B ehliyet ile traktör sürülür mü ?

B B1 F M var
ben iş makinası operatörüyüm ayriyeten G var eğliyette
4 tekerli tüm araçları kullanabiliyosun.
Bi kanun var eğliyetle alakasi yok diyorki traktörün arkasındaki taşıtın bağlantının üzerinde uyarı cihazı (reflektör) olursa bi sıkıntı olmuyor olmazsa cezası var 270 tl

B ile Tam Remork haricinde sürülmez, Yarım Remork ile sürüle bilirsiniz. Daha doğrusu süremezsiniz diye hukuki bir yaptım yok, Ancak dört ve daha fazla tekerlekli Remork ile sürmek Polis/Jandarma Trafikte çabuk samimi olursunuz.

beyler trafikten bir arkadaşla bu konuyu konuşmuştuk . kanunen B ehliyeti sadece 4 tekerlek ve hatırlamadığım bir tonaja kadar kısmını kullanabilir dedi. römork ilave edersek dediğimde kanunen bu iş çekiciye girer ve en az D ehliyeti lazım dedi. ancak Allah göstermesin kaza gibi bir olaya karışmadıkça bir şey demiyoruz dedi.
yolda traktörün arkasındaki ekipmanın genişliği 3 metre ye kadar sorun yok 3 metreden 3,5 metreye kadara arkada eskort olmalıymış eğer genişlik 3,5 metreden fazla ise öne ve arkaya çift eskort ve gece trafiğe çıkılamazmış.

Benim bildiğim b sınıfı 750 kg kadar römork kullanıyor.fazlaysa kaza yapmazsan bişey olmaz ama yaparsan sıkıntı.
araba için ayrı römork için ayrı kamyon,tır,otobüs ayrı ayrı sınava girmek gerekiyor.Yeni yeni icatlar çıkarıyorlar adamı hasta ediyorlar.
Balya makinası neye giriyor peki.?

Arkada reflektör olduğu sürece sıkıntı yok mümkünse taşıtın romork makina vs arkasına 25 km yazan tabela yapıştırma vs bulabilirsen daha iyi olur
Örnekteki foto IMG-20180623-WA0000.jpeg

B 750 kg yüklü ağırlığı olan römork kullanabilir diyor.bizim patostan bozma 800 kg civarı römork var.kaza yapsam tartacaklar mı n'olacak?
B sınıfı traktör kullanabilir fakat şöyle bir durum söz konusu römorklar tescilli değil ise ne olursa olsun suç %100 traktör şoförune verilir 2 römork ta sınırlıdır B sınıfı ehliyet in izini traktör den sonra 8 tekeri baz alıyorlar bire bir jandarma ile tartıştım bu konuyu

B sınıfı traktör kullanabilir fakat şöyle bir durum söz konusu römorklar tescilli değil ise ne olursa olsun suç %100 traktör şoförune verilir 2 römork ta sınırlıdır B sınıfı ehliyet in izini traktör den sonra 8 tekeri baz alıyorlar bire bir jandarma ile tartıştım bu konuyu
B ehliyeti Remorksuz sürer. F Ehliyeti alırken Remork ile uygulamalı eğitim alındıysa, Remork da yeni Avrupa TİP standartlarında ise sıkıntı olmaz. Aslında normal B ilede sürerken de sıkıntı olmaz, Ancak; Allah korusun bir şekilde kaza yaptınız Hatta söz %100 haklısınız Karşı tarafın Sigorta Şti'nin avukatları hemen itiraz eder ve itirazıda yerinde bulur ilgili mahkeme ve tüm suç sizde kalır. Sebebi ise Ehliyetsiz Karayoluna çıkmak ve kazaya sebebiyet vererek karşı tarafı n telafisi mümkün olmayan mal ve can kaybına sebebiyet vermek vb. Geride akla geldikçe doldurulur. Yani F alırken Ayrıca Remork lu uygulamalı eğitim alır ve başarı gösterdiğiniz takdirde diğer mevcut ehliyetinizede işlettiğiniz zaman böyle gereksiz işlerle uğramamış olursunuz.

Merhaba, B sınıf römorklu traktör kullanabilirmi tam olarak bilmiyorum ama 1997 Nisan dan sonra alınan E sınıf ehliyet çekici, D sınıf ehliyette yasal olarak otobüs süremiyor. Bu sebebten dolayı tekrar direksiyon sınavına girip bir daha ehliyet almıştım. Ehliyetim bütün alfabeyi barındırıyor (E.D.A2) ama bir saçmalık daha var; S.R.C olmadan tüm alfabe üstünde yazan ehliyetimle ticari otobüs kamyon ve çekici sürmenin cezası var. Ehliyet alış tarihim 2003 sonrası olduğu için S.R.C belgesi almak için ayrı bir sınava girmem gerekiyor. Yani para yatırmam lazım çeşitli kurum ve kuruluşlara...