2018 Yeni Mahsul ayçiçeği Borsada 2,45 TL

Bereketli olsun arkadaşlar, abiler. Bizde bu kadar yüksek değerler çıkmadı ne yazık ki.

LG 5580 dekara 162,5 ila 183 kilo %42.92 ila 44.08 yağ oranı çıktı.

Bu sonuçlar geçen yıllara bakarsak ortalama bir şey sayılır, lakin bu yıl beklenti bundan epeyce yüksekti.

Köyde en yüksek verim bildiğim kadarıyla dekara 220 kilo, çeşit ve yağ oranı bilmiyorum.

Pioneer cinsi ayçicek de tutmadı bizim tarafta, hatta bir arkadaş 119 dan 35 yağ oranı ancak çıkarmış, verim ise çok düşük diyor. Diğer 108 vs. Pioneer cinsi ayçicekler de çok tat vermemiş diye duydum.

Buna da şükür daha kötüsünü de gördük.

Bizde biçime başladık paynîr 119 46yağ 253kg verim. Allah bin bereket versin IMG_20180905_011903.jpg

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Trakya da biçimlere başlanmış olmali.Bu konuda daha çok paylaşımlar olsa bekleriz

Benim seyrek çıkış ve kuş zararina karşın.185 kg/da verim ancak alabildik.Yag orani %40 cikti.Çeşit lg 5485
Trakya Birlige verdim.
Yil geregi verimler ortalama da normal olacakmış

Edirne Ticaret Borsası' nda bugün işlem gören 2 ton civarında ki Pioneer ayçiçeği 54 yağ oranı ile 2,829 TL' den satılmıştır.

Resmi olarak benim gördüğüm en yüksek yağ oranı. Hangi çeşit olduğunu ve ne şekilde yetiştirildiğini çok merak ettim açıkçası.

Üreticisinin eline, emeğine sağlık.

Ancak bugünkü en yüksek fiyat 52 yağ oranı ile 2.921 TL' den işlem gören 10 tonluk başka bir ürüne ait.

Sanırım 2,921 TL ile ayçiçek fiyatı tüm zamanların en yüksek satış fiyatına ulaştı.

http://www.online.etb.org.tr/group-XAYC.html

• Beğen
Tepkiler: FEHİM

Edirne Ticaret Borsası' nda bugün işlem gören 2 ton civarında ki Pioneer ayçiçeği 54 yağ oranı ile 2,829 TL' den satılmıştır.

Resmi olarak benim gördüğüm en yüksek yağ oranı. Hangi çeşit olduğunu ve ne şekilde yetiştirildiğini çok merak ettim açıkçası.

Üreticisinin eline, emeğine sağlık.

Ancak bugünkü en yüksek fiyat 52 yağ oranı ile 2.921 TL' den işlem gören 10 tonluk başka bir ürüne ait.

Sanırım 2,921 TL ile ayçiçek fiyatı tüm zamanların en yüksek satış fiyatına ulaştı.

http://www.online.etb.org.tr/group-XAYC.html

Hocam 2 tonmuş ama 54 yağ mükemmel

Bu fiyatlarla hala zor durumdaysa ne zaman düzelecek bu çiftçi daha ne bekliyorsun uz
Ben para kazanıyorum siz kazanamıyorsanız bi işçiliğinizi kontrol edin hata nerde

Bu tarz bi zihniyet maalesef bizi sona götürüyor. 1-2 yıl içinde bu arkadaşta işlerin kötüye gittiğini anlayacak ama maalesef iş işten geçmiş olacak. Durumun ne kadar ciddi ve kötüye gittiğinin farkında bile değil. Mazot ve gübreye neredeyse %100 zam gelmiş hala halinden memnun. Daha yazılacak çok şey var ama neyse.

Bu tarz bi zihniyet maalesef bizi sona götürüyor. 1-2 yıl içinde bu arkadaşta işlerin kötüye gittiğini anlayacak ama maalesef iş işten geçmiş olacak. Durumun ne kadar ciddi ve kötüye gittiğinin farkında bile değil. Mazot ve gübreye neredeyse %100 zam gelmiş hala halinden memnun. Daha yazılacak çok şey var ama neyse.
Benimde yazacağım çok şey var ama burası yeri değil
Bir alay çiftçi çapulcusu çiftcilikten anladığınız yok verim alanınız yok konuşuyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
Benimde yazacağım çok şey var ama burası yeri değil
Bir alay çiftçi çapulcusu çiftcilikten anladığınız yok verim alanınız yok konuşuyorsunuz.
rahim kardaşım yorumlarında çapulcu falan filan yazıyorsun bu cümleler sence uygunmu ? bak bizim yaşımız 40 sence uygunmu?
ayrıca verim alanınız yok demişsin.verimden çok girdi maliyetleri aldı başını gidiyor.çiftçi hayvancı küçük esnaf kan ağlıyorken senin bu tutumun çok manidar.bence duruşunu bi gözden geçir derim.