Yağ Seçimi

Merhaba arkadaşlar, N.H.T5.115 Traktörümüzün ilk bakımı geldi. Motor 3.4L.C.R.D.Tiar4a Emisyona sahip, diesel partikül filtreli olduğu için yağ seçimi önemli. Yağ 10w&40 kullanıldığını söylediler ama sadece yağın numarası yeterli değil diye biliyorum. D.P.F’li araçlar için farklı yağlar kullanılıyor. Yağın markası ve fiyatı hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba arkadaşlar, N.H.T5.115 Traktörümüzün ilk bakımı geldi. Motor 3.4L.C.R.D.Tiar4a Emisyona sahip, diesel partikül filtreli olduğu için yağ seçimi önemli. Yağ 10w&40 kullanıldığını söylediler ama sadece yağın numarası yeterli değil diye biliyorum. D.P.F�li araçlar için farklı yağlar kullanılıyor. Yağın markası ve fiyatı hakkında yardımcı olursanız sevinirim.
Api derecesine bakarak yağ alın Tenekenin arkasında API kodu ( Z ) harfine ne kadar yakınsa o kadar iyi görev yapar yağlamada.

Yağ 15 w 40 daha iyi olur iş makinası ince yağı yakar.

Ben 1.500 saat castrol kullanıyordum şimdi 600 saattirde total kullanıyorum total'in API derecesi ( Z ) harfine daha yakın daha iyi bir yağlama yapıyor castrol'e göre biraz daha sessiz çalışmaya başladı totalde.

Kasım ayında 350 tl'ye almıştım 15 w 40 büyük teneke total.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. kullandığım arabada c.r.d motor, d.p.f donanımlı. Bu tip araçlarda düşük kül oranlı (spekülasyonlu) yağlar kullanılmazsa d.p.f filtresi tıkanma yapıyor. Bunların tamiride bayağı maliyetli işler. Bu donanımlı traktörler yeni yeni ülkemizde yaygınlaştığı için yetkili servisler ve yedek parça satanlar malesef konuya pek hakim değiller. Onun için biraz dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bende mercedes sprinter var dpf li yağ koyuyoruz ona başka yağ koyarsak daha 3 4 bin km de yağı yakıyor dpf li yağ koyarsak 15 20 bin problem siz gidiyor bence dpf li yağ daha iyi diye düşünüyorum benim erkunt ta dpf li fakat normal 10 40 yağ ile değişim yapıyor servis 200 saatte bir bence dpf yağ koyup 400 saatte bir değişim olabilir