2019 yılı

Dünya borsasinda kaça giderse o paraya satılacak gibisinden haberi duymuştum sanırım.Tonunu 300 dolardan hesap edersek 1600 tl falan yapıyor.Düz hesap 1500 derler bence
Dunya piyasasi 220 dolar en fazla ona gore fiyati beklemek gerekli Ama suan icin turkiyede doviz fiyatlari Harman a kadar biraz daha yukselir ordan acik kapanir Ama bu sefer de girdi fiyatlari articak

Bizim çevrede 10-12 Aralık'ta iki gün havayı yakalayanlar buğdayını ekti, fakat tahıl ekimleri yarıya düştü.Ayçiçeğine yönelim olabilir, fakirin zahmetli işi süpürge ekimleri artar.
Piyasalarda volatilitesi ( dalgalanması ) yüksek bir yıl geçirebiliriz.Lisanslı depoculuk teşvik ediliyor, anlayamadığım patates, soğan depolarını niye geziyorlar. Hasat zamanı ürün Forex piyasaları düşüyor.Bizden taban fiyatla mal olan ürünle Dünya piyasalarına satış yapılıyor, durum neyi icap ettiriyorsa ( tarım politikası ) piyasa oluşuyor. Al gülüm, ver gülüm.

2019 yılı çiftçilik için zor bir yıl olacak. Her geçen yıl neredeyse bir önceki yılı aratır duruma geldi. Görev yaptığım bölgede çiftçi sayımız gün geçtikçe azalıyor. Şöyle ki 2002 yılında 2950 olan çiftçi sayımız, bu yıl itibariyle 1350'ye kadar düştü. Köylerde genç nüfus neredeyse yok denecek kadar azaldı. Köylere gittiğimizde gördüğüm görüntü, küçükken seyrettiğim kovboy filmlerindeki bom boş amerikan köylerini aklıma getiriyor ve üzülüyorum. Tabii bu durum için bulunduğum bölgenin su kısıtı bir bölge olması da bunda en büyük etken. Kuru tarım ve son yıllardaki mevsimsel değişiklikler ile fiyatlardaki istikrarsızlık, girdi maliyetlerinin yüksekliği özellikle hububat tarımında ekim alanlarında azalmalara sebep oldu. Kazanç olmayınca tüm Türkiye'de olduğu gibi bölgemizde de genç nüfusun büyükşehirlere göç etmesine sebep oldu.
2019 yılına gelecek olursak hububat alanlarında gözle görülür bir şekilde düşüş var. fiyatlardaki istikrarsızlık ve gübre fiyatlarının aşırı derecede yükselmesi bunda en büyük etken. Ekiliş yapan çiftçilerimizin hemen hemen hepsi gübreyi kısarak ekiliş yaptı. Bu yıl için tek güzel şey yağışların mevsim normallerinin üzerinde olması. Fiyat olarak da arpada 1,20, buğdayda 1,30'lu fiyat beklentim var ki bu fiyatların altı resmen facia olur.
Son 3-4 yıldır bölgemde tütün tarımı resmen çiftçinin kurtuluş reçetesi oldu. Her ne kadar işlemesi zor olsa da tütün, çiftçinin yüzünü güldürdü. 2018 yılı için 21,00 TL olan baş fiyatın bile üstünde alım yapıyor şuan tütün firmaları. (22,00 TL'den) Üstelik çiftçi daha tütünü dikmeden bir yıl sonra satacağı ürünün %30-40'ına kadar avans çekebilmesi bu yılda tütün alanlarında bir artış olacağına işaret.
Nohut piyasasının içler acısı hali, bu yıl nohut ekilecek alanların anason ve çörekotu ekimine doğru kayacağını gösteriyor. Birde bu ürünlerde dekara 50,00 TL iyi tarım uygulamaları desteğinin olması artı bir avantaj olarak görülüyor.
Şimdilik benden bu kadar. Üzülerek de olsa her zaman her yerde söylerim ben bu cümleyi " bu mazot fiyatlarıyla, bu gübre fiyatlarıyla, bu yem fiyatlarıyla Türk tarım ve hayvancılığı maalesef bir gram ileri gitmez". Allah siz ve tüm çiftçilerimizin yardımcısı olsun. Bol,bereketli ve kazançlı bir yıl olması dileğiyle.