Yeni Çiflik İçin Yardımlarınızı Bekliyorum

Arkadaşlar merhaba , yıllardır aklımda olan küçükbaş işini artık yapmak amacındayım.

11-15 dönüm civarı bir alanda , çadır sistem yapacağım.Mera desteğide olur arazinin yakınlarında.
Yer Edirne civarı olucak , rakım pek yok düz ova şeklinde araziler genelde.
Uygun bir yer bulup satın alacağım , kiralama yapmayı henüz düşünmüyorum ama güzel bir yer bulursam kiralayabilirimde belli olmaz.

Şimdi ben bu işi hayat tarzı olarak yapmak amacındayım, yani yerleşip herşeyimi toprağa ekip , etinden sütünden yumurtasından,sebze meyvesinden istifade edip koyunlarımı bakmak ve sakin bir hayat sürmek tek amacım.İlk başta ev filan yüklenmeyeceğim,ama işin olduğundan emin olunca o zaman evimi filan yapacağım herşeyimi güzelce.
15-20 yavru ile başlayıp hem büyütücem hemde tecrübe kazanıcam ufak başlayıp.buna dayanıcak sermaye ayırıcam kendime. Sonrasında ise amacım 30 civarı anaç ile sürüyü ikiye bölüp 1 ay ara ile kuzu almak.

Şimdi ben dışarıdaki köy merasına bağımlı olmak istemiyorum.Kendi arazimde ne kadar hayvan bakabilirim ?
İşin sırrı çok hayvan bakmak değil,maksimum kar marjı ile yeterli sayıya ulaşmak diye düşünüyorum..Süt ile işim olmayacak,damızlık ve kurban için yaparım sanırım.Tabi iş nereye götürür bilemem.
Kendi arazime ekip , ayrıca bu 7-8 günde 20 cm arpa Hasıl olayını kendim hayata geçirebilrim,oradan ciddi bir taze ot katkısı olacağını düşünüyorum. Bunun yanındada samandı,arpaydı desteklersek sanırsam işi kıvırırız gibi duruyor.
Bazı damızlık çiflikleri ile konuşuyorum ama tutarlı gelmiyor,biraz allayıp pulluyorlar mal satıcaklar diye.Herşeyi kolay göstermeye çalışıyorlar.Bu nedenle sizlere tecrübeli ve bu işi yapan arkadaşlara danışmak çok önemli.
Bir yardımcım var ii orta karar bilen,bende gidip 1 ay kadar eğitim alıcam,sonrasında Bismillah diyeceğiz.
işin işleyişi ve tavsiyeleriniz,benim sorularım hakkında beni aydınlatırsanız minnettar olurum .
Saygılarımla

Aylık sabit gelirin varmı?Yalnızmısın çoluk çocuk varmı? Sana yardım edecek kimseler varmı? Onlarda senin rüyana katılabileceklermi? 30 anaç ile geçinebilecekmisin. bütün bunların hesabını çok iyi yapmalısın.

iyiakşamlar ben çorludanım bendede biraz koyun var genelde kapalı bakıyorum. aynı zamanda emlakçılık yapıyorum o dediğin damızlık çiftliklerine pek yaklaşma yaptıkları hesaplar pek tutmaz.başka bir yerden ek gelirin yoksa 30-40 koyunla pek geçinemezsin. edirne bölgesinde civarında bizimde elimizde var başkasında hesaplı tarla bulursun mera cepheli almaya bak asfalt yola yakın olsun yaz kış çiftliğe girebilesin. etraftanda yemlik ekim yapmak için ya satın alırsın ya icarlarsın yem maliyetlernii düşürmeye çalışırsın. birde yanında bir yardımcı şart tek başına hiçbirşey yapamazsın. özelden telefon numaramı yazıyorum yer konusunda ve küçükbaş konusunda elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım çorluya gelebilirsen beklerim