içerde koyunun maliyeti

ek olarak bu tablodaki veriler kuzu fab denen işletmeye ait

Resimler ve ekler

• 10650013_842590375785114_1660046785498134656_n.jpg
    10650013_842590375785114_1660046785498134656_n.jpg
    52.5 KB · Görüntüleme: 387
Koyun sayısı ve kuzu sayısı yıl içinde değişiyor. Şuan için 134 koyun + 3 koç mevcut. Günde 2 defa sabah akşam şeklinde yemliyoruz. Ahılın dışında 500 m2 civarı serbest alan var. İsteyen koyun oraya çıkıyor. Yemleme zamanı oraya alıyoruz. Ahılda yemlikleri dolduruyoruz sonra tekrar kapıları acıp serbest bırakıyoruz. Yem tüketimleri hayvanların gebelık durumuna göre degisiyor. Ama excell bir tablo tutuyorum ne kadar neden vermısım ne kadar malıyet olmus diye...

Gecen yıl için koyun basına günlük 666 gr saman + 233 gr yem bezelyeli ot + 400 gr proyem + 7,1 gr royal yalama taşı + 12,13 gr tuz
Hesaplama 1 yıl içinde koyunlara yedirdiklerimin 365 gün ve hayvan sayısına bölümü ile ortalama rakamlardır. gebelik durumuna göre yem mıktarı azalır yada artar ama ortalama bu. Bunun yanında kuzularada yiyebildikleri kadar kuzu büyütme yemi yedirdim.

Maliyet herkese göre değişebilir. Çünkü fiyatlar yıl içinde arttı. O zaman ki aldığım yem maliyetleri şimdi geçerli değil. Yem miktarlarını herkes kendi yöresine göre oradaki maliyetler ile hesaplamalı.

Kuzu verimine gelince ırk önemli. Bende ortalama %126 civarında oldu. Basitçe koyun başına 1.26 kuzu verimi aldım. Belki düşük gelebilir ama ırk ve bölgeye göre değişir. Şuan için koyun besisi içeride karlı.

Hatta bana göre eğer kendi otlatmıyor meraya kendi çıkartmıyorsa çoban tutacağıma içeri yem ile beslemek daha karlı. Bu benim için öyle.

Koyun sayısı ve kuzu sayısı yıl içinde değişiyor. Şuan için 134 koyun + 3 koç mevcut. Günde 2 defa sabah akşam şeklinde yemliyoruz. Ahılın dışında 500 m2 civarı serbest alan var. İsteyen koyun oraya çıkıyor. Yemleme zamanı oraya alıyoruz. Ahılda yemlikleri dolduruyoruz sonra tekrar kapıları acıp serbest bırakıyoruz. Yem tüketimleri hayvanların gebelık durumuna göre degisiyor. Ama excell bir tablo tutuyorum ne kadar neden vermısım ne kadar malıyet olmus diye...

Gecen yıl için koyun basına günlük 666 gr saman + 233 gr yem bezelyeli ot + 400 gr proyem + 7,1 gr royal yalama taşı + 12,13 gr tuz
Hesaplama 1 yıl içinde koyunlara yedirdiklerimin 365 gün ve hayvan sayısına bölümü ile ortalama rakamlardır. gebelik durumuna göre yem mıktarı azalır yada artar ama ortalama bu. Bunun yanında kuzularada yiyebildikleri kadar kuzu büyütme yemi yedirdim.

Maliyet herkese göre değişebilir. Çünkü fiyatlar yıl içinde arttı. O zaman ki aldığım yem maliyetleri şimdi geçerli değil. Yem miktarlarını herkes kendi yöresine göre oradaki maliyetler ile hesaplamalı.

Kuzu verimine gelince ırk önemli. Bende ortalama %126 civarında oldu. Basitçe koyun başına 1.26 kuzu verimi aldım. Belki düşük gelebilir ama ırk ve bölgeye göre değişir. Şuan için koyun besisi içeride karlı.

Hatta bana göre eğer kendi otlatmıyor meraya kendi çıkartmıyorsa çoban tutacağıma içeri yem ile beslemek daha karlı. Bu benim için öyle.
Hocam merhaba büyük başta kar edemediğimiz için küçükbaşa geçme kararı aldık erzurumda yadamaktayız sizce hangi ırk alalım arpa saman ve çayır otunu kendimiz üretiyoruz 100 koyun almayı düşünüyoruz maliyet ne olur bize bir yıllık neyi ne kadar yediririz

Bana uzak bir bölge. Fiyatlarda bölgeye göre değişebilir. O yüzden buradan maliyet çıkartmak zor.
Benim yukarıdaki hesabıma ve koyun sayısına göre ihtiyacınız olan saman ve ot miktarını çıkartın. Fabrika yemi yerine arpa kullanırsınız. Ancak birde mineral vitamin karması eklemeniz gerekli.

Kuru dönemde, gebelikte ve doğum sonrası koyunun ihtiyacı değişiyor. O yüzden şöyle düşünün kuru dönemde samana yüklenin, gebeliğin son zamanı ve doğum sonrasıda arpa ve mineral karmasına. doğuma yakın ve dogum sonrası neredeyse saman hiç vermeyin. Ot ve arpa. Bulabilirseniz bir miktarda yonca.

Not: Ben hayvancılığı 4 yıldır yapıyorum. Öncesinde yapmadım. Sadece araştırarak ve okuyarak öğreniyorum. Öğrendiğimi uyguluyorum. Olmaz diyenler çok oldu. Hiç kulak asmadım. Üniversite hocalarının programlarını ve yazılarını okuyun. Çok faydası oluyor. Birde rasyon yani verilecek ot yem her bölge için farklıdır. Trakyada saman ucuz. Ege de yonca ucuz. Yani nerede ne ucuzsa onunla bir rasyon yapılmalı. Önemli olan en ucuza en iyi şekilde beslemek.

içerde koyun bakıyosan yoncan arpan buğdayın olacak sağdan soldan edindiğim bilgiye göre koyun 1 kg yonca yer 500 gr da kesif yem buğday arpa ne varsa artık gebe olduğunda bunu döküp çıkıcan kuru dönemdede yonca yerine saman verirsin önündende tuzunu vitaminini eksik etmicen dahada derin hesaplara girme
kuzu besisi ne gelince yap ne yapıyosan sınırları zorla

Bu tablo kesinlikle yanlış yani kuzu başına 60 kilo yemle o kuzu hayatta 45-50 kilo gelmez bizimkiler 50 kiloya gelene kadar 150 kiloya yakın yem yiyolar. Hayvan başı en en az 100-110 kilo yer 45-50 kilo gelmesi için ki bu yemin 20-30 kilosu arpa kalanı 18-19 proteinli(sindirilebilirliği yüksek) 2800 ME li yem . Bunun çuvalı bizim burda 100-110 tl arası

• Beğen
Tepkiler: muhammed85

Yok bu çok saçma sapan bi rasyon kesinlikle olmaz ya kuru dönemdeki koyuna 1 kilo yonca 1 kilo saman 1 kilo silaj nedir allah aşkına manda mı besliyorsunuz. Bu kadar saponin ağırlıklı ve aşırı proteinli beslemeyle kısırlık oranları tavan yapar kızgınlıklar çok sıkıntılı olur ya kuru dönemde bunlar yazılmış son gebelikte 1.5 kilo yoncayla 0,5 kilo arpa yazılmış ya kuru dönem ki enerji son dönemkinden fazla bu rasyon kesinlikle baştan sona yanlış. Bunu gerçek sanmasınlar kesinlikle

Yok bu çok saçma sapan bi rasyon kesinlikle olmaz ya kuru dönemdeki koyuna 1 kilo yonca 1 kilo saman 1 kilo silaj nedir allah aşkına manda mı besliyorsunuz. Bu kadar saponin ağırlıklı ve aşırı proteinli beslemeyle kısırlık oranları tavan yapar kızgınlıklar çok sıkıntılı olur ya kuru dönemde bunlar yazılmış son gebelikte 1.5 kilo yoncayla 0,5 kilo arpa yazılmış ya kuru dönem ki enerji son dönemkinden fazla bu rasyon kesinlikle baştan sona yanlış. Bunu gerçek sanmasınlar kesinlikle

Olmaz diyorsun kabul de doğrusunuda yazda bilmeyenler bilgilensin. Forum amacına ulaşsın. Herkes bildiğini yazsın. Böyle olmaz demen kimseye benim gibi bilmeyenlere vede öğrenmek isteyenlere hiçbır katkı sağlamıyor.