Son kullanma tarihi geçmiş bakır hakkında sorum olacak

Herkese merhaba zirai ilac bayim bana mastercop vermişti ama elimdeki bordolari kullanmistim 2017 başında elimde 2 koli var son kullanma tarihi ekim 2017 de bitmis bayime götürdüm kabul etmedi yeni bordolari da attım bunlar elimde kaldi bahara kadar kullansam zarari olur mu o kadar da para verdim napim bunlari imha mi edeyim

Herkese merhaba zirai ilac bayim bana mastercop vermişti ama elimdeki bordolari kullanmistim 2017 başında elimde 2 koli var son kullanma tarihi ekim 2017 de bitmis bayime götürdüm kabul etmedi yeni bordolari da attım bunlar elimde kaldi bahara kadar kullansam zarari olur mu o kadar da para verdim napim bunlari imha mi edeyim

bitki koruma ürünleri normal da raf ömrü 4 yıldır fakat ülkemizde ki mevzuata göre 2 yıl yeni yeni 4 yıla çıkıyor. hiç bi sıkıntı olmaz iyice çalkalayıp kullanın

Üzerinde yazılı son kullanım tarihi 6 ay 1 yıl geçmiş olmakla birlikte hiç açılmamış açılmış olsa bile uygun ortam ve şartlarda muhafaza edilmiş zirai ilaçların önemli bir bölümünün üzerinde kullanılması öngörülen bitkilere zarar verebileceğini düşünmüyorum.