Besi hayvancılığı ön bilgi

Abi ben yakın zamanda alacak tahsilindeki gecikmelerden ötürü iflas ettim bildiğim tek iş ithalat ve ihracat ama kur vs.. gibi sorunlardan bıktım hayvancılığın h sini bilmem heleki tarım desen domatesi biberi tanırım fazlasıda yok ve burada paranla rezil olcağıma x köyde hayvanıma bakar ya batar ya çıkarım benim en büyük kaybım zamanım olur heleki baktım ki iş dönmüyor geri adımı atarım şu anda cebinde 1 milyonu olan ya araba al sat yapıyor yada inşaat ve sonuç belli iflas herşeyden önemlisi niyet ve ben niyetimi netleştirdim dediğim gibi işin bazı detaylarını öğrenmek istiyorum ve ne kadar kapı gezdiysem sen şehirlisin sen ne anlarsın gibi küçümsemelere maruz kaldım ve aklıma gelen tek şey istersen yaparsın kimse anasının karnında bu işleri öğrenmiyor buradaki insanlardan istediğim yek şey doğru ve ortalama bir bilgi

Bu işi beceririm beceremem allah bilir önemli olan niyet ve sebat ...

• Beğen
Tepkiler: meraklibiracemi
Abi başlangıç süt değil sadece besi eğer ki umduğumu bulursam iyi bir çiftlik kurup besi ve sütü beraber götüreceğim ayrıca istanbuldayım kars konya izmir bursa farketmez trakya hariç her yer olabilir bulduğum çiftlik izmir diye izmire yoğunlaştım

Abi başlangıç süt değil sadece besi eğer ki umduğumu bulursam iyi bir çiftlik kurup besi ve sütü beraber götüreceğim ayrıca istanbuldayım kars konya izmir bursa farketmez trakya hariç her yer olabilir bulduğum çiftlik izmir diye izmire yoğunlaştım

Mesut bey;

İzmir (Torbalı) de "osmanlı çiftlik" var. Orayı gidip incelemenizin sizin ufkunuzu açacağını düşünüyorum. Gerekirse onun yanında 1-2 ay takılın derim.

• Beğen
Tepkiler: Mesutoprak
Koyun işinde düşün
Büyük baş besi ve koyun olur birlikte

• Beğen
Tepkiler: Sait öztürk
Türkiye şartlarında hayvancılık yapılması nın en mantıklısı aslında küçükbaş. Sene de 2 defa (veya 2 senede 3 defa) üremesi, ikizlik oranları nın yüksek olması, bizim arazi şartlarımızın küçük başa daha uygun olması; küçük başı daha karlı kılıyor.
Aynen ben bunu yaşıyorum su an
Babam koyun işi yapar ben süt sığırı ayni isletmede
Koyun daha iyi para kazaniyor kuzu fiyatlarida iyi
Maliyet düşük
Daha kirac arazide daha zor şartlarda oluyor
Büyük baş masraflı cok para gelsede cok gidiyor kalan az

Kardeşim, yaşın benden küçükse sana abi nasihati.

Ben doğma büyüme bu işin içindeyim yaşım 48
1. İnsanın anladığı iş kendi mesleğı olandır
2. Herkes abatır kazancı yüksek tutar şu form da hayvancılıktan köşe dönen veya ciddi kar eden kaç kişi var bende merak ediyorum.
3. Devlet destekli işletme kuranların tamamına yakını parayı başka sektörde kazanmış kişilerdir en azından bizim yozgat bu şekilde.
4. İllahada ben bu işe gireceğim diyorsan sakin damızliķ yapma batarsın etkek dana veya kurbana düve vesa ir besle enazın baktın zarar ediyorsun hepsini kesime verir ceketini alır gidersin

Not. 750 bin sermaye diyorsun ben bu yaşıma kadar bu sermayeyi yapamadım şimdi anliyormusun gerçek üreticiler ipard destekli işletme kurmuyor

Aynen ben bunu yaşıyorum su an
Babam koyun işi yapar ben süt sığırı ayni isletmede
Koyun daha iyi para kazaniyor kuzu fiyatlarida iyi
Maliyet düşük
Daha kirac arazide daha zor şartlarda oluyor
Büyük baş masraflı cok para gelsede cok gidiyor kalan az
Bencede oyle abi alacaksın bolgeye uygun olan merinosları mesela bizim bölgeye iç anadolu merinosu iyi gider bi sene iki bi sene tek doğurtacaksın damizliklarin kaliteli olacak ikizlik ortalaması 1.5 olacak 100 koyundan 2 senede 450 kuzu doğurtacaksın 4 ayda kesime geliyor zaten 45 kilo canlı ağırlığa varıyor. Ayakta canlı kilo fiyatı 17-20 tl allah bereket versin zaten koyun inek gibi değil ısırarak otlandığı icin çoğu meradan faydalanabiliyor türkiye meralarına çok uygun mesela ben hep inekçilik düşünürken koyunun daha mantıklı olduguna kanaat getirdim bizim memleketimizde koyunculuğa çok uygun on numara iş valla

Abi ağzın bal yesin ama ben doğma büyüme taa deden istanbulluyum. Seninde dediğin gibi parayı başka sektörden kazandım ve sektör tıkanınca geri adım attım. Sermaye konusuna gelince benim ki sadece şans ufak bir toprak aldık askere gitmeden şansımızada kanal istanbul vurdu :)) bana şu işin inceliklerini anlatacak 1 kişi arıyorum tabi bulamıyorum

Koyunla sığır, tavukla sığır yakın ortamda beslemek uygun olmuyor, hastalık geçebiliyor.
Biz yillardan beri koyun ve sığır ayni isletmede bakıyoruz hocam
Ama yem yedikleri yattiklari su içtikleri yerler ayrı
Bende korkuyorum bir sıkıntı olur diye
Şükür sıkıntı yok
Tavuk bakmiyorum zaten her yere pisliyorlar

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Abi ağzın bal yesin ama ben doğma büyüme taa deden istanbulluyum. Seninde dediğin gibi parayı başka sektörden kazandım ve sektör tıkanınca geri adım attım. Sermaye konusuna gelince benim ki sadece şans ufak bir toprak aldık askere gitmeden şansımızada kanal istanbul vurdu :)) bana şu işin inceliklerini anlatacak 1 kişi arıyorum tabi bulamıyorum
Allah gönlüne göre versin hocam.
Bende aynı senin durumundayım.
Yeni ahır yapıyoruz bitti sayılır 1 aya kadar hayvanları koyacaz inşallah,daha önce hayvancılık yapmadık iki yıldırda tarım işiyle uğraşıyoruz kaba yemin hepsini kesif yeminde yarıya yakınını kendimiz üretiyoruz. Kaba yem olarak yembezelyesi buğday karışımı slajı,yulaf arpa slajı ve kuru otu, buğday slajı ve kuru otu,saman ve arpa buğdayı dane olarak üretiyoruz geçen sene slajda biraz hatalar yapmıştık nerde sıkıntı olduğunu tespit ettik ve hataları giderdik. Bu arada bizim bölgede ilk yaptık bu işleri, geçen sene bizede dediler bu işlere bu kadar yatırım yapmayın batarsınız diye bu seneki mahsülle ekipmana harcadığımız parayı kazandık şükrolsun birazda hayvan almaya para kalacak,800 dönüme yakın yer ekiyoruz bu işleride abim ve ben iki kişi yaptık.
Biz damızlık yapmayı düşünüyoruz bunun içinde yerli montafon boğa altı düve alarak bu işe başlıcaz sütün fazlasını sağacaz dışardan yem almadan kendi mahsülümüzle ne verirse o kadar süt vermezse sadece buzağsına yetecek kadar süt verse yeter.
Şu anki durumdan çok memnunuz çok para kazanmak gibide bi derdimiz yok zaten
Yeterki huzur olsun....

Abi Allah gönlüne göre versin ve ne kadar para bağladın nasıl oldu kısa bir özet geçersen sevinirim ve malesef bende kardeş fln yok
Tek başına bu iş zor olur.
Ahır yer dahil 900 ü buldu hayvan hariç
Traktörler ve diğer ekipmanlar 400 civarı
Benim ekipman parası çıktı dediğim aletler derken sıkmalı Çayır biçme rulo balya ve sarım makinasını demiştim,115 e almıştım onları.hayırlısıyla hayvanlarıda koyabilirsek rahat bi nefes alacaz.
Bence hayvancılığın kârlılığı ya meran olacak yada ekebileceğin arazi olacak, şu anki aldığımız verimlere göre süt verimi beklemeksizin sadece buzağsını doyuracak kadar süt olacak şekilde bir ineğe yıllık yem gideri 1400 tl gidiyo.
Biz imalat sektöründen geldiğimiz için üretimden başka bişey bilmiyoruz. Dışardan besilik dana alıp beslemek bana pek mantıklı gelmiyo,anası olmayınca danası nasıl olacak.
Amacımız yılda bir buzağı ort yakalayıp onları kesime ve gebe damızlığa kadar beslemeyi düşünüyoruz.

Selamlar. Ben balikesir gonen bolgesini tercih ettim. Gonenin bir koyunde 9 danayla basladim. Iscim yok. Kendim ogrenmek amacindayim ve bayagi tecrube ettim sayilir yaklasik 10 aydir. Gonen civari hayvancilik icin ideal. Ihtiyacin olan hersey elinin altinda ve malini pazarlama sorununda yok.

Sizinde mi kiralık yoksa satın mı aldınız yeri?

Mesut bey aslında sorularınıza cevap alamamışsınız ama bunun tek doğrusu yok.
Örneğin televizyonlara bir hoca çıkıyor diyor ki yerli inek alın günlük besleme mera yoksa 5-6 tl neyse, bunu şarole veya angus veya limuzin veya işte başka bir etçi karakterli hayvanla melezleyin melez azmanlığı veya hibrid vigordan faydalanın canlı ağırlık artışı 1,4-1,6 kg olur diyor. yerlı kara sığır diğleri gibi çok hastalanmaz meranız varsa meradan faydalanması yüksek sağlık ve yem masrafı düşük diyor.
diğer hoca çıkıyor angus alın karda kışta yaşar günde 10 tl yer günde 1,5 kg canlı ağırlık artışı olur 14 ayda 650 kg olur diyor. meradan çok faydalanır diyor.
diğer hoca çıkıyor limuzin alın sakin mizaçlı mera yoksa devamlı ahırda yaşar günlük 1,5-1,8 kg alır diyor.
diyorlarda diyorlar. önemli olan sizin burada neye karar verdiğiniz.
süt yapmayacağım diyorsunuz ancak montofon veya simental bakıyorsunuz. bence direk et ırklarına bakın. meralı ise angus, yoksa limuzin, şarole, belçika mavisi falan bakın. damızlık yetiştirin. erkekleri besi danası yapıp besleyin ayrı bir ahır veya bölme de sonrada kestirin veya satın. dişileri yine damızlık olarak satın her türlü kazanırsınız. ama araziniz meranız var mı o önemli. Bütün hocaların söylediği ortak bir şey var. meranız olsun. yoksa maliyetiniz yüksek olur. sonuçta büyükbaş hayvanda sürümden kazanamazsınız. :)

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06