Simental Avusturya - Almanya listesi ve boğaların özellikleri

yeni sıralamayı merak eden arkadaşlar için sıralama listesi
sıralama1.jpgsıralama2.jpgsıralama3.jpgsıralama4.jpg

Tablodaki hangi değer neyi ifade ediyor, bilenler cevaplayabilirmi ?

Pedigri Verileri

Nk: kızları büyümüş inek olmuş ve değerlendiriliyorsa "N"
Gzw: genel puan
Mw: süt (yağ, protein, miktar)
Fw: et
Fit: sağlamlık, dayanıklılık, doğum, doğurganlık vs. toplamı
Mkg: süt artışı
F%: süt yağı
E%: proteinin
ND: uzun ömürlülük
Per: Laktasyonun 60. günü ile 300. günü arasında süt verimindeki istikrar, yüksek mi devam ediyor yoksa kısa zamanda azalıyor mu
Kp: doğum kolaylığı
EGW: meme sağlığı
Mbk: süt salım hızı
R: fiziksel gösteriş
B: kaslanma
F: ayak, bacak
E: meme yapısı

Hepsinde 100 normal değer; altı kötü, üstü iyi.

Merhabalar arkadaşlar. Bir konu hakkında tecrübeli arkadaslara sorum olacak. Bu sene flekfievh Simental inekleri mondbeliarde cinsi bogalarla tohumlamak istiyorum ama kararsız kaldım simentalden vazgecmek istemiyorum. Flekfievh e mondbeliarde aşılatan oldumu sonuçları nasıl oldu dogan buzagilar nasil sut veriminde artis oluyormu uygulayan arkadaş varsa konu hakkinda yardimci olursa sevinirim teşekkür ler.

Merhabalar arkadaşlar. Bir konu hakkında tecrübeli arkadaslara sorum olacak. Bu sene flekfievh Simental inekleri mondbeliarde cinsi bogalarla tohumlamak istiyorum ama kararsız kaldım simentalden vazgecmek istemiyorum. Flekfievh e mondbeliarde aşılatan oldumu sonuçları nasıl oldu dogan buzagilar nasil sut veriminde artis oluyormu uygulayan arkadaş varsa konu hakkinda yardimci olursa sevinirim teşekkür ler.

ikiside simentalin sütçü ırkları fleckvieh almanya avusturya çek ırkı montbeliard fransanın ikiside etçil simentali kırmızı holstein gibi melezlemeler ile süt verimi artırılmış ırklar. ben tohumlattım simentalleri montbeliard ile boğanın genetik özellikleri güzel olduğu için ve süt verimi yüksek olduğu için triomphe diye bir boğa sperması kullanmıştık 11 adet ithal fleckvieh simentallerimizden buzağılarımız oldu şuan en büyük olanı 14 aylık renk ve görüntü olarak montbeliard yada simental diye ayırabilmeniz mümkün değil 7 adette holsteinlarda kullandık. kullanmak isterseniz sıkıntı olmaz veterinerinize simental olarak fatura kestirin yalnız buna dikkat edin

Bende triomphe nin yavrusunu kullandım daha dogmadilar. Bu sene simental kullanirsam Wimbledon ve hury montbelirde kullanirsam elastar ve gargano kullanacam. Ama işte karar veremedim simentalmi mondbeliardemi.

simentaldeki söylediğin boğalar daha güzel genetik özellikleri güzel süt verim değerleri montbeliarlara göre daha yüksek görünüyor ben olsam dedikleriniz arasında simentalleri tercih ederim. hurly ve wimbledon fiyat hakkında bilginiz varmı?

ikiside simentalin sütçü ırkları fleckvieh almanya avusturya çek ırkı montbeliard fransanın ikiside etçil simentali kırmızı holstein gibi melezlemeler ile süt verimi artırılmış ırklar. ben tohumlattım simentalleri montbeliard ile boğanın genetik özellikleri güzel olduğu için ve süt verimi yüksek olduğu için triomphe diye bir boğa sperması kullanmıştık 11 adet ithal fleckvieh simentallerimizden buzağılarımız oldu şuan en büyük olanı 14 aylık renk ve görüntü olarak montbeliard yada simental diye ayırabilmeniz mümkün değil 7 adette holsteinlarda kullandık. kullanmak isterseniz sıkıntı olmaz veterinerinize simental olarak fatura kestirin yalnız buna dikkat edin
Simental dediğimiz fleckviech ırkı kırmızı holstein melezlemesi ile elde edilmiş bir ırk değildir bazı boğaların kanın da belli oranda kırmızı holstein kullanılmıştır ama fleckviech orijinal bir ırktır pedigriler de de melezlemelerin oranı belirtilir % olarak belirtilmeyenler orijinaldir