Ekim Biçim maliyeti ne kadar olur ?

arkadaşlar 50 yada 100 dönüm tarla alıp arpa ve mısır ekmek istiyorum.
Fakat 1 dönüm arpa ekimi ve 1 dönüm dane mısır ekmek biçmek için ne kadar maliyet gereklidir. Yani 1 dönüme arpa ekip biçmenin maliyeti ve 1 dönüme dane mısır ekmenin ve biçmenin maliyeti toplamda ne kadar olur ?

bu konuları bilmiyorum detaylı bir hesaplama ile ortalama maliyet hesabı çıkarabilen olursa çok sevinirim.
şimdiden teşekkür ediyorum

Güzel kardeşim söyleyeceklerimi yanlış anlama sakın. Ama bu sorunun cevabı seni tatmin etmez ederse de yanlış sonuçlar çıkarır. Ama ya da mısır yetiştirmek öyle tarlayı alayım ya da tutayım maliyeti çıkarayım ekeyim le olmuyor. Nacizane tavsiyem bir 20 dekar yer kirala yeri güzelce işle tohum yatağını hazırla mahsülünü ek sonra yetiştir sonra piyasanın en üst fiyatına satmak için ekonomik analizini yap sonra hasat sonrası tarlanı nadas hale getir. Ve bunu bir sonraki sene yapar mısın yapmaz mısın düşün burada kirayı yoksay kendi tarlanda çalıştığını düşün ondan sonra yatırım yapmaya karar ver.

Bu maliyetler çok yüksek değil mi yani toprağı kiralayan birisi zaten bir şey kazanamaz da bu rakamlarla para kazanmak çok zor
bence birde kendi emeğin falan olacak toprak almaya değecek bir kazanç değil ki

Şimdi şöyle bir durum var tarla kira mı alacaksınız, traktör ve ekipmaniniz varmı eğer yoksa başkasına para ile yaptıracaksiniz. Tarla ilk önce pulluk veya patlatma ile sürülür mısır için, daha sonra kültivator yada başka aletle havalandirilir.. sonra goble çekilip üstüne tapan veya merdane denen aletle toprak sıkıştırılır duzlenir ekime hazır olur .
Arpa için bizim burda kültivator ile hazırlanır pullukla sürülmez, iki kere kültivator çekip mibzerle ekip üstüne tapan veya merdane denen aletle toprak sıkıştırılır

Bu maliyetler çok yüksek değil mi yani toprağı kiralayan birisi zaten bir şey kazanamaz da bu rakamlarla para kazanmak çok zor
bence birde kendi emeğin falan olacak toprak almaya değecek bir kazanç değil ki

Kazanamaz demek az gelir, zarar edebilir.Toprak almaya değer bir kazançtır.Her evde 3 çoçuk olsa diğerlerinin paylarını verecek.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
arkadaşlar 50 yada 100 dönüm tarla alıp arpa ve mısır ekmek istiyorum.
Fakat 1 dönüm arpa ekimi ve 1 dönüm dane mısır ekmek biçmek için ne kadar maliyet gereklidir. Yani 1 dönüme arpa ekip biçmenin maliyeti ve 1 dönüme dane mısır ekmenin ve biçmenin maliyeti toplamda ne kadar olur ?

bu konuları bilmiyorum detaylı bir hesaplama ile ortalama maliyet hesabı çıkarabilen olursa çok sevinirim.
şimdiden teşekkür ediyorum

Sulu tarımda zaten arpa para kazandırmaz.
2019 yılı Dane mısır bir dekar maliyeti 1140 tl dir tarla kendinizin olduğu zaman 250 tl düşer.
Burada maliyet var ama kar edebilmek için ilgi lazim emek lazim tecrübe lazim. Artik soğudum geçen yılki kazancim enflasyondan dolayi bu yil gübreme bile yetmedi. Amortisman gideri vs ahtapot gibi bu tarim işi bi girdinizmi çikamiyorsunuz.