Mercimekte sararma

Sararmamı yanmamı yanmaysa don olmuştur büyük ihtimalle sararma ise kök ve kök boğaz çürüklüğü olabilir köküne bi bakın kararma varmı kökte foto atarsanız daha iyi olur
Bir aydır sürekli yağmur yağıyor bugün bir ziiratcıya sordum hormon önerdi oda soğuktandır dedi bitki sıtrese girmiş dedi 650 tl ye hormon aldım sıkıp sıkmamakta kararsızım 40 dönüm tam sararmış yardımcı olursanız sevinirim

Bir aydır sürekli yağmur yağıyor bugün bir ziiratcıya sordum hormon önerdi oda soğuktandır dedi bitki sıtrese girmiş dedi 650 tl ye hormon aldım sıkıp sıkmamakta kararsızım 40 dönüm tam sararmış yardımcı olursanız sevinirim

Hormon mu tonik felan mı acaba kaç dekara atacaksınız onu . İsmi nedir . hormon olarak bitkiyi soğuktan koruyacak bildiğim kadarıyla yok oksin giberellic asit etanol felan kullanılır onlarında işlevi farklı

İlkbaharda mercimek ektik şu an 2cm boyunda ama hepsi sararmış.Ne yapmalıyım.
https://www.trakkulup.net/showthread.php?t=99186

Bunlardan bir 5 kutu biri 7 paket karıştırıp atmam söylendi ama karar veremedim 20190413_132437.jpg20190413_130818.jpg20190413_131224.jpg20190413_132414.jpg

40 dönüm mercimek yarısı sararmış
Aldığınız ürünler gayet güzel.Kısa zamanda etkisini görürsünüz.İki ürünüde farklı kaplarda su içinde çözerek pülverizatöre öyle dökün.Ayrıca dekara 50 gram gelecek şekildede üre eritirseniz çok güzel olur.Pülverizatörü %90 su ile dolduktan sonrada her 100 litreye 25 ml organik slikon katın ve %100 e tamamlayın ve karıştırıp rüzgarsız bir havada uygulayın.

Aldığınız ürünler gayet güzel.Kısa zamanda etkisini görürsünüz.İki ürünüde farklı kaplarda su içinde çözerek pülverizatöre öyle dökün.Ayrıca dekara 50 gram gelecek şekildede üre eritirseniz çok güzel olur.Pülverizatörü %90 su ile dolduktan sonrada her 100 litreye 25 ml organik slikon katın ve %100 e tamamlayın ve karıştırıp rüzgarsız bir havada uygulayın.
Mehmet bey çok teşşekkür ederim

Üre gübresi dönüme 50 gram gelecek şekilde doğrumu mehmet bey biraz az gibi geldide
Evet 50 gram kâfi gelir.Bitkinin boyunun küçük olması ve baklagillerin dışardan azot takviyesine çok ihtiyaç duymamasından dolayı yeterlidir.Ayrıca taban gübresi atmadıysanız ileriki dönemlerde üst gübreleme olarak 7-8 kg üre yada 10 kg amonyum sülfattan atarsanız güzel olur.

Kaç dekar yeriniz var.

Bitkinin şu aşamada besin eksikliği değilde daha çok giberellin oksin gibi büyüme noktalarında olan hormonlara ihitiyacı var soğuk zararından başka birşey değil bu bugun bende gezdim tarlları kuzeye bakan poyraza karşı olan tarlalarda mercimek tüm sopuktan kurumuş tarla yeni ekilmiş tarla gibi çimlenen filizler toprak altında yeşil aksam maalesef tüm gitmiş hava şartları çok kötü şu anda . Mercimek ekilecek tarla kesinlikle kuzeye bakmamalı ve çevresine göre yüksekte olmalı yoksa böyle beklenmedik hadiselerden kaçış yok

Bitkinin şu aşamada besin eksikliği değilde daha çok giberellin oksin gibi büyüme noktalarında olan hormonlara ihitiyacı var soğuk zararından başka birşey değil bu bugun bende gezdim tarlları kuzeye bakan poyraza karşı olan tarlalarda mercimek tüm sopuktan kurumuş tarla yeni ekilmiş tarla gibi çimlenen filizler toprak altında yeşil aksam maalesef tüm gitmiş hava şartları çok kötü şu anda . Mercimek ekilecek tarla kesinlikle kuzeye bakmamalı ve çevresine göre yüksekte olmalı yoksa böyle beklenmedik hadiselerden kaçış yok
Mehmet bey sararan yaprakların alt kısmından bitki yeni filizlerler çıkartmak üzere buda bir nebze sevindirdi umarım sıkacağımız ilaçtan sonra dahada iyi olur

Giberellin uygulamasına pek sıcak bakmıyorum.Sürgün gelişimini destekler ama istenmeyenler durumlar ortaya çıkabilir.Dozunu uygun tutmak gerekiyor.Fırat beyin aldığı seaton isimli ürünün ismi ve kullanım dozuna bakarak konuşacak olursam sanırsam deniz yosunu içeren bir organik gübre gözüküyor.Deniz yosunu sürgün oluşumunun yanında güzelde köklenme sağlar aynı zamanda.İçeriğinde düşük miktarda olsa bile bitkisel kaynaklı doğal hormonlar,vitaminler,minareller,alginik asit,aminoasit ve daha birçok çeşit madde içeriğinden bitki için tam bir gelişim tetikleyicisidir.Bu ürünü zaten bor magnezyumla desteklemişler.Yaninda da ek olarak amino asit içeriği yüksek bir ürün ve üre kaynaklı azotun verilmesi bitkinin toprak altı ve üstü aksamını çok güzel geliştirecektir.