Dogum

Et ırkı hayvanların arka kısmı geniş oluyor.Buzağı önden geliyorsa ön ayaklar ve vücut yarıya kadar çekilecek, buzağı sağa veya sola yan çevrilip kenara doğru çekilecektir, düz çekilirse buzağıda bel ayrılması olabiliyor.Hayvanın arkası dikine geniş olduğundan buzağının kasık kısmı takılma yapmıyor.Dikkat ediniz.

Et ırkı hayvanların arka kısmı geniş oluyor.Buzağı önden geliyorsa ön ayaklar ve vücut yarıya kadar çekilecek, buzağı sağa veya sola yan çevrilip kenara doğru çekilecektir, düz çekilirse buzağıda bel ayrılması olabiliyor.Hayvanın arkası dikine geniş olduğundan buzağının kasık kısmı takılma yapmıyor.Dikkat ediniz.
Saolasin hocam dedigin gecen sene olmustu arka kismi kalin cikmamisti bunuda etcil simental attik tahminime arka genistir bakalim 296 oldu hala doggmadi

9 ayı doldurduktan sonra buzağı içerde fazla büyüyor ve doğum güçleşip risk artıyor,kontrol ettirin bence.9 ayını 16 gün geçiren bir ineğim geçenlerde gece doğumu başlamış ve buzağının yarısı çıkamadığı için boğulup ölmüş.2 yılda ilk ve tek buzağı kaybım oldu.Kolay Doğum özellikli angus tohumu kullanmıştım üstelik.Tedbiri elden bırakmayın.

Arkadaslar, herkese kolay gelsin. Ben Holstein veya simental cinsi inek icin boga spermi satan firma oneriniz varmi. Yaklasik 20 tane inek olacak. Bursa Mustafakemalpasa'da bulunuyor ciftligimiz. Simdiden tesekkur ederim

Arkadaslar, herkese kolay gelsin. Ben Holstein veya simental cinsi inek icin boga spermi satan firma oneriniz varmi. Yaklasik 20 tane inek olacak. Bursa Mustafakemalpasa'da bulunuyor ciftligimiz. Simdiden tesekkur ederim

Bir cok firma var ama firmalarda vasat bogalarda var kaliteli bogalarda , internetten bogalarin pedigre ,puanlamasina bakin ona göre secin genelde veterinerler ucuz spermayi satiyor

Bizim de başımıza geldi geçen yıl 25 gün geçti veteriner e baktırdık müdahale edilmesi gerektiğini söyledi ve edildi sonuç olarak buzağımız doğumdan hemen sonra öldü buzağı oldukça fazla büyüktü ve çok fazla tüğlenmişti