Arkadaşlar süt hayvancılığına yatırım yapmak için geçmi kaldim

İş ve işçilik ortamını bilen birisin anladığım kadari ile
Bazı işler için baslamadan önce bazı ön şartlar olması gerek
Bunu araştırır akıllı insan bu ön şartlar varsa uygunsa baslar
Hayvancılık için uygun yerler bellidir aslında
Her hayvan icin ayrı uygun bölge vardır
Bu doğada da böyledir yaban hayatinda da böyledir
Hayvancilikta karlılık bununla çok alakalıdır sakın unutma
Ova ile bayir taban sulu arazi ile kıraç arazi bir olmaz
İklimde önemli bahar ile kış bir olmaz
Bunları gormen gerek para kazanmak bununla cok alakalıdır
Biz ne desek boş belkide umarım faydamız olur
Boşuna para harcamazsın inşallah
Büyük baş dışardan et geldiği için zor günlerden geçiyor
Koyun biraz daha iyi
Allah kolaylık versin herkese

İş ve işçilik ortamını bilen birisin anladığım kadari ile
Bazı işler için baslamadan önce bazı ön şartlar olması gerek
Bunu araştırır akıllı insan bu ön şartlar varsa uygunsa baslar
Hayvancılık için uygun yerler bellidir aslında
Her hayvan icin ayrı uygun bölge vardır
Bu doğada da böyledir yaban hayatinda da böyledir
Hayvancilikta karlılık bununla çok alakalıdır sakın unutma
Ova ile bayir taban sulu arazi ile kıraç arazi bir olmaz
İklimde önemli bahar ile kış bir olmaz
Bunları gormen gerek para kazanmak bununla cok alakalıdır
Biz ne desek boş belkide umarım faydamız olur
Boşuna para harcamazsın inşallah
Büyük baş dışardan et geldiği için zor günlerden geçiyor
Koyun biraz daha iyi
Allah kolaylık versin herkese
Abi çok çok teşekkür ederim bilgilendirici alacağımı alıyorum hakkını helal et a planı tutmazsa b tutmazsa c planım herzamn vardır bakacağım işe girmem zaten inşallah piyasa daha iyi yerlere gelir

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
Case hakkında hiç bilgim yok ama me 266g ara işler için çok iyi ve yakıtı emsallerine çok az ben çok memnun kaldım
Sağolun eminim ki MF 266 çok sağlam ama ben biraz daha konforlu rahat sağlam olmasını istiyorum hem bunu kullanan şöför işini yaparken motor sesinden başı ağrımamalı şu lanet iş bitsede kurtulsam dememeli derse işini verimli yapamaz ne kadar benim isimde olsa bende belli reddeden sonra bitsede gitsem derim bunuda düşünerek bu karara vardım şoför dedim ama bende bu işin içindeyim sonuçta tek olmaz abi

Bence bu işten zarar ediyorum diyen hatayı kendisinde arasın. Şunu diyebilir, az kazanıyorum.
Aynı şeyleri bizim içinde söylediler bu kadar para gömülürmü bu işe diye ama şükrolsun ben pişman değilim. Bütün yemi kendim üretiyorum dışardan bişey almıyorum satacak sütüm bile yok satmakta istemiyorum zaten
Ama hayvan seçimine gelince bence simental yapma ben sağım yapacak olsam kombine ırk olarak montafonu tercih ederdim.
Kendi kendime diyorum bazan iyiki süt işine girmemişim diye

• Beğen
Tepkiler: kemalern032
Bence bu işten zarar ediyorum diyen hatayı kendisinde arasın. Şunu diyebilir, az kazanıyorum.
Aynı şeyleri bizim içinde söylediler bu kadar para gömülürmü bu işe diye ama şükrolsun ben pişman değilim. Bütün yemi kendim üretiyorum dışardan bişey almıyorum satacak sütüm bile yok satmakta istemiyorum zaten
Ama hayvan seçimine gelince bence simental yapma ben sağım yapacak olsam kombine ırk olarak montafonu tercih ederdim.
Kendi kendime diyorum bazan iyiki süt işine girmemişim diye
Yem üretiyorsunuz onu satıyorsun oda iyide abi dediğin gibi hataayı kendinde arayıp çözüm üretmeli insan ancak ozmn kazanabilir.

Forumda yorum yapan arkadaşların bilgilerini uyarıları defalarca oku bence. Bu bilgileri sana profesör ler dahi söyleyemez. Hayvancılık yapan bu arkadaşlar bu işin içinde doğup büyüyen insanlar. Senin masa başında yaptığın risk analizlerini bu arkadaşlar yaşayarak tecrübe etmis insanlar. Öyle ben yemi kendim yetistircem şu kadar ürün alicam şöyle saticam bunları gecicen. Yapan adamlar salak mı bu dediklerini senin 10 senede ogrenemeyegin şekilde en iyisini yapıyor emin ol. Hemde en düşük maliyetle ona rağmen kazanamiyorum diyorsa bu gerçektir. Güzel bı işin var paranda varmış güzelce başka bir şekilde değerlendir. Yarın çocuğun baba aklın yokmuydu senin bu işe girdin varını yogunu kaybettin demesin. Sana bunları ülkenin. Bir ucundan köyde isin içinde buyumus üstüne birde ziraat mühendisi biri olarak soyluyorum.

Forumda yorum yapan arkadaşların bilgilerini uyarıları defalarca oku bence. Bu bilgileri sana profesör ler dahi söyleyemez. Hayvancılık yapan bu arkadaşlar bu işin içinde doğup büyüyen insanlar. Senin masa başında yaptığın risk analizlerini bu arkadaşlar yaşayarak tecrübe etmis insanlar. Öyle ben yemi kendim yetistircem şu kadar ürün alicam şöyle saticam bunları gecicen. Yapan adamlar salak mı bu dediklerini senin 10 senede ogrenemeyegin şekilde en iyisini yapıyor emin ol. Hemde en düşük maliyetle ona rağmen kazanamiyorum diyorsa bu gerçektir. Güzel bı işin var paranda varmış güzelce başka bir şekilde değerlendir. Yarın çocuğun baba aklın yokmuydu senin bu işe girdin varını yogunu kaybettin demesin. Sana bunları ülkenin. Bir ucundan köyde isin içinde buyumus üstüne birde ziraat mühendisi biri olarak soyluyorum.
Kardeşim birileri bu işi yapacak evet dediğin gibi masa başında hesap kitap yapıp karambole atlayıp iflas eden batan birçok kötü örnek var ama bilinçli bir şekilde çiftliklerden veya çiftçi abilerimizden birşeyler alırsak ölçüp tartıp orta yolu keşfedip bunları uygulamada doğru uygularsak emin ol başarılı olmama ihtimalin yok süt para etmiyo mazot gübre pahalı diye herkes çiftliğini satmiyor işine son vermiyor bunu yapan birileri var bundada sürdürebilir olmak önemli, kusuruma bakma ama ucuz beslemeye rağmen zarar ediyor dedin ama neyi nerde kullanacağını bilen kısacası verimli olan bir çiftlik zarar etmez kâr da etmez evet işini bilen birisi ne yapar ne eder zarar etmez yem pahaliysa başka hammaddelere bakar kaba yem kullanır gerekirse hayvan sayısını azaltır, tecrübe çok değerli birşey fakat illaki yanlış yaparak öğrenecez diye bir kaide yok birşeyleri bilerek yapmak çok önemli bunun içinde bilgi sahibi olman gerek öğrenirken de bir kisiye bağımlı kalmaktansa 4, 5 kişinin fikirlerinin ortak yönlerini almak uygulamak araştırmak bilmediğin iş zarar yaptırır zaten saygılarımla...

Kardeşim birileri bu işi yapacak evet dediğin gibi masa başında hesap kitap yapıp karambole atlayıp iflas eden batan birçok kötü örnek var ama bilinçli bir şekilde çiftliklerden veya çiftçi abilerimizden birşeyler alırsak ölçüp tartıp orta yolu keşfedip bunları uygulamada doğru uygularsak emin ol başarılı olmama ihtimalin yok süt para etmiyo mazot gübre pahalı diye herkes çiftliğini satmiyor işine son vermiyor bunu yapan birileri var bundada sürdürebilir olmak önemli, kusuruma bakma ama ucuz beslemeye rağmen zarar ediyor dedin ama neyi nerde kullanacağını bilen kısacası verimli olan bir çiftlik zarar etmez kâr da etmez evet işini bilen birisi ne yapar ne eder zarar etmez yem pahaliysa başka hammaddelere bakar kaba yem kullanır gerekirse hayvan sayısını azaltır, tecrübe çok değerli birşey fakat illaki yanlış yaparak öğrenecez diye bir kaide yok birşeyleri bilerek yapmak çok önemli bunun içinde bilgi sahibi olman gerek öğrenirken de bir kisiye bağımlı kalmaktansa 4, 5 kişinin fikirlerinin ortak yönlerini almak uygulamak araştırmak bilmediğin iş zarar yaptırır zaten saygılarımla...
Yap kardeşim illa yapicam diyene soylucek bir şey yok. Yorum yazanlari iyi oku diyorum. Az bı yatırımdan bahsetmiyorsun. İlla birileri yapicak elbette. Ama bu işi bilemeyenler gelip masa basindaki projelerle yapmaya çalıştığında iflas Edip gidiyorlar ortada beton yiginlari. Milyonlarca zarar ve boşa giden emekler kalıyor. Para kazanmak ve birileri calistiripta ekmek yemelerini saglamaksa niyetin daha yapilabilir işler yapabilirsin. Bu işin riski çok yuksek. Zarar ediyorum cikicam dediğinde de öyle kolayca cikamadigin bir iş. Ne olursa olsun ben yapicam dersen al 3- 5 tane hayvan onunla başla ise yemini üret ne arzu ediyorsan bu küçük çiftliğinde yap bakalim. Gör işi öğren tecrübe kazan. Kötü niyetle yorum yapmiyorum. Arkadaslarda emin ol kötü niyetle yorum yapmiyorlar.

Yap kardeşim illa yapicam diyene soylucek bir şey yok. Yorum yazanlari iyi oku diyorum. Az bı yatırımdan bahsetmiyorsun. İlla birileri yapicak elbette. Ama bu işi bilemeyenler gelip masa basindaki projelerle yapmaya çalıştığında iflas Edip gidiyorlar ortada beton yiginlari. Milyonlarca zarar ve boşa giden emekler kalıyor. Para kazanmak ve birileri calistiripta ekmek yemelerini saglamaksa niyetin daha yapilabilir işler yapabilirsin. Bu işin riski çok yuksek. Zarar ediyorum cikicam dediğinde de öyle kolayca cikamadigin bir iş. Ne olursa olsun ben yapicam dersen al 3- 5 tane hayvan onunla başla ise yemini üret ne arzu ediyorsan bu küçük çiftliğinde yap bakalim. Gör işi öğren tecrübe kazan. Kötü niyetle yorum yapmiyorum. Arkadaslarda emin ol kötü niyetle yorum yapmiyorlar.
Kardeşim özür diliyorum yanlış anladın beni sözlerini önemsiyorum ama ben 4 yıldan fazla çok ince araştırmalar pesindeydim çiftlikleri gezdim dolaştım not aldım herkesin yaptığı hataları buldum çözüm yaratmaya çalıştım halen araştırıyorum yabancı kaynaklardan yararlaniyorum şuan biraz İngilizcem olsada 1 yıl içinde çok iyi konuşabilecegime eminim İngilizce öğrendikten sonra yurt dışında araştırmalarıma devam edicem şuan plan fizibilite çalışmaları yapıyorum hemen şuan kurmayacsğim önceden yemimi ekerim inşaat yaparken depolarim yemleri çok sağol kardeşim kandilin mübarek olsun

İllaki yapicam diyorsanız çok fazla para gommeyin bı gidişata bakın ona göre yatırımı buyutun restaurant isinde olduğunuz için eti ve sütü değerlendirme imkanına sahip olursunuz piyasaya et ve süt satacak olursanız çok para kazanmazsiniz umarım her şey gönlünüze göre olur

• Beğen
Tepkiler: kemalern032
Bence öyle batarsın iflas edersin diyenleri önemse ama vazgeçme zarar etme işi bence bilinçsizlikle alakalı bir durum hayvanına iyi bakan gereken besleme ve önleyici hekimlik uygulamasını iyi yapabilen pazar şartlarını iyi değerlendirip ürettiği eti sütü yada buzağı satabilenin zarar etme lüksü yoktur tabi ki dediğim kriterleri iyi değerlendirip araştırman gerekiyor insan oğlu var olduğu müddetçe ete süte süt ürünleri ne ihtiyacı olacak ve birileri bu işi yapıp parayı kazanacak sen neden bunlardan birisi olmayasın kaldıki sen kaba yemini de kendim üreteceğim diyorsun çevre şartlarına en uygun ırkı seç ki ben olsam orijinal montofonu seçerim ondan sonra bilinçli bir şekilde yap bu işi gözünün korkmasına müsaade etme ne bu ya herkes yapma etme süt yemi pahalıymış sen doğru düzgün besle bakımını yap senede bir yavru alabil bak bakalım zarar ediyormusun

Bence öyle batarsın iflas edersin diyenleri önemse ama vazgeçme zarar etme işi bence bilinçsizlikle alakalı bir durum hayvanına iyi bakan gereken besleme ve önleyici hekimlik uygulamasını iyi yapabilen pazar şartlarını iyi değerlendirip ürettiği eti sütü yada buzağı satabilenin zarar etme lüksü yoktur tabi ki dediğim kriterleri iyi değerlendirip araştırman gerekiyor insan oğlu var olduğu müddetçe ete süte süt ürünleri ne ihtiyacı olacak ve birileri bu işi yapıp parayı kazanacak sen neden bunlardan birisi olmayasın kaldıki sen kaba yemini de kendim üreteceğim diyorsun çevre şartlarına en uygun ırkı seç ki ben olsam orijinal montofonu seçerim ondan sonra bilinçli bir şekilde yap bu işi gözünün korkmasına müsaade etme ne bu ya herkes yapma etme süt yemi pahalıymış sen doğru düzgün besle bakımını yap senede bir yavru alabil bak bakalım zarar ediyormusun
Çok sağol kardeşim vazgeçmem ama beni ayrıca motive ettin uzun yıllar araştırıyorum zaten başladığım zaman ne yapacağımı bilen bilinçli hareket eden sürekli araştırma içerisinde olan çiftçi olucam teşekkür ederim

İnşallah Cümlemiz kazanır sağolun teşekkürler

Fransa'da koyun baskül fiyatı 3,5-4 euro civarı seyrediyor, dışarıdan hayvan ithalatı zor görünüyor.Fakat girdi maliyetlerinin aşırı yükselmesinden işletmelerin çoğu küçülmeye gitti.Hayvan miktarı azaldıkça kesim fiyatları 40 TL ye doğru tırmanacaktır.

Valla devletten hayr bekleme yapacaksanda iyi otur akıllıca düşün inan en zor işler arasında ilk üçtedir çiftçilik hayvancılık 120 baş için 150 dönüm yer yetmez hazır yem desen süt yemi peşin fiyatına 79 lira tarım kredi yemde mısır tonu 300 TL derler paketten 380-400 kg çıkar sana tonu 360-400 TL lere gelir he birde taneleri az olur falan ot desen şu an 16 lira balyası kışın 20-22 TL leri buluyor 120 hayvan için yıllık 4500-6000 balya arası ot yetiyor samanı silajiydı bir sürü teferruatı var anlayacağın zor iş vesselam...

Herkes kendi fikrini söylemiş hepside değerli düşünceler. Bende fikrimi paylaşmak isterim. Köyünüzün merkeze yakın oldugunu var sayıyorum

Ben olsam ilk 10 hayvanla başlarım. 10 hayvana kaba yem olarak 25-30 dönüm tarla yeterli olacaktır geriye kalan tarlanı ek biç sat ve bu işi tek başına veya ailenle yapabilirsin. 10 hayvanın sütünü işleyip peynir olarakta satabilirsin parekende de.

Biliyorum sen 100 baştan başlayıp 600 başa kadar olan bir yatırımdan bahsediyorsun ama işin içine girip görmeden çok büyük yatırım yapmanı tavsiye etmem.

Neden 10 hayvan diye soracak olursan bir başla kendini tart 1-2 yıl sına kendini 10 hayvanın doğumundan tekrar tohumlanmasına, aşıların yapılması hastalıklara karşı alabileceğin önlemler den tut buzagının yetiştirilmesine kadar olan süreci 10 hayvanla yaşaman lazım sonrasında büyük yatırım yaparsın. Emek verip hakkıyla çalıştığın her işten para kazanabilirsin.