? Kimseye saygısızlık etmek istemem ama gerçekten birileri ya bu işi bilmiyor yada art niyetli
Bu yıl kimse yaptığı emeği karsilamayacak diye buğday ekmedi harman vakti belli olur herşey 90 kurusa satarsaniz buğdayı birde yaptığınız emeğe bakın tohumu gubresi sonra üste gübre ot ilacı pas ilacı sonra bictirme parası var daha

Bu yıl kimse yaptığı emeği karsilamayacak diye buğday ekmedi harman vakti belli olur herşey 90 kurusa satarsaniz buğdayı birde yaptığınız emeğe bakın tohumu gubresi sonra üste gübre ot ilacı pas ilacı sonra bictirme parası var daha
Siz osmaniye ilinde pas ilacı yapıyorsunuz diye ülkenin her yerinde pas ilacı yapıldığını mı zannediyorsunuz. Bizim bölgede sadece ot ilacı kullanılır. Dönüme 1 gr kullanılır. Geçen yıl 50 gr olan ilaç 15 TL'den almıştım. Biçme bedeli'de 12 TL dir.
Geçen Yıl ortalama 90 kuruştan sattım bu sene %10 artsa 1 TL eder.
Ben ortalama her yıl 300 kg verim alıyım 90 kuruş fiyatla satmak şartıyla, mevcut gübre ve mazot fiyatlarıyla her yıl 2000 dönüm arazi ekerim. Yeterki 300 kg verim alıyım