KAPALI ALANDA KOYUNCULUK

Kardeşim yazmış cizmissin güzelde birde tecrubeni yazsan �� kaç dönüm yoncan var kaç dönüm reygras in var kaç koyunun var? Dünya diyor yoncanın üstüne yok sen diyorsun reygras burdabir sıkıntı var gibi. Hesap dediğin destan yazmak değil tecrübe den geçer. Bir buçuk ay nerde kapalı hava . Yanlış hesap bagdattan döner. ��

Kusura bakma.. Yazını geç gördüğüm için cevap ta geciktim.

Öncelikle şunu belirteyim ki, ben çiftçi değilim. Ziraat fakültesini bitirmiş ve kısa dönem askere gitmiş oğlumun asker dönüşü kurmayı düşündüğü çiftliğe, benimde katkım olsun, yardım edeyim diye; "yaptığım araştırmalar" ile fikir yürütüyorum.

Bu fikirlerimin %100 doğru olduğunu da iddia etmiyorum. Nerede yanlışım var ise, sizin gibi tecrübeli kardeşlerimin bu yanlışımı düzeltmesi beni memnun eder.

Sizin cevap verdiğiniz yazım da; "Reygrass otu yonca dan üstün bir ot" demedim. Galiba siz yanlış anladınız veya ben yeteri kadar açık anlatamadım.

Benim bu yazımdaki asıl ana fikir; Yonca 4-5 yıllık ot ama; yıllık verdiği ot miktarı reygrass otuna göre çok negatif kalıyor. Demek istedim.

Biz mühendisler bir hesap yaparken; belli zaman içinde ki verimin önemine göre hareket ediyoruz. :)

Tamam... Büyük arazisi (atıyorum 500-600 dekar) olan çiftçi; her sene ot ekimi ile uğraşmamak adına yonca ekmesi daha mantıklı.
Ama yok.. 50 dekar-100 dekar arazisi olan çiftçi, o sene daha fazla hayvanına bakabilmesi için bu seferde reygrass otu daha mantıklı oluyor.

Protein bakımından reygrass yoncadan daha iyi üstelik.

Yanılıyor muyum?

• Beğen
Tepkiler: ORION

Öncelikle şunu belirteyim ki, ben çiftçi değilim. Ziraat fakültesini bitirmiş ve kısa dönem askere gitmiş oğlumun asker dönüşü kurmayı düşündüğü çiftliğe, benimde katkım olsun, yardım edeyim diye; "yaptığım araştırmalar" ile fikir yürütüyorum.

Bu fikirlerimin %100 doğru olduğunu da iddia etmiyorum. Nerede yanlışım var ise, sizin gibi tecrübeli kardeşlerimin bu yanlışımı düzeltmesi beni memnun eder.

Sizin cevap verdiğiniz yazım da; "Reygrass otu yonca dan üstün bir ot" demedim. Galiba siz yanlış anladınız veya ben yeteri kadar açık anlatamadım.

Benim bu yazımdaki asıl ana fikir; Yonca 4-5 yıllık ot ama; yıllık verdiği ot miktarı reygrass otuna göre çok negatif kalıyor. Demek istedim.

Biz mühendisler bir hesap yaparken; belli zaman içinde ki verimin önemine göre hareket ediyoruz. :)

Tamam... Büyük arazisi (atıyorum 500-600 dekar) olan çiftçi; her sene ot ekimi ile uğraşmamak adına yonca ekmesi daha mantıklı.
Ama yok.. 50 dekar-100 dekar arazisi olan çiftçi, o sene daha fazla hayvanına bakabilmesi için bu seferde reygrass otu daha mantıklı oluyor.

Yanılıyor muyum?

RyeGrass ve yonca karşılaştırmasında...
yonca yaprakları yem karmada toza dönüşür, Yeşil tükettiklerinde gaz yapar ve hayvanın ölümüne yol açar bu dez avantaj, silaj yapılması aşaması baya teferruatlı inekulat vs vs kullanılıyor bu dez avantaj...
Yoncanın avantajı tarla işleme gübre atma ot ilacı yapma kurt problemi gibi hiç bir maliyeti yok tek maliyet sulama biçme toplama ve balye basma..

RyeGrass avantajı yeşil hayvanlar yeşil tüketebilir kuru tüketebilir silaj yapımı kolaydır. yaprakları lifli olduğundan toza dönüşmüyor. silaj yapım aşaması, mısır gibi ekstra bakteri uygulaması gerektirmez. Biçimden sonra sürülüp yerine mısır ekilebilir. bu şekilde bir senede dönümden çok yüksek yem verimi elde edilir.
Dez avantajı sürekli tarla işlemek taban gübresi atmak vs vs gerektirir...

Yanılıyor muyum?

Oğlunuza verdiğiniz destek için tebrik ederim inşallah başarılı olursunuz.. ryegras ile yonca karşılaştırılamaz bende ikiside var her konuda yonca üstündür bu ryegras kötü anlamına gelmez. İmkan varsa yonca eker kazanırsın. Tavsiyem bu yönde. Saygılarımla.

RyeGrass ve yonca karşılaştırmasında...
yonca yaprakları yem karmada toza dönüşür, Yeşil tükettiklerinde gaz yapar ve hayvanın ölümüne yol açar bu dez avantaj, silaj yapılması aşaması baya teferruatlı inekulat vs vs kullanılıyor bu dez avantaj...
Yoncanın avantajı tarla işleme gübre atma ot ilacı yapma kurt problemi gibi hiç bir maliyeti yok tek maliyet sulama biçme toplama ve balye basma..

RyeGrass avantajı yeşil hayvanlar yeşil tüketebilir kuru tüketebilir silaj yapımı kolaydır. yaprakları lifli olduğundan toza dönüşmüyor. silaj yapım aşaması, mısır gibi ekstra bakteri uygulaması gerektirmez. Biçimden sonra sürülüp yerine mısır ekilebilir. bu şekilde bir senede dönümden çok yüksek yem verimi elde edilir.
Dez avantajı sürekli tarla işlemek taban gübresi atmak vs vs gerektirir...

Syn. ORION..

Vermiş olduğunuz değerli bilgiler nedeni ile teşekkür ederim.

Tarla yı işlemek, taban gübresini atmak vs. hiç sorun olmayan, yeterli büyüklükte tarlası olmayan birisi için; senelik en maximum ürünü alabileceği hangi otu tavsiye edersiniz?

Bu ara yerim; Kırklareli-Lüleburgaz

Teşekkürler..

• Beğen
Tepkiler: ORION
Oğlunuza verdiğiniz destek için tebrik ederim inşallah başarılı olursunuz.. ryegras ile yonca karşılaştırılamaz bende ikiside var her konuda yonca üstündür bu ryegras kötü anlamına gelmez. İmkan varsa yonca eker kazanırsın. Tavsiyem bu yönde. Saygılarımla.

Syn By_eSeS.. Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Umarım hepimiz başarılı oluruz. TÜRKİYE KAZANIR..!

• Beğen
Tepkiler: acemi_
Syn. ORION..

Vermiş olduğunuz değerli bilgiler nedeni ile teşekkür ederim.

Tarla yı işlemek, taban gübresini atmak vs. hiç sorun olmayan, yeterli büyüklükte tarlası olmayan birisi için; senelik en maximum ürünü alabileceği hangi otu tavsiye edersiniz?

Bu ara yerim; Kırklareli-Lüleburgaz

Teşekkürler..

Kırklareli ile Eskişehirin yıllık sıcaklık karşılaştırılması yapıldığında 1927-2016 verileri ortalamaları alınmış meteoroloji genelmüdürlüğünden. Kırklareli daha sıcak. Ryegrass çok sıcak havalarda gelişmeye devam etmiyor. Tam biçim döneminde yağışlara denklirseniz silaj yapmak durumunda kalabilirsiniz ryegrassı Bu sebeple kuru ottan mahrum kalabilirsiniz. Büyük baş rasyonu hakkında en ufak bilgim yok bu konuda konuşmam yanlış olur ama kuru ot ihtiyacınız var ise Yonca ekmek daha mantıklı olacaktır.

Bunun yanı sıra Ryegrass silajı yapılıp sürülüp yerine mısır ekilirse, onunda silajı alınırsa net olarak yoncadan daha fazla silaj elde etmiş olursunuz.

Şöyle bir durumda mevcut normal ekim döneminde buğday ekip başak döneminde buğday silajı buğday kuru otu (hava durumu müsade ederse ve kuru ot ihtiyacına göre) buğday hemen kalktıktan sonra yine tanelik mısır ekilebilir. Tanelik mısırda önemli bir yem büyük baş hayvanlar için. bir kısmı silaj bir kısmı tane mısır da olabilir.

Yonca kuru ot olarak çok güzel bitki iç anadolu şartlarında dönüme 2 Ton civarı kuru ot verir. Bence önemli bir bitkidir hayvancılıkta olmazsa olmazdır (ben küçük baş hayvancılıktan anlarım) büyükbaş rasyonu konusunda bilgim yok.

Eğer ben olsaydım rasyonumda yonca olacaksa buzağılar için, dişi düveler için ve ya sağılır inekler için... 100 dönüm tarlamın

30 Dönümü yonca
70 dönümü 1. ürün Ryegrass ve ya buğday 2. ürün olarakta mısır ekerdim. Ryegrass ve ya buğdayı, silaj ve ya kuru ot ve ya her ikisi de olarak değerlendirir.. 2. ürünüm mısırı, silaj ve ya tane ve ya her ikisi oalrak değerlendirirdim.

Ekeceğiniz ürünü seçerken... Ekeceğiniz üründen maksimum verimi almayı değil de, o ürünü kullanacağınız yerden maksimum verimi almayı hedeflerseniz daha net karar vermiş olursunuz.

Musadenizle bende biraz karistirayim konuyu

40 koyun olsun
Baz alalım kuzu besi v.s yapmaya gerek yok adaklık satalım kuzuyu
Günde 1-2 saat gezdirelim bol kaba yem verelim
Kuzuyu annesinden hiç ayirmayalim
Sadece gebe koyunlara son dönemde yemleme yapalım
Yıl sonunda 40 kuzumuz olsun en az fiyattan 500 *40 20.000 TL
Gider olarak yem saman yonca 5000 TL ancak tutar 1000 TL de ilacı veterineri tutsun etti 6000
Evde ağıldan uzak olsun gidip gelmek için araç kullanalım 2000 de onun masrafı olsun uzun lafın kısası çobana para vermezsen en az 10.000 kazanırsınız Diğer işinizi de yapamaya devam edersiniz ...koyunculuk da bı ek gelir olur
Nedersiniz ...

• Beğen
Tepkiler: kiyoshi

Şu vakitlerden sonra koyundan para kazanmak zorlaşır diye tahmin ediyorum çünkü koyun işine yönelim çok arttı dolar ve euro nun 7 TLleri görmesi yem masraflarının artması ithal et gibi durumlar mera hayvancılığı koyunu merada beslemenin daha faydalı olacak olan bir dönem başladı...

Şöyle bir durrum elinizde koyununuz olsun meraya çıkarmak 5 dknızı alır. içerde besleyecek güzünüz varsa içeride beslemek de en fazla yarım saatiniz ;)

Yani demem o ki işletmeye sanki hep içerde besleyecekmiş gibi kurup yem masrafları fazla olursa otlatmakta zor gelmezse otlatırım gözü ile girmek lazım artık kapalı alanda koyunculuğa

Ben kapalı alanda koyun kesin olur derken samanı tarladan bedava veriyorlardı.. Arpa 650 Tlden satılıyordu. Yemin çuvalı 40 Tl ile 1-2 sene evvelki fiyatlar...