2018 çeltik yeri hazırlıkları başlasın.

Ekli dosyayı görüntüle 27815Ekli dosyayı görüntüle 27816Ekli dosyayı görüntüle 27817Ekli dosyayı görüntüle 27818Ekli dosyayı görüntüle 27819

21/95/32 önler-21/95/44 arkalar. Radial.
Fiyatı 5 bin TL. İkinci el aldım. Jamaş marka jantlar.

Sahibinin söylediği üzere bir seZon kuru tarımda arkaları kullanmış. Bir sezon çift çeker alınca önleri de almış ama hiç kullanmamış. Zaten tırnak basan yerlerde numaraları halen duruyor.
Bende özellikle çeltikte kullanılacak lastiklerin vay haline.
Kaç dönüm ekiyorsunuz bence ilaçlama demir teker daha iyi daha az ziyan oluyor abi

Topraklar her yerde aynı önce suyun içinde yan bıçaklı rotovatorle donmelisiniz 2 defa ondan sonra bie boru yada keşan dediğimiz ağaçla düzlerseniz su tutacagindan emin olabilirsinz ilk defa suyu salindiginda gec doluyor tarlalara haftada 2 defa su veriyoruz biz kumsal toprakta birde kara toprakta ise kürekle açıyoruz önünü denemenizi tavsiye ederim çok güzel su tutuyor sürekli su durduğundan dolayı da küçük otlar çürüyor celtigin altında kalanlar

Arkadaşım lazer tesviye ile yeri iyi bastınmı normalde zaten içine işlem yapmaya gerek olmuyordu. Ancak bu sezon şartlar çok değişti. Su salımından sonra içine girdik ama yüne de fayda görmediğimiz yerler. Bir kaç su verince oturacağını düşünüyorum toprağın.

Bu sene geçen yıl gibi odram denedik ama ilaçlar (3000 tl) çöp oldu. Başarılı olamadık. Şimdi bir kucak daha verdik cilincer çakması tarkimin halosunu deneyeceğiz. Allah sonumuzu hayır etsin. Hep masraf hep masraf. Image1527804658.253467.jpgImage1527804670.511773.jpg

Hiç anlamadığım konu olunca öyle okuyup düşünüyorum acaba bunlar ne diyor diye [emoji3][emoji3]

Sen pancara iyi bak. Biz ekimi bırakalı yıllar oldu. Altarnetif olarak 15 seneden beri pirinç ekiyoruz. Ama o da kabak tadı vermeye başladı. İşin karını ilaç firmalarına kaptırır olduk. Her sene aynı ilacın kalitesi değişirmi? İşin kolayı ticarette biz hammallık yapıyoruz ona kızıyor insan.

Geçmiş olsun Ersen abi bu sene çeltik sezonu sonuna kadar dağılacak tümocan ben olsam sokmam balçığa tümoyu.

Gürcanım tümo girmez ise ersen girecrk içine. Ayrıca dönümü 10 tl ye atıyorlar. 65 dönüm yer var. İlacı gübresi iki pası 5-6 kez girilmesi lazım. Kazandığını başkasına verirsen bana ne kalacak. tümoyu üzmeden iş yapıyoruz malzemelet korksun. :)

• Beğen
Tepkiler: Gürcan Koç