Gezen Tavuk Yumurtacılığı 2019 güncel

Uzun zamandır sessiz sedasız paylaşımları takip edip tek tek okuduğum ve aynı soruları sorarak forumu tekrarlanan bilgilerle doldurmak istemediğim için ilk paylaşımım bugüne kısmet oldu...

İnsanın fıtratında var olan tarım,hayvancılık ya da doğa ile iç içe yaşama arzusu her zaman bizleri cezbetmiştir...şehirleşmiş yaşamlar geçim sıkıntısı ticari kaygılar ve endüstriyel hayat tarzina dönüştüğünün farkında olduğumuz ama zincirlerini kırmaya cesaret edemediğimiz kelepçeler ile yaşadığımız ikilemler bizi her zaman bu konuda düşünmeye sevketmiştir.

Bu yazımı kaleme alırken gerek buradan gerek başka kaynaklardan gerekse bizzat gidip yaptığım görüşmeler ile bilgi edinimi sağladım...Fakat şunu da belirtmeliyim ki bu güne kadar tarım ve hayvancılık ile ilgili geçmişimde hobi adına bir kaç hayvan beslemekten öte bir durumum olmamıştır...

Şehirlerde yaşayıp da bir anlamda köye dönüş özlemi çeken üretici olmak doğal yaşamaya çalışmak hayalleri kuran ama ya yapamazsam diye eldeki bulgurdan olmayı da göze almakta tereddüt eden arkadaşlarıma yaptığım araştırmaları paylaşıp eksiklerimi tamamlamanızı yanlışlarımı düzeltmenizi eklenecekler varsa katkı sağlamanızı istirham edip paylaşımımı kıymetli yorumlarınıza emanet ediyorum.ilk paylaşımım olduğu için girizgah biraz uzun oldu hakkınızı helal edin lütfen...

Öncelikle mevcut konumumuzu düzenimizi bozmadan ne kadarlık bir yatırımla hanemize + yazacak bir işletmecilik yapabiliriz...Ve bu demoyu başarırsak işi gücü bırakıp tamamen böyle bir yaşama adapte olmayı tercih edermiyimi inceledim...koşullar kisilere gore değişebilir bu yüzden bu noktadan sonra kendi girişimciliğimi planlıyor gibi aktaracağım...Yaptığım hesaplamalara göre işin finans yem tedarigi ve pazarlama bağlantili konuları haricinde işi tamamen bakıcıya emanet ederek kar elde edebilmek için 2000 tavuk ile başlamak gerekiyor ve demo dediğimiz olay bile hesaplamaları görünce ne kadar maliyet gerektirdigini okudugunuzda vazgecmenize de sebep olabilir...dedigim gibi kisiye ve bütçeye göre değisken bir durum...

Öncelikle ankaraya 25 km uzaklıktaki bir belde de ki hayvanciliga müsait ve faaliyet yapilan bir belde de köyün biraz dışında ama çok da uzak olmayan elektrik ve suyu mevcut ruhsat almaya müsait 2 dönümlük bir arazimiz var hali hazirda...olmadığını düşünseydik benzer emsalleri kiralik olarak 2000 tl yıllık kira bedeli ile verilebilmekte....

https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-arsa-kiralik-sirkeli-dereagil-mevkiinde-593336837/detay

Arazide 2000 tavuk için çadır folluk yemlik suluk masrafları ve bakıcı evi 2+1 prefabrik sobalı ısinma sistemli yaklaşık 100 bin tl...(ev ve kümes kalitesine göre 70 bine de mal edilebilir) aşağıda birer örnek verdim...

https://www.sahibinden.com/ilan/hay...uluk-yemlik-fan-kurulum-dahil-650671101/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/eml...panyalr-gunal-prefabrik-farki-408312006/detay

Kümes numarası almak ruhsat işlemleri bürokratik harçlar vs gitti geldi burdan ve youtube den guncel videolara baktığımda 15000 gibi bir maliyet öngörülüyor...

Alınan yarkalar en az bir ay yem tüketecek ve karşılığında bize yumurta vermeyecekler.Biz bunu da ilk kuruluş maliyetine atalım 2000 tavuk günde tavuk başı 100 gr yem tüketir bu da günlük 200 kg yani 50 kg dan 4 çuval yem demektir ki bu da güncel maliyet 100 tl den günlük 400 tl aylık 12000 tl dir...

İdare edecek bir pikap mutlaka şart getir götür taşıma teslimat 20.000 de araç için ayırdık...

Yarkalar için tanesi 20 tl den 2000 yarka icin de 40 bin tl ayırdık

Şimdi kabaca toplayalım

Çadır ekipman kurulum ve bakıcı evi =100 bin
Ruhsat ve bürokratik işlemler. = 15 bin
Verim alana kadar 1 aylik yem. = 10 bin
Getir götür pikap alımı = 20 bin
Yarka alımı = 40 bin
Görünmeyen kurulum maliyetleri
Soba su deposu jeneratör vs aklima
Gelenler bu meblağı yedek akće gibi
De dusunebiliriz. = 15 bin

Görüldüğü üzere kendi tercihlerimden oluşan ve çok müdahale etmeden cevirebilecegim bir çiftliğin maliyeti 200 bin civarinda siz bunu isterseniz 17 ye yarka bulur 10 bin tl konteynır isimi gorur ruhsat olmadan da yapabilirim diye dusunurseniz 150 bin tl de olabilir...Şimdi gelelim aylık gelir gider dağılımına...Ben bakıcıya iyi bakacaksın ki bakıcı da hayvanlarına iyi baksın diye düşünürüm ve bakıcıyı beldenin koylunun yerlisinden tercih etmeyi daha stratejik bulurum...

Ankarada 1200 tl ile afgan çoban bulmak mumkun ve bu 16 subat 2019 tarihi itibarı ile gezdigim ciftliklerde dogrulugu tarafimdan sabitlenmistir...ama asgari ucretten biraz fazla verecegim bir personel mumkunse yeni evli cevval,ehliyetli bir personel 2500 tl ssk ile 3500 ekstralari ile ki bu her hafta eline 50 TL 100TL ateslemekten geçiyor (motivasyon ) :) toplam 4000 tl maliyet...ev kirası da vermeyecek gibi bir durum da söz konusu...

Yem olayını hesaplamıştık gezindigi icin 110 -120 gr yemi 100 gr dan hesapladik ve aylik 12000 tl yem maliyetimiz var

Tavukları arastirmalarima gore 3 gunde 2 yumurta verimi olarak hesaplamayı teorik olarak dogru buluyorum...bu da 2000 tavuk için 40000 adet yumurta yani 1330 koli karton viyol demek ve 500 tl tutuyor sadece viyolleri :)

http://www.viyolpazari.com

Araç için getir götür benzin mazot pazarlama satış masrafı en az 1000 Tl...

Her işletmede görünmeyen giderler vardır kaleme alinmayan akla gelmeyen vs ( ilaç,aşı,ısınma gideri,veteriner,vs) için de aylık ortalama 1000 tl

Şimdi bakalım
Bakıcı masrafi. = 4000 tl
Yem masrafi. = 12000 tl
Viyol masrafı. = 500 tl
Araç bakım pazarlama = 1000 tl
Görünmeyen giderler. = 1000 tl
Toplam masraf 18500 tl fakat ticari zihniyetim bana her zaman hesaplanandan yuzde 10 daha fazla hesapla demistir maliyetini....kendi insiyatifim ile toplam masrafimı 20 bin tl ile sonlandırdım...

Gelelim kazanç durumuna 3 günde 2 yumurtadan ayda 1336 koli ediyor ve bunu da 1330 ile aşagı toleranslı yuvarliyorum bunu bir sonraki adımda anlatacağım...1330 koli yumurta market mandira şarküteri müsterisine 15 tl (güncel)bahceci cevredeki hobi bahcecileri es dost akraba ortalamasi da 20 ila 25 tl arasinda gidiyor bu da güncel...hatta bizzat dün itibari ile 4 ya da 5 ciftlik gezdim ve hepsinden de dost alışverişte gorsun hesabi 1 er koli yumurta aldim 20 den asagi veren olmadi pazarlik bile yaptım :))

Yani toplam koli ortalamasini 18 tl den 23.940 yuvarlak hesap 24000 kazanç elde ediyoruz...masrafimiz 20.000 tl idi...aylik kar 4000 tl arti eksi yuzde 5....200 bin yatirim yaptik 4000 tl kar elde ettik aylik...tavuklar 2 sene sonra elden cikacak bugun elimizde cikma tavuk olsa 15 tl den verebilirdik yaklaşık...bu zaman zarfinda elimizde 1500 tavuk ancak kalir fakat 1336 koli hesabimizi 1330 yaparken o 6 koliyi yani aylik 100 ile 150 tl arasındaki ortalama parayı tavuk ölümlerine ayirmis olduk...1500×15= 22500 tl Tavukların geri dönüşü bize...Şimdi 200 bin tl yatirim ile iki senede aylik ortalama 4000 tl den 96.000 tl cikma tavuk geliri ile de 22500 tl toplam 120 bin tl bir gelir elde edilebilir...şahsen ankarada 200bin nominal degerli bi daire tas çatlasın 1000 tl kira getirir bu da baska bir perspektif açısı...

Bu demoyu basarabilirsem hic durmadan isi gucu sirketi lagvedip boyle bir yasama hazır ve nazır girerim...çünkü işin içinde kendin olursan en basitinden masrafları dusurebilirsin...bakiciya git firindan ekmek topla diyemezsin mesela ama gunluk 400 tl yem parasinin 100 tl sini yani bir cuvalini alternatif yiyecek tedarigine ayirirsan firinda bayat ekmek cuvali 7 tl ile 10 tl arasinda...ya da pazarcidan buyuk cuval biraksan yanina ayikladigi kivircik yesillik maydanoz cok iyi besin maddeleri olamaz mı mesela...yada bahcen de ufak yatırımla solucan uretsen besini tavuk gübresi hem işletmecilerin bi zaman sonra elden cikartmakta zorlandigi gubreyi kullanıp urettigin solucanlari da canli yem olarak kullanabilmek olayi tartisilabilir...( etik mi degilmi karli mi karsiz mi )

Evet sevgili dostlar bu konu böyle uzaaaar gider ama aklimdakileri paylaşmış oldum...çok uzun bi yazi oldu yayınlanır mı bilmiyorum ama okudugunuz her satir yapacaginiz her katki icin simdiden cok tesekkur ediyorum....saygilarimla...

Şu an da bim süpermarkette de 15.95 tl gramaj 55 gr yazıyor...muhtemelen bu yumurtalar kafes tavukculugu isletmesiyle elde ediliyor...ankara gimat da toptancilar plasiyerlere ve market toptancilarina 14 ile 15 tl arasinda veriyor...dolayisiyla market sarkuteri ve ya pastanecilere 15 tl cok normal gelir diye dusunuyorum ustelik de salma tavuk yumurtasi en azindan gunes gorup az da olsa toprak karıştırıp solucan bortu bocek de yeme imkanlari var yani daha lezzetli olma olayi tercih de bize öncelik saglar diye dusunuyorum...düşünceleriniz icin de tesekkur ediyorum

• Beğen
Tepkiler: selcuk43
Gimatta toptan kafes yumurtasi s 10.5 m 11.25 l 12.25 ...karma 11.5 cuma günü ki fiyatlar günlük değişir bilginize ...

Tabi yumurta olayı borsası olan bi mevzuu sezonuna gore de degiskenlik gösteriyor eger iyi bir pazarlamacı iseniz toptan da kolisi 10 tl bile olsa butik müsterinizi biraz arttirirsaniz bahsedilen ortalamalar yine yakalanabilir diye düşünüyorum...siz ureticimisiniz yoksa toptan alim satim ile mi istigal ediyorsunuz...guncel bildiklerinizi paylasirsaniz sevinirim....

Tabi yumurta olayı borsası olan bi mevzuu sezonuna gore de degiskenlik gösteriyor eger iyi bir pazarlamacı iseniz toptan da kolisi 10 tl bile olsa butik müsterinizi biraz arttirirsaniz bahsedilen ortalamalar yine yakalanabilir diye düşünüyorum...siz ureticimisiniz yoksa toptan alim satim ile mi istigal ediyorsunuz...guncel bildiklerinizi paylasirsaniz sevinirim....

Zaman zaman alım yapıyoruz ama daha çok afyon tarafından alıyoruz dökme alıp paketliyoruz ...

Zaman zaman alım yapıyoruz ama daha çok afyon tarafından alıyoruz dökme alıp paketliyoruz ...

Afyonda şifa yumurta var daha önce inşaat sektöründe faliyet gösterirken benim müsterilerimdi...şimdi yumurta isine girdiler 😊
Ankarada ki çiftçi dostlarimizla tanismak kaynaşmak isterim birbirimize mutlaka faydamız olur düşüncesindeyim...tabi siz de isterseniz 😊

Kafes yumurtası şuan diplerde 30 kuruşun altında perakende fiyatı.Köy yumurtasının fiyatını belirleyen müşteri kitlesidir. Bana göre 0.60 kuruşun altında satılan köy yumurtası zarar yazar.1 koli yumutrayı 20 liradan satabileceginiz bir pazarınız varsa yapılabilir.

• Beğen
Tepkiler: melankoliksofi
Kafes yumurtası şuan diplerde 30 kuruşun altında perakende fiyatı.Köy yumurtasının fiyatını belirleyen müşteri kitlesidir. Bana göre 0.60 kuruşun altında satılan köy yumurtası zarar yazar.1 koli yumutrayı 20 liradan satabileceginiz bir pazarınız varsa yapılabilir.
Abi aylik 1500 lira kazanmak için masraflar düşürülmüş brr vaziyette lac adet ataks alıp beslemeyi tavsiye edersin

Hiç beslemedim ancak bana göre önemli olan 3 yıl sonra sermayenin geri dönüşü nasıl olacak. 3 yıl sonra verimi düşen tavuklar nasıl değerlendirilecek? Yerine yenisini alabilmek için tekrar cebinden paramı vereceksin.

Hiç beslemedim ancak bana göre önemli olan 3 yıl sonra sermayenin geri dönüşü nasıl olacak. 3 yıl sonra verimi düşen tavuklar nasıl değerlendirilecek? Yerine yenisini alabilmek için tekrar cebinden paramı vereceksin.
Benim kuzenim kuluçkaya yatırıp devamlı tazeliyor dolayısıyla zannetmiyorum tavuk uzun süre yaşasın bir şekilde ölüyor devamlı tazelemek gerek elimde 150 tavuk var diye illa hep aynı sayi ile kalacak değilim arkadan devamlı yetiştirmek gerek