Süt hayvancılığına başlamak?

Merhaba saygıdeğer forum üyeleri. Size atanamamış bir öğretmen kardeşiniz olarak yazıyorum. Ne yazık ki atanma işi zor gözüküyor, buda insanı başka işler aramaya yönlendiriyor. Başka iş derken süt hayvancılığını diyorum. Küçüklüğümden beri aktif olarak çiftçilik ve hayvancılık yapıyorum, fakat bizim buradaki hayvanların büyük çoğunluğu simental yani pek fazla hostein ırkı hayvan yok. Zaten 4-5 tane simental hayvanımız var fakat bunlarda ne yazıkki bekmeğim süt verimini alamıyoruz. Onun yerine hostein almak mantıklı mıdır?
Ahırımız en fazla 10 baş hayvan aldığı ve yerinin sıkıntı olduğu için yeniden bir ahır yapmak zorundayım. 40 başa kadar da kaba yemimi kendim üretebilecek durumdayım (mısır slajı,arpa, buğday,yulaf,pancar küspesi )
Sizce bu işe başlasam kâr edebilir miyim? 300 bin liraya kadar para çıkarta bilirim. Fakat böyle bir dönemde bu işe başlamak mantıklı mı kafa mı karıştırıyor?
İyi kötü başladık diyelim dışardan sadece kesif yem ve veteriner masrafı ile para kazınır mı?
Ortalama olarak hayvan başı yıllık 7 ton süt alabilir miyim?
Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim. Saygılarımla

Merhaba saygıdeğer forum üyeleri. Size atanamamış bir öğretmen kardeşiniz olarak yazıyorum. Ne yazık ki atanma işi zor gözüküyor, buda insanı başka işler aramaya yönlendiriyor. Başka iş derken süt hayvancılığını diyorum. Küçüklüğümden beri aktif olarak çiftçilik ve hayvancılık yapıyorum, fakat bizim buradaki hayvanların büyük çoğunluğu simental yani pek fazla hostein ırkı hayvan yok. Zaten 4-5 tane simental hayvanımız var fakat bunlarda ne yazıkki bekmeğim süt verimini alamıyoruz. Onun yerine hostein almak mantıklı mıdır?
Ahırımız en fazla 10 baş hayvan aldığı ve yerinin sıkıntı olduğu için yeniden bir ahır yapmak zorundayım. 40 başa kadar da kaba yemimi kendim üretebilecek durumdayım (mısır slajı,arpa, buğday,yulaf,pancar küspesi )
Sizce bu işe başlasam kâr edebilir miyim? 300 bin liraya kadar para çıkarta bilirim. Fakat böyle bir dönemde bu işe başlamak mantıklı mı kafa mı karıştırıyor?
İyi kötü başladık diyelim dışardan sadece kesif yem ve veteriner masrafı ile para kazınır mı?
Ortalama olarak hayvan başı yıllık 7 ton süt alabilir miyim?
Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim. Saygılarımla

MERhabalar yardımcı olmak adına bildiğim kadarıyla sizi yönlendireceğim öncelikle bölgenizde süt kaça alınıyor lt fiyatı ve ürettiğiniz sütü elden satabilme imkanınız ve sattığınız takdirde lt olarak kaça satarsınız veya satıyorsunuz bunları paylaşırsanız daha etkili olur diyelimki 1.7 ve üzeri satıyorsunuz hayvanın ihtiyaçlarını tamamını karşılarsanız rasyon olarak en son hesapta hayvan başı 250 tl karlılık vardı fakat normal bir rasyonda biraz eksiği olsun derseniz 400 450 tl süt parası alabiliyorsunuz hostein ırkından şuan biraz kritik bir süreç var uzun süreli yapacaksanız girişebilirsiniz elinizdeki ineklere hosteinin en yüksek süt verimi olan boğalardan suni tohumlama yaptırabilirsiniz 10 inekle bulunduğunuz bölgede bir asgari ücret kadar süt parası kazanabileceğinizi düşünüyorum çok rahat heleki kaba yemleride üretiyorum demişsiniz sizin karınız dahada yüksek olur özellikle başaklı yulaf mısır silajını üretiyorsanız başlayın bence çünkü öğretmen alım politikları sıkıntılı şuanda alımlardan çok mezun var alımlarda çok torpil var türkiye 1.si dahi giremeyen bir ülkedeyken belkide iyi temennilerle önünüzdeki 10 yılda çok daha iyi yerlerde olabilirsiniz umarım hakkınızda hayırlısı olur

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
6 aydır süt vermiyorum ama 1.50 ile 1.70 arasında değişiyor. Süt paralarında sıkıntı olmuyor

1.7 fiyat kurtarir sizi size tavsiyem ahir sartlariniz iyise ve rasyondan hic kacmayacaksaniz 30lt sut veren hosteinler alin ahir sartlariniz kotu ve rasyonda dengesizlikler arada degisiklikler olacak derseniz 25 lt li hostein hatta bulabilirsenoz sutcu montofon oneririm ahir sartlarina gore siz karar verin bide sunuda ekleyeyim dengesiz bir ekonomide paranizin tamamini bu ise gimmeyin 30binlerden bahsetmissiniz 5 ineginiz var 5 te siz alin bi deneyin kalan paranizinda yarisi tl de yarisi dolarda dursun ihtiyac halinde kullanilabilir kaynagizin olmasi lazim baktiniz isler yerinde yine yatirim yapmak isterseniz yapin yam stogunuz olsun hayvan sayiniza gore hesaplayip depo yaptirabilursiniz paranizi tamamen gommeyin baslayincada bize resimler atin gelisimlerinizi gorelim

Torku 3 4 aydir süt parasi vermiyor bizim burada

Isinizi ogretmek gibi algilamazsaniz tabi durumunuzu bilmiyorum ama bence kicuk aile isletmeleri tek et ve tek sut uzerine bakim yapmamali sut hayvaniniz varken elinizn altinda beside 3 tane angusunuzun oldugunu dusundugumuzde belli bir noktada soze rahatlama getirebilirdi egerki sadece sut uzerineyseniz ilk etapta bilmiyorsaniz bile bir besi ile baslayip hayvan sayiniza gore 3 te bir beside yaparsaniz zor satlarda biri inerken biri cikiyor genelde nefes olur size sadece oneridir

• Beğen
Tepkiler: mekanik10 ve gohan
Hayvan fiyatları makul , özellikle düve fiyatları fena değil.
Girmek için fena bir zaman değil. Buradaki konuları takip ediyorum , kendi yemini kendi üreten işletmeler kriz zamanlarında bile bir şekilde ayakta kalıyor. Yarı besi , yarı süt ırkları seçili bir sürü düşünüyorum ileride bende. Çok büyük çaplı düşünmüyorum bende. Ama benim daha önümde uzun zaman ve yıllar var.

• Beğen
Tepkiler: mydonose2
Çiftçiliğin ve hayvancılığın ince hesaplar tutulamayacağını biliyorum fakat yinede kabaca kendime göre hesap yapayım. Hatam varsa düzeltin. Hesaplar 30 baş inek ve 10 düve içindir.
Yıllık olarak hesaplarsak;
GELİR
1 inek ortalama günlük 22 lt süt verse 22*300=660lt yapar.
30inek*6600lt=198.000lt yapar. Bunu da 1.7tl verirsek
198.000*1.7=336 000tl yapar.
30 inekten 28 buzağı olsa 2 kayıp ile. Bunların 8 tanesini damızlık koyup 20 tanesini 6 aylık iken satsan 20*3=60.000tl
28 buzağının desteği 14.000tl yapar.
Toplum 336+60+14=410.000 tl en fazla kazanç eder.
GİDER
Kaba yemi kendim üretecegim için onun masrafını saymıyorum fakat 10.000 tl tohum ,su ve mazot olarak düşelim.
Günlük 8 kg kesif yem yese 8*300=2400kg
Yıllık 48 çuval yapar. 48*80tl=3840tl
3840*30inek=115.200 tl
Yıllık 10 düve ve buzağılar içinde 30.00tl masraf diyelim.
Bunun yanında yıllık 20.000tl da veteriner, mazot elektirik vs diyelim.
115.200+30.000+20.000+10.000=175.200
175 bin masraf diyelim.
TOPLAM
410.000-175.000=235.000tl kazanç gözüküyor.
K
Tabiki bunlar kağıt üzerinde yaptığım şeyler illaki pratikte fark olacaktır.

Çiftçiliğin ve hayvancılığın ince hesaplar tutulamayacağını biliyorum fakat yinede kabaca kendime göre hesap yapayım. Hatam varsa düzeltin. Hesaplar 30 baş inek ve 10 düve içindir.
GELİR
30 inekten 28 buzağı olsa 2 kayıp ile. Bunların 8 tanesini damızlık koyup 20 tanesini 6 aylık iken satsan 20*3=60.000tl
GİDER
Kaba yemi kendim üretecegim için onun masrafını saymıyorum fakat 10.000 tl tohum ,su ve mazot olarak düşelim.
3840*30inek=115.200 tl
175 bin masraf diyelim.
TOPLAM
K
Tabi pratikte farklı olur dediğin gibi hesaplar
22 kg hedefleniyorsa süt ortalama
Kaba yem maliyeti kendindende olsa ekme biçme bağlama tasima sulama hammaliye cok fazla tutar
Kaba yem yonca mısır olsa başka hesap
Bugday yulaf otu korunga fiğ olsa yine başka hesap
İşletmenin işini kosturdugum araç ile yem karmanin yakıtı 1000 tl aylık
Hosteinde imkan varsa olur derim yoksa boşver koyun olsun keçi olsun daha iyi kazanir imkan iklim neye uygunsa onu yapmak çok uygun olur
Hosteinverimlidir ama cok prensipli işletmeci ister hata affetmez en küçük bir hatada zarar yazar bilgi tecrübe imkan olması gerek

Kaba yem maliyeti kendindende olsa ekme biçme bağlama tasima sulama hammaliye cok fazla tutar
Hosteinde imkan varsa olur derim yoksa boşver koyun olsun keçi olsun daha iyi kazanir imkan iklim neye uygunsa onu yapmak çok uygun olur
Hosteinverimlidir ama cok prensipli işletmeci ister hata affetmez en küçük bir hatada zarar yazar bilgi tecrübe imkan olması gerek

Yani hocam 235 çıkmıştı 200 bin bile kalse 30 inekten bence büyük para. Tabiki herşey yolunda giderse bunlar olur. En ufak hata da kayıp çok olur.

Hocam hesap çok iyimser, 1 hayvan 6 aylık olana kadar nereden baksan 1500-2000 TL masraf yapar. Doğup ölenler de olacaktır. Ayrıca anaçlardan da fire mutlaka olur. kaba yemi kendin yetiştireceksin de 30 hayvanın kaba yemini yetiştirmek çok daha fazla tutar. 15 dönüm yoncan olsa tek sefer sulaması 400-500 liraya patlar. Bunun balyası var, taşıması var, ilacı var. İneklerin hastalanıcak vs. olucak sütü antibiyotikli olacak satamayacaksın, illa ki denk gelecek unutup süt tankına antibiyotikli süt katıp o günün sütünü çöpe atacaksın. 2 ineğin göğsü ağrıyor olacak onlar yüzünden bütün tanktaki süt kesilecek sütü çöpe atacaksın. Siz o 235 bini 135 bin hatta yuvarlak 100 bin yapın. Devletin vereceği destekleri de hiç bir zaman hesaba katmayın. Bizim buradaki memur saolsun üşendiği için bizim bütün buzağıların annesini aynı girmiş, o yüzden bu yıl 65 hayvan'dan sadece 1 adet buzağı desteği alabileceğiz. Düşün hıyar memurun teki 25 bin lira'dan fazla paramızı yedi ve yapabileceğimiz hiç bir şey yok.

Hocam hesap çok iyimser, 1 hayvan 6 aylık olana kadar nereden baksan 1500-2000 TL masraf yapar. Doğup ölenler de olacaktır. Ayrıca anaçlardan da fire mutlaka olur. kaba yemi kendin yetiştireceksin de 30 hayvanın kaba yemini yetiştirmek çok daha fazla tutar. 15 dönüm yoncan olsa tek sefer sulaması 400-500 liraya patlar. Bunun balyası var, taşıması var, ilacı var. İneklerin hastalanıcak vs. olucak sütü antibiyotikli olacak satamayacaksın, illa ki denk gelecek unutup süt tankına antibiyotikli süt katıp o günün sütünü çöpe atacaksın. 2 ineğin göğsü ağrıyor olacak onlar yüzünden bütün tanktaki süt kesilecek sütü çöpe atacaksın. Siz o 235 bini 135 bin hatta yuvarlak 100 bin yapın. Devletin vereceği destekleri de hiç bir zaman hesaba katmayın. Bizim buradaki memur saolsun üşendiği için bizim bütün buzağıların annesini aynı girmiş, o yüzden bu yıl 65 hayvan'dan sadece 1 adet buzağı desteği alabileceğiz. Düşün hıyar memurun teki 25 bin lira'dan fazla paramızı yedi ve yapabileceğimiz hiç bir şey yok.

Geçmiş olsun gerçekten hatası varsa hakkınızı arayın bence

İlginç kötü olmuş buzağı desteği alamamak
Gereken yerlere basvurdunuzmu sizin hakkiniz bu para

GELİR
GİDER
3840*30inek=115.200 tl
175 bin masraf diyelim.
TOPLAM
K

Hesapta karlılık önemli kara ulaşmışsınız en kötüsü bile olsa yine kar edeceğiniz çok açık soracağım birkaç soru var 30 sağılır 10 tanede düvenin yıllık yemlerinin stoklayacağınız alanınız mevcutmu yıllık bazda stoklayamayacanız yeme bile bir çok defa zam gelecek ki yemi stoklamak sıkıntıda yaratabilir 3 aydan fazla diğer kaba yemler içinde nemsiz ve sıvı teması olmayan yerler gerek ilkel tarzda bu işi yapan bir kaç tanıdıkla sohbetimde 10 hayvandan sağılır dönemde 5 ve 6 arası kar aldığını söyle 1.7 den satıyor ve üstüne destekleme alıyor yem stok olayını çözerseniz girebilirsiniz çok rahat arkadaşında kazancı sizinki kadar olmasada sizin hesabın yüzde 70 i gibi ama bu arkadaş bu işte 10 yıldır uğraşıyor yem stoklaması 10 hayvana kadar silajını ve otunu kendi yapıyor bu işte ilk etap üretmek ve ürettiğini kayıpsız stoklamak ikinci aşama iyi beslemek yeterli dengeli iyi bir rasyonla 3. aşama iyi hijyen şartları tıbbi bilgi önleyici tıp faaliyetleri bu madde çok önemli çünkü ineğiniz olur ama 3 meme kaybetmişsinizdir inek vardır süt yoktur ve hep gider yazar kesime verirsiniz bide ordan gider yazar ilk yatırım parasını bile çıkartamaz bu 3 maddeyi yerine getirebildiğin sürece sıkıntı yok ama maddeleri yerine getrimeden diğer maddeye geçme stoğunu yap hayvanını al güzelce besle ve iyi tıbbı bakım yap yeni başladığın için kara odaklanmadan çok sürdürebilirliği sağla hayvanlarının sağlıklarını iyi tut karından biraz bunlara işin pratiğini öğrenene kadar harca sonrasındada harcarsın sağlıklı hayvanların tüy renginden bile alıcı bulabiliyor meme sağlığı ayak sağlık senin için önemli faktör metaboliği saymıyorum o senin asli görevin o olmazsa herşey çöker ve hazır okadar kar yazmışken bu işten çok iyi anlayan birini yanına al onla çalış işi büyütmekte ve senin öğrenmede sana olanak sağlar kazanırsan onuda memnun etki maddi olarak yanına ilerde alacaklarına herşeyi gösterip öğretsin ve seninle her daim çalışsın aşamalara uyduğun sürece başarırsın bakarsın ilerde çiftliğini davet edilirsek gezmeyede geliriz inşallah

Hesapta karlılık önemli kara ulaşmışsınız en kötüsü bile olsa yine kar edeceğiniz çok açık soracağım birkaç soru var 30 sağılır 10 tanede düvenin yıllık yemlerinin stoklayacağınız alanınız mevcutmu yıllık bazda stoklayamayacanız yeme bile bir çok defa zam gelecek ki yemi stoklamak sıkıntıda yaratabilir 3 aydan fazla diğer kaba yemler içinde nemsiz ve sıvı teması olmayan yerler gerek ilkel tarzda bu işi yapan bir kaç tanıdıkla sohbetimde 10 hayvandan sağılır dönemde 5 ve 6 arası kar aldığını söyle 1.7 den satıyor ve üstüne destekleme alıyor yem stok olayını çözerseniz girebilirsiniz çok rahat arkadaşında kazancı sizinki kadar olmasada sizin hesabın yüzde 70 i gibi ama bu arkadaş bu işte 10 yıldır uğraşıyor yem stoklaması 10 hayvana kadar silajını ve otunu kendi yapıyor bu işte ilk etap üretmek ve ürettiğini kayıpsız stoklamak ikinci aşama iyi beslemek yeterli dengeli iyi bir rasyonla 3. aşama iyi hijyen şartları tıbbi bilgi önleyici tıp faaliyetleri bu madde çok önemli çünkü ineğiniz olur ama 3 meme kaybetmişsinizdir inek vardır süt yoktur ve hep gider yazar kesime verirsiniz bide ordan gider yazar ilk yatırım parasını bile çıkartamaz bu 3 maddeyi yerine getirebildiğin sürece sıkıntı yok ama maddeleri yerine getrimeden diğer maddeye geçme stoğunu yap hayvanını al güzelce besle ve iyi tıbbı bakım yap yeni başladığın için kara odaklanmadan çok sürdürebilirliği sağla hayvanlarının sağlıklarını iyi tut karından biraz bunlara işin pratiğini öğrenene kadar harca sonrasındada harcarsın sağlıklı hayvanların tüy renginden bile alıcı bulabiliyor meme sağlığı ayak sağlık senin için önemli faktör metaboliği saymıyorum o senin asli görevin o olmazsa herşey çöker ve hazır okadar kar yazmışken bu işten çok iyi anlayan birini yanına al onla çalış işi büyütmekte ve senin öğrenmede sana olanak sağlar kazanırsan onuda memnun etki maddi olarak yanına ilerde alacaklarına herşeyi gösterip öğretsin ve seninle her daim çalışsın aşamalara uyduğun sürece başarırsın bakarsın ilerde çiftliğini davet edilirsek gezmeyede geliriz inşallah

Bu saydıklarınızı şuanda ki ahırda yapmama imkan yok. Çünkü yerimiz çok dar. Bu işe başlarsam. Köye yakın bir yere sıfırdan ahır depo vs. Yapılacak tabiki buda baya masraflı gözüküyor

Bu saydıklarınızı şuanda ki ahırda yapmama imkan yok. Çünkü yerimiz çok dar. Bu işe başlarsam. Köye yakın bir yere sıfırdan ahır depo vs. Yapılacak tabiki buda baya masraflı gözüküyor

30 hayvandan öte 10la başla tigemin sigortalı hayvanlarından veya güvendiğiniz bir yerden 10 tane iyi hayvan alıp başlarsanız sizi kurtarır zaten 30 hayvana 220bin kar yazarsanız 10da 70 yazabilirsiniz onuda geçin 50 bin bile güzel para yıllık ilk etap için ve elinizde ilk yatırıma yatırmadığınız paranız duruyor olur ve bu parayı işin içine girdikten sonra gerekli yerlere yatırabilirsiniz

30 hayvandan öte 10la başla tigemin sigortalı hayvanlarından veya güvendiğiniz bir yerden 10 tane iyi hayvan alıp başlarsanız sizi kurtarır zaten 30 hayvana 220bin kar yazarsanız 10da 70 yazabilirsiniz onuda geçin 50 bin bile güzel para yıllık ilk etap için ve elinizde ilk yatırıma yatırmadığınız paranız duruyor olur ve bu parayı işin içine girdikten sonra gerekli yerlere yatırabilirsiniz
Teşekkürler

Bence şuan yeriniz neye yetiyorsa o kadar hayvanla başlayın. Valla piyasa öyle böyle değil. Yeri genişleteyim diye başlarsınız düşündüğünüzden çok daha fazla masraf çıkar borca bulaşmak vs. gerekir aman diyim şu ortamda iş yapılacaksa mutlaka mutlaka öz sermaye ile girilmeli. Ayrıca şunu da üstüne basa basa söylemek istiyorum. 6 ay süt parası alamazsanız döndürebilecek paranız olsun kenarda. Bu aralar bir çok firma süt paralarını geciktiriyor, ödemiyor.

Bu arada buzağı destekleri konusunda yapıcak bir şey yok, kime başvurduysak "o memurdan çok şikayet var ama yapcak bir şey yok" diyorlar.

22 kg süt hedefliyorsa ve bölgenizin şartlarını da göz önünde bulunduruyorsak daha yüksek genetik kapasiteye sahip simentaller ile bu işi yapmak daha mantıklı olabilir diye düşünüyorum nacizane. Dana geliri daha yüksek olacaktır. Simentalde küçük üretici şartlarında 22 kg belki biraz zor olabilir ama 18-20 kg yakalanacaktır ve bu açığı simental, danası ve nispeten daha az sorunları ile telafi edebilir diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci60