Düşük maliyetle tarlayı izli ekime dönüştürmek

Daha önce kafam da böyle birşey vardı 2.üre uygulamasından önce zamanım oldu ve yaptım tek maliyet emniyet şeridi oda bir topu 7,5 tl ye aldım kaç sene kullanırım bilmiyorum.
Ben 4 tane kazık yaptım kolaylık olsun diye ilk kazığı ipin 6.m bağladım diğerlerini de 12 m arayla sabitledim bu sayı tarla büyüklüğünüze göre artabilir kazıkların geldiği yere de baldıran diye adlandırdığımız dere boylarında yetişen odunsu kolay kırılan bitkiyi ucuna şerit bağlayarak toprağa sabitledim.

İzli mibzeri olmayan arkadaşlar için özellikle iki kişi ile çok hızlı bir şekilde uygulanıyor.

Diyeceksiniz buna gerek var mıydı zaten göz kararı gidiyoruz ne kadar alışkanlık olup gidilsede ortada metre gibi bir gerçek var çok nizami bir iş oluyor sadece gübre atımı için düşünmüyorum çok etkili ot ilaçları kullanıyoruz bu şekilde büyük ölçüde özellikle çapsız köşeli yerlerde üst üste bindirme büyük ölçüde ortadan kalkıyor

Ben uygularken de devamında gübre atarken de keyif aldım tavsiye ederim.
IMG_8823.JPGIMG_8825.JPGIMG_8829.JPGIMG_8830.JPG

Güzel olmuş. Bizde de otomatik iz bırakan bir sistem yok mibzerde ama onun yerine manuel olarak ekmeye başladıktan sonra 3. 8. 13. 18. 23. mibzer ekim turunda tekerlek izine denk gelen 2 sırayı kapattım çok güzel oldu. Sadece sırayı karıştırmamak lazım. İlk 3. turdan sonra her 5. turda dediğim gibi tekerlek izlerini kapatıp bir sonraki turda açmak gerek.Bu ayarı mibzer ve ilaç makinanızın genişliğine göre ayarlamanız lazım.

Bereketli olsun , senin gibi mucit ruhlu biri , mibzerede uygun maliyetli iz bırakma yapar :)

Olabilir de amcayla ortak mal olunca pek değişiklik söz konusu olmuyor ayrıca kumlarda iz bırakmanın ekstra bir faydasını görür müyüz çok emin değilim kumlara ne yapsan istediğin zaman girilmiyor bu sene şansım varmış iki oldu üre atıyorum tek çeker deutzla işi çözdüm [emoji3]

• Beğen
Tepkiler: ufukk
Olabilir de amcayla ortak mal olunca pek değişiklik söz konusu olmuyor ayrıca kumlarda iz bırakmanın ekstra bir faydasını görür müyüz çok emin değilim kumlara ne yapsan istediğin zaman girilmiyor bu sene şansım varmış iki oldu üre atıyorum tek çeker deutzla işi çözdüm [emoji3]
Aynı kumsal sorunu bizde de var , yaslik zaman da zor giriliyor.

• Beğen
Tepkiler: 6206d