BAL KABAĞI ACİL

ARkadaşlar çok yakın bir arkadaşım bal kabağı ekecek 20 dekar bilgisi olanlara bazı sorularım olacak sızce ne kadar tohum gıder gübre atmalımı su verecek zaten ankara haline satmayı düşünüyor ama sizin daha güzel önerileriniz var mı kısacası ne biliyorsanız paylaşın

çok meşakat isteyen bi yandanda basit bi iş. basit kısmını açıklamak gerekirse sadece bu işle uğraşacaksa.
Köyün güzel bir mevkisinde 1 buçuk dekar (1500 m2) yerimi 4 5 sene önce birine kiraladım. Bal kabağı ekti arada sohbet ediyorduk zahmetli bi iş diyor. Ama ondan gördüğüm kadarıyla toprağı güzelce gübreleyip hazırlayacaksınız. Kabak kavun karpuz gibi ürünler suyu ve gübreyi çok sever.
iyi bir tohum alıp hizalı yani sıra ve mesafeli ekildiğinde tohumun tutma olasılığı yüksektir.. Bu işte Önemli bi detay ise yerde değil kabağı asma şeklinde büyütmek Hasat etmek. Yerde büyüyen kabaklar toprakla temas eder 10 da 1 gözüksede üründe biçimsizlikler ortaya cıkar. asma kabak daha büyük ve daha temiz olur. ayrıca bi sırada yerde üretim yapılır yani 2 katı ürün elde edebilirsiniz.
asma 20 dekar için biraz maliyetli olabilir. ama En ucuz yolu Ağaç kazılardır. boyları 2.50 cm ideal toprağa gömüldüğünde 2.10 gibi bi boy kalacak. diger kazıkla arasında 4 metre mesafe olsa iki kazik arasına kalın bi çita. tabi bu örnek.
gübrelemeside biraz mahaliyetli ve sık gübrelemek gerek. zor gibi dursada biyrrden başlayınca gerisi geliyor

2*2 metre olacak şekilde ve her ocakta 2 bitki olacak şekilde ekilirse dekara 250 ocak*2:500 çekirdek gerekir.
Ocaklara yanmış sığır gübresi 2 kg koyulursa iyi olur.Toprak sıcaklığı 10 C olursa çıkış sağlanabilir.
Torf kullanıp viyolde fide yetiştirmek daha iyi olur.20 dekara 10 000 fide gerekir.
Kabağın çeşitleri mevcuttur.Turuncu renkli iç ve kabuğu olan bal kabağı, ak kabak dediğimiz gri kabuklu kırmızı içi olan kabaktır.Ak kabağında cinsleri vardır, Çerkes kabağı daha sıkı ve biraz küçük olur.Biz aroması iyi olduğu için Çerkes kabağı çeşidini ve turuncu bal kabağı ekimi yaparız.
Ocaklara fideler dikilince bir su bardağı 20.20 taban gübresi 10 cm çevresine serpiştirilir, köken atmadan öncede nitrat gübresi verilir.Don olaylarından korumak için fidelerin üstü naylonla kapatmak gerekir.
İçi gof ve hafif olan kabaklar fireye ayrılır.Gübrelemenin dikkatli yapılması gerekir.
Köken 2 döküm yaptıktan sonra yan ve uç dallar koparılır.
Arazide fare olursa kabakları kemirir.

Sırık ta kabak yetiştirmek değişik bir macera olsa gerek.ilk defa duydum.
Internetten arıcan 97 çeşidi var araştırın telefon ile bilgi alın.
Kabak yetiştirmek sürpriz bir bitki güzel paralarda kazandığımız oldu zarar ettiğimizde. Sayfada bal kabağı yetiştiriciliği ile ilgili paylaşımlarım olmuştu daha önce.arastirip okuyabilirsiniz.

Arican cinsi guzel hem dayanikli hem ici guzel oluyo cok fazla derin ekmeyin 5.6 santim yeterli tohum ekim icin her yuvaya 2 tane atin biz ciktiktan sonra 2 cikanlari teke dusuruyoruz arayi traktor girecek sekilde ektik 2 3 kez traktorle ara surumu yaptik sonra zaten.fazlasiyla kapatiyo