Kök gübre ile üre karışır mı?

24.12.2009
3,135
1,559
BURSA

İnşallah [emoji535] misir ekecegiz. Kök gübresi için 30 kg 13.24.12 Zn kullanacağım. Fakat azot az olacağı kanaatindeyim. Bunun için kök gübreye biraz üre karıştırmak istiyorum. Mibzerle gubreyi verirken birbirine yapışır mi , homojen karışım olur mu merak ediyorum. Deneyen olduysa paylaşabilir m

İnşallah [emoji535] misir ekecegiz. Kök gübresi için 30 kg 13.24.12 Zn kullanacağım. Fakat azot az olacağı kanaatindeyim. Bunun için kök gübreye biraz üre karıştırmak istiyorum. Mibzerle gubreyi verirken birbirine yapışır mi , homojen karışım olur mu merak ediyorum. Deneyen olduysa paylaşabilir m

Ekim öncesi hububat mibzeriyle tohum gözüne üre,gübre bölümüne 13-24-12 yi katıp toprak altına eşit miktarda verebilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: adymehmet
Fosforuda az veriyorsunuz.50 kg 13-24-12 atarsanız ek olarak üre karıştırmaniza gerek kalmaz.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Mısır için 8 kg saf fosfor gerekli hesabi yapınca 33 kg çıkıyor. Ben 35 atayım diyorum. Yani 2 kg fazla bile atiyom[emoji16]
En az 12kg/da P2O5 düşecek şekilde taban gübrelemesi yapmanız gerekir.8 kg kim söyledi bilmiyorum ama çok düşük bir miktar.Toprak analizine bakıp söylediyse orası ayrı bir konu tabiki.Ayrıca siz 35 kg 13-24-12 verdiğiniz zaman 8.4 kg saf fosfor değil P2O5 vermiş oluyorsunuz.Verdiğiniz saf fosfor miktarı 4 kgdir.

En az 12kg/da P2O5 düşecek şekilde taban gübrelemesi yapmanız gerekir.8 kg kim söyledi bilmiyorum ama çok düşük bir miktar.Toprak analizine bakıp söylediyse orası ayrı bir konu tabiki.Ayrıca siz 35 kg 13-24-12 verdiğiniz zaman 8.4 kg saf fosfor değil P2O5 vermiş oluyorsunuz.Verdiğiniz saf fosfor miktarı 4 kgdir.
Analiz yok. Bı internet sitesinde okuduğumu hatırlıyorum.
Ayrıca po205 ile saf fosfor arasında fark olduğunu ilk defa duydum, teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet-42