Polatlı Merinosu Hakkında Bilgisi Olan Yetiştiren?

Ynt: Polatlı Merinosu Hakkında Bilgisi Olan Yetiştiren?

kardeşim polatlı koyunu yüzde 75 ilede france yüzde 25 akkaraman kanı taşıyan 2010 yılında ırkı tescillenmiş yüzde 150döl verimi olan çok güzel iri bir ırk besleyen arkadaşlarla görüştüm ..kangal koyunu gibi iri kıvırcıkoldugunu besi et kabiliyetinin yüksek oldugunu söylediler..
ankara polatlı tigemde satışı yapılıyor nasip olursa bizde gidip oradan koç satın almayı düşünüyoruz...

Polatlıda yaşıyorum tigemden aldığım koçlar benim koçların göbeğine erişmiyo :) kan deişikliği iyi oluyor dedik bi dünya para verdik aldık yumruk kadar koçlar... bilmiyorum benim hoşuma gitmedi... yavrularını almaya başladım bakalım verimleri nasıl olucak

karapınarlı bir arkadasımızvar bizimkoyunların kırkımınada geliyorlarlar kendsiyle bukonuyu görüştüüm çiftlikden aldıgı koçların aham şaham iriolmadıklarını ama acaip kuzularının olduklarından bahsettikardeşim önemliolangen aktarımıdır..

kardeşim polatlı koyunu yüzde 75 ilede france yüzde 25 akkaraman kanı taşıyan 2010 yılında ırkı tescillenmiş yüzde 150döl verimi olan çok güzel iri bir ırk besleyen arkadaşlarla görüştüm ..kangal koyunu gibi iri kıvırcıkoldugunu besi et kabiliyetinin yüksek oldugunu söylediler..
ankara polatlı tigemde satışı yapılıyor nasip olursa bizde gidip oradan koç satın almayı düşünüyoruz...

Üstat polatlı merinosunu denediniz mi? Sonuçlar nasıl oldu? İkizlik oranı, kuzu canlı ağırlık artışı, et randımanı, iç anadolu merasına ve iklimine uyumu nasıl? Ben de Ankara'da denemeyi düşünüyorum...

Polatlı diye piyasaya sürülen koyun tigem eliyle dalaveredir. 30 yıl melezleme yaptık deniyor.
Bana bana 1998 yılında çekilmiş bir Polatlı koyunu fotografı gostersinler körleme kısa sürede melezlenip üretici önüne attılar size örnek olarak Karacabey merinosunu göstereyim 1970 te çekilmiş fotoğraf bulabilirsiniz hatta 1935 yilinda bile bulabilirsiniz Polatlı koyunları tigemin ureticiden hızlı para kazanma calismasidir

Arkadaşlar herkes farkli ırk merakı oldugundan veyahut elindekinden memnun oldugundan şunu al bunu al diyor bence orta anadoluda bu isi yapanlar bolgeler arasinda farklılık olsada karacabey polatli anadolu merinosu gibi isimler altinda farkli turler öneriyor birbirlerine yakin irklar bunlar zaten ayni zamanda gidip istediginiz bir türün koçunu alarakta kendi bünyemizde istedigimiz tipe cevirme sansimiz var.Simdi onemli olan 2019 yili maliyetleri ele alinarak kuzu kesim fiyatları goz onunde bulundurularak 2019 yılında koyunculuk yapilabilirmi yapilirsa kar zarar tablosu ne olur bu hayvanlar meradan faydalanirsa ne masraf olur kismen meradan aksamlari iceride ilave yem verilse ne olur bu gibi konulari su anda bu işi halen yapan arkadaslar bilgilendirme yaparsa bu ise girecek arkadaşlarada ornek bir tablo çıkmış olur afaki bilgilerle bu ise girmemis olurlar simdiden teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: ilhan_mkp ve atila
Arkadaşlar herkes farkli ırk merakı oldugundan veyahut elindekinden memnun oldugundan şunu al bunu al diyor bence orta anadoluda bu isi yapanlar bolgeler arasinda farklılık olsada karacabey polatli anadolu merinosu gibi isimler altinda farkli turler öneriyor birbirlerine yakin irklar bunlar zaten ayni zamanda gidip istediginiz bir türün koçunu alarakta kendi bünyemizde istedigimiz tipe cevirme sansimiz var.Simdi onemli olan 2019 yili maliyetleri ele alinarak kuzu kesim fiyatları goz onunde bulundurularak 2019 yılında koyunculuk yapilabilirmi yapilirsa kar zarar tablosu ne olur bu hayvanlar meradan faydalanirsa ne masraf olur kismen meradan aksamlari iceride ilave yem verilse ne olur bu gibi konulari su anda bu işi halen yapan arkadaslar bilgilendirme yaparsa bu ise girecek arkadaşlarada ornek bir tablo çıkmış olur afaki bilgilerle bu ise girmemis olurlar simdiden teşekkürler
Irk mevzunu çok güzel ozetlemissin [emoji106]
Kalem kalem hesaplamak kolay degil.
Bizde kuzu Karkas 41tl son iki yıl kış kuzuları çok iyi para ediyor.
Mera artı arpa misir yulaf yonca tarımı yapmak şartıyla kazançlı olacaktır.
Piyasaya çok oynak dalgalı kur gibi et piyasası