İnek Cinslerine Göre 5 Litre Sütten Peynir Karşılaştırması

Kafamda bir soru var.

Bugunku ekonomik sartlar, isci bulma sorunu, iyi olmayan meralar, yem kalitemizin belki de dusuk olmasi gibi bir suru faktoru gozonune alinca,

20 sagmal inek mi daha karli yoksa 20 italyan kirmasi manda mi daha karli ?

Bakimlarindaki masraf ve kolayliklar, alinan sut, sutun maliyeti ve satisi dikkate alinirsa bana manda daha avantajli gibi geliyor, siler ne dersiniz ? Elbette yatirim maliyetlerini dikkate almamiz da sart.

• Beğen
Tepkiler: ismaiş
Manda icin tam tesekkullu ahir gerekmiyor.
Sayi azsa, hayvan basina sut miktari az oldugundan seyyar sagim makinalari yeterli ve ucuz.
Veteriner ve ilac masraflari cok cok az.
Cok kaliteli rasyon istemiyor, misir sapi, saman, kaliyesiz otlar ile beslenebiliyor. Sut verirken 1-2 kilo sut yemi ile 10 kg uzeri verimi olabiliyormus, reygrass verilse belki iyi verim olur ve kesif yem istemez.
Verimsiz de olsa mera varsa kullanilabiliyor yeterli oluyor.

6-7 kilo sut alinabilse 5-6 TL fiyatla 30-40 TL hasilati olabiliyor, elden satis, tereyag ve kaymak satis ile hasilat artabiliyor. 10 litre sut=1 kg kaymak hesabi var.

Malak buzagi kadar para etmese bile cok cok az masrafla bakilip satilabiliyor.

Kesim fiyatlari dusuk degil ama kesen az oldugundan sorun var diyorlar ama sucuk imlatcilari kullaniyorlar, etikete yazmaiklarindan pek dillendirmeden alip kestiklerini saniyorum.

Buyuk terim yapip, fazla silaj, dane misir , fazla yonca istemediklerinden arazisi az oana uyar gibi geliyor, arazisi olan yem bitkilerini satabilir bu durumda.

Sanirim avantajli ama ugrasip elden satis istiyor, ancak ornegin kaymak satisi olsa 20 hayvan x 7 kg sut olsa 140 kg ader ki bunun karsiligi 15 kg saf hilesiz kaymak, birazi kaymak, birazi tereyag olsa satilamayacak mal degil hele Istanbul, Izmir gibi yerlere yakinsaniz.
Ne dersiniz ?

• Beğen
Tepkiler: ismaiş
Abi montofonda 11 ton aldigin hayvanlarin buzagilariyla sürunu çogaltsan surunun tamami oyle olsa (bu cok uzun zaman gerektirir) simentalden 5 ton da alsan sana dokunmaz guzel verimler masallah

11 ton hedef değil daha yukarısını hedef tutuyorum bu yüzden spepmada çok seçici oluyoruz sıradan bir tohum kullanma şansımız yok tohumu kendim getirtiyorum her yeni buzağı annesinden 1 adım önde doğuyor