YUMURTA ÇİMLENMESİ VE MAKİNA HATASINDAN CİVCİVİN ÇIKAMAMASI

yedi günlük yumurta da oluşum şekli
ikinci resimde yedi günlük yumurtada koyu renk civcivin gözü, kırmızı damarlar ise vucüt oluşumu.

özür dileyerek
birinci resimi üzülerek ve affınıza sığınarak paylaşıyorum.
birinci resimde ise çıkım zamanı gelmiş kaz civcivin kuluçka makina hatasından oluşumunu sağlayamamış.
hayırlı bereketli kazanclar.

https://www.trakkulup.net/showthread.php/98638-akilli-profesyonel-kulucka-makinasi

Resimler ve ekler

• WP_20190324_14_57_09_Pro.jpg
    WP_20190324_14_57_09_Pro.jpg
    2.5 MB · Görüntüleme: 138
  • IMG-20190322-WA0015.jpg
    IMG-20190322-WA0015.jpg
    191.6 KB · Görüntüleme: 132
yedi günlük yumurta da oluşum şekli
ikinci resimde yedi günlük yumurtada koyu renk civcivin gözü, kırmızı damarlar ise vucüt oluşumu.

özür dileyerek
birinci resimi üzülerek ve affınıza sığınarak paylaşıyorum.
birinci resimde ise çıkım zamanı gelmiş kaz civcivin kuluçka makina hatasından oluşumunu sağlayamamış.
hayırlı bereketli kazanclar.

https://www.trakkulup.net/showthread.php/98638-akilli-profesyonel-kulucka-makinasi
Soğutma ve ıslatma yaptınız mı

• Beğen
Tepkiler: h.ilerigiden
Soğutma ve ıslatma yaptınız mı

birinci resimdeki kaz yumurtası bir arkadaşın kuluçkasından bir resim
ikinci resim ise imalatını yaptığımız makinadan bilerek yumurta gelişimini görmek için kırdık
her iki makinada sıcaklık, nem ve soğutma işlemi yapıyor.
kaz yumurtası olan makinada kaliprasyon hatası var.

• Beğen
Tepkiler: Baki TÜRKOĞLU
birinci resimdeki kaz yumurtası bir arkadaşın kuluçkasından bir resim
ikinci resim ise imalatını yaptığımız makinadan bilerek yumurta gelişimini görmek için kırdık
her iki makinada sıcaklık, nem ve soğutma işlemi yapıyor.
kaz yumurtası olan makinada kaliprasyon hatası var.
Kaz yumurtasına soğutma yapılmamış kendi vücut sıcaklığından çatlayarak ölmüş o yüzden göbeğini toplayamayarak çıkım olmamış.

Aynı olay 2 sene önce ilk kuluçka makinemi aldığımda başıma geldi ördek yumurtası koymuştum buna soğutma gerekmez dediler günü geldi çıkım olmadı bütün yumurtalar bu ilk resimdeki gibiydi neydir ne değildi epey bir süren araştırmalarım sonucu sorunsuz firesiz %100 çıkım aldım.

İkinci resimdeki oluşum - gelişim güzel..

Elimde olan makineler ve tanıdıklarımdaki gördüğüm makineler soğutma işlemi yapmıyor.Kendi kendine soğutma yapan makine görmedim.Makinenin kapağını açarak yapıyorum.

Bu yöntem ördek ve kaz için geçerli:

Araştırmalar yaparak bulduğum sorunsuz çıkım aldığım benim kullandığım yöntem şu şekil;

13.günden itibaren başlayıp günde iki defa kapağı açarak 10 dakika soğutma kapağı kapatmadan hemen önce de el pülverizatörüyle ıslatma yapıyorum bu işlemi çatlama başlayıp çıkım olana kadar yapacaksınız.

Çatlama başladığında da ördek ve kaz kendisi çıkamaz kılkıvrımı olur bunun olmaması içinde cımbız yardımıyla civcive zarar vermeden ağır ağır kabuğu soyun kafası çıkacak kadar yavaşça civcivin kafasını zarar vermeden dışarı alın gövdesine ellemeyin kendini toplayınca sorunsuz sağlıklı bir çıkım olacaktır.

• Beğen

Kaz yumurtasına soğutma yapılmamış kendi vücut sıcaklığından çatlayarak ölmüş o yüzden göbeğini toplayamayarak çıkım olmamış.

Aynı olay 2 sene önce ilk kuluçka makinemi aldığımda başıma geldi ördek yumurtası koymuştum buna soğutma gerekmez dediler günü geldi çıkım olmadı bütün yumurtalar bu ilk resimdeki gibiydi neydir ne değildi epey bir süren araştırmalarım sonucu sorunsuz firesiz %100 çıkım aldım.

İkinci resimdeki oluşum - gelişim güzel..

Elimde olan makineler ve tanıdıklarımdaki gördüğüm makineler soğutma işlemi yapmıyor.Kendi kendine soğutma yapan makine görmedim.Makinenin kapağını açarak yapıyorum.

Bu yöntem ördek ve kaz için geçerli:

Araştırmalar yaparak bulduğum sorunsuz çıkım aldığım benim kullandığım yöntem şu şekil;

13.günden itibaren başlayıp günde iki defa kapağı açarak 10 dakika soğutma kapağı kapatmadan hemen önce de el pülverizatörüyle ıslatma yapıyorum bu işlemi çatlama başlayıp çıkım olana kadar yapacaksınız.

Çatlama başladığında da ördek ve kaz kendisi çıkamaz kılkıvrımı olur bunun olmaması içinde cımbız yardımıyla civcive zarar vermeden ağır ağır kabuğu soyun kafası çıkacak kadar yavaşça civcivin kafasını zarar vermeden dışarı alın gövdesine ellemeyin kendini toplayınca sorunsuz sağlıklı bir çıkım olacaktır.

Baki kardeşim
makinadan birinci çıkım güzel, ikimci çıkımda bu olay gerçekleşiyor.
9. günde 30 dereceye düşünceye kadar soğutma , 180 derece elle çevirme ayrıca sirkeli su ile soğutma işlemi yapılmıştır.
800 adetlik makinada 400 kayıp 400 civciv çıkmış
resimdeki yavru 15. gün ölümü olduğunu veteriner söyledi.
veteriner arkadaş 1000000 kapasiteli kuluçkahanede sorumlu müdür.
Ayrıca veteriner fakültesinde prof. danışman hocamızda baktı.
saygılarımla

Baki kardeşim
makinadan birinci çıkım güzel, ikimci çıkımda bu olay gerçekleşiyor.
9. günde 30 dereceye düşünceye kadar soğutma , 180 derece elle çevirme ayrıca sirkeli su ile soğutma işlemi yapılmıştır.
800 adetlik makinada 400 kayıp 400 civciv çıkmış
resimdeki yavru 15. gün ölümü olduğunu veteriner söyledi.
veteriner arkadaş 1000000 kapasiteli kuluçkahanede sorumlu müdür.
Ayrıca veteriner fakültesinde prof. danışman hocamızda baktı.
saygılarımla
Soğutmayı ben oda sıcaklığında yapıyorum 25 - 26 dereceye kadar soğutuyorum.

Sirkeli su sıkınca ölüyor onun denemesini de yaptım belkide ondan olmuştur ben sade normal musluk suyu sıkıyorum sorun olmuyor.

Kayıp bayağı çok olmuş geçmiş olsun.

• Beğen
  • Beğen
Tepkiler: Baki TÜRKOĞLU
maşaAllah, Rabbim bereketini artırsın.
Koyduğun yumurta adedi, dölsüz adedi ve çıkım adedini paylaşırsan memnun olurum.

Yeni bir hayatın başlamasına sebep olmak ne kadar güzel...
Normalde bugün hepsinin çıkmış olması gerekiyordu birşeylerin yanlış gittiğinin farkına vardım yumurtanın birkaç tanesini kırdım baktım göbeklerini toplayamamışlar aceba neden böyle oldu.

Yumurtaları olması gerekenden 1 gün önce (25. Gün) viyolden almıştım aceba ondan ötürü mü bu şekil oldular.?

Geçen sene 2 defa ördek çıkardım sıfır fire ile 26 günde çatlamaya başlayıp çıkmıştı bunlar 28 gün oldu bu haldeler.20190403_155649.jpg