Verim artırıma yolları

Buğdayda çinki ve vitamin atmanın artıları ve eksileri verime etkisi nedir
Öncelikle biseyi düzeltmek istiyorum lütfen yanlış anlamayın bilgi paylaştıkça çoğalır.Vitamin değil gübrelemede minareller ve organik maddeler kullanılır.Bitkilerin ihtiyacı olan minarellerin her birinin ayrı önemi vardır.Mesela azot bitkinin yeşil aksamını geliştirir.Buğdayda proteini arttırır.Potasyum ise hücre duvarlarını saglamlastirarak hastalıkla dayanımı arttırır.Magnezyum klorofile yeşil rengi verdiği için fotosentezi artırır.Genellikle çinkonun buğdaya tavsiye edilmesinin sebebi ülkemiz topraklarımızda çinkonun çok az bulunmasıdır.Sizin buğdayınızda çinko eksikliği olmamasına rağmen çinko verirseniz veriminizde fazla bir artış olmaz.Çinko bitki boyunun büyümesinde görev olduğu için az bir miktarda verim artışı sağlayabilir.Diyelimki toprağınizda çinko eksikliği var.Siz bu eksikliği kapatırsanız büyük oranda verim artışı sağlarsınız.Azot ise yapraktan hızlı bir şekilde alındığı için ve buğdayın çok hoşlandığı bir minarel olduğu için tavsiye edilir.Organik maddelerin görevi ise genel olarak bitkiyi rahatlatmaktir.Olumsuz koşullara yüzünden strese giren bitkiler topraktan beslenemediği için organik ürünlerle yaprak gübrelerini beraber verirseniz bitki hem stresten çıkar.Hemde minarel ihtiyacını karşılayarak büyümesine devam eder.Tabi her organik ürün bitki tarafında alınmaz.Aminoasitler,deniz yosunları,fülvik asitler kullanabilirisiniz.Vereceğiniz yaprak gubresinde azot ve çinko olursa güzel olur.Azot ve çinkonun dışında önemli olan potasyum ve magnezyumuda verebilirsiniz.Kısaca yaprak gubrelemesindeki amaç bitkinin daha iyi çalışmasını sağlamaktır

Minareler eksikleri birbirine benzerler ama en net belirtileri resimdeki gibi çizgilerin oluşumu ve bitkide bodurlașmadır Bugday_cinko_noksan5.jpgBugday_cinko_noksan6.JPG

Verimi en iyi arttırmanın yolu buğdayda munavebeli ekim
Bu yil yine bizde en güzel bugday ay çiçeği yerlerinde var
Bugday yerine buğday ekilen yerlerde mantari hastalık fazla
Çiçek yerlerinde hastalik bile az
örnek olarak iki arpa tarlası ikisine aynı tohum aynı gübre atıldı.
kısa olan buğday yerine arpa
yüksek olan soğan yerine arpa.
IMG-20180415-WA0047.jpgIMG-20180415-WA0035.jpg

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Esterli kullan çok büyükse daha tarladan çıkmadan boynunu büker onun
normalde amin attım buraya yetmedi.
arkadaşın ilaçların içinde hububat yazan herbisit diye bişey buldum attım.
hardallar çok umursamadı.
alçak olan tarlaya amin atmıştım orayıda bayıra çıkmışken dolaşayım dedim Birtane hardal yok ama arpanında tadı yok.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
Yaprak gübreleri verimi artırmaz,aşırı bir iz element eksikliği varsa yapraktan uygulama bitkinin strese girmesine engel olur.
Sadece bitkinin yatmaması için potasyum ve calsiyumlu gübreler kullanabilir. Tabi bunlarla beraber ayni miktarlarda azot ilave edilebilir.

Verimi artırmak için dengeli ve zamanında azot kullanımı yapılmalıdır. Ve en önemliside yağmur yağmalıdır.
Yağmur bir iletkendir,bir ihtiyaçtır,hayattır ve kısacası herşeydir.

Arpa tarımı için:

1. Toprak hazırlığı hatırı sayılır derecede olmalıdır.
2. Metrekareye en az 450 adet tohum düşürülmelidir.
3. Silindir ya da merdane muhakkak çekilmelidir.
4. Kuruya ekim yapılmalı
5. Kireçli araziler için kükükürtlü ve çinkolu gübreler tercih edilmeli.
6. Tabanda 20.20.0 için dekara/25 kg.
7. Üst gübre olarak arpanın panzehiri olan "üre" kullanılmalıdır. Dekara/tek seferde 23 kg. Üre ya da dekara/15 kg. Üre ve 15 kg. 26nitrat
8. Dar ve geniş herbisit zamanında ve önerilen dozun biraz daha altında olmalıdır. Ayrıca herbisitlere 50 gr. 100 gr. gibi iksirleri katmayın.
9. Sapa kalkma zamanı:
Potasyum nitrat d/300 gr.
Üre d/200 gr.
Amino asit d/100 ml.
Magnezyum sülfat d/300 gr.
Bakır sülfat d/30 gr.
Not: Yaprak gübresi tarifi arpaya özeldir ve tek uygulamadır. Tarifi sebazios'a aittir.
10. Hasat geciktirilmemelidir.

Bunların hepsi yapılırsa ve yağmuruda iyi alırsa dekara/600 ila 800 kg. verimler sıradan olur.

Yaprak gübreleri verimi artırmaz,aşırı bir iz element eksikliği varsa yapraktan uygulama bitkinin strese girmesine engel olur.
Sadece bitkinin yatmaması için potasyum ve calsiyumlu gübreler kullanabilir. Tabi bunlarla beraber ayni miktarlarda azot ilave edilebilir.

Verimi artırmak için dengeli ve zamanında azot kullanımı yapılmalıdır. Ve en önemliside yağmur yağmalıdır.
Yağmur bir iletkendir,bir ihtiyaçtır,hayattır ve kısacası herşeydir.

Arpa tarımı için:

1. Toprak hazırlığı hatırı sayılır derecede olmalıdır.
2. Metrekareye en az 450 adet tohum düşürülmelidir.
3. Silindir ya da merdane muhakkak çekilmelidir.
4. Kuruya ekim yapılmalı
5. Kireçli araziler için kükükürtlü ve çinkolu gübreler tercih edilmeli.
6. Tabanda 20.20.0 için dekara/25 kg.
7. Üst gübre olarak arpanın panzehiri olan "üre" kullanılmalıdır. Dekara/tek seferde 23 kg. Üre ya da dekara/15 kg. Üre ve 15 kg. 26nitrat
8. Dar ve geniş herbisit zamanında ve önerilen dozun biraz daha altında olmalıdır. Ayrıca herbisitlere 50 gr. 100 gr. gibi iksirleri katmayın.
9. Sapa kalkma zamanı:
Potasyum nitrat d/300 gr.
Üre d/200 gr.
Amino asit d/100 ml.
Magnezyum sülfat d/300 gr.
Bakır sülfat d/30 gr.
Not: Yaprak gübresi tarifi arpaya özeldir ve tek uygulamadır. Tarifi sebazios'a aittir.
10. Hasat geciktirilmemelidir.

Bunların hepsi yapılırsa ve yağmuruda iyi alırsa dekara/600 ila 800 kg. verimler sıradan olur.

Mübarek hergun biraz birşeyler öğreniyorum da sizden,yav şimdimi söylenir bunlar.Sezon girmeden "Arpa ekecek olanlar DIKKAT,Buğday ekecek olanlar DIKKAT"diyerek konu açsaydın büyük sevaba girerdin ya...

Tohum sayıp ,dekara kg belirleme işini yeni öğreniyorum, bizim burada millet bugday icin ezbere 32 kg atar,40 kg kadar yolu var...

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96

Mübarek hergun biraz birşeyler öğreniyorum da sizden,yav şimdimi söylenir bunlar.Sezon girmeden "Arpa ekecek olanlar DIKKAT,Buğday ekecek olanlar DIKKAT"diyerek konu açsaydın büyük sevaba girerdin ya...

Tohum sayıp ,dekara kg belirleme işini yeni öğreniyorum, bizim burada millet bugday icin ezbere 32 kg atar,40 kg kadar yolu var...

Cemil abi,tohum miktarı "bölgenin bitki yetişme süresi boyunca olası hava koşulları baz alınarak tercih edilmelidir" doğrusu. Karasal sert iklimlerde tohum miktarı 26-27 kg'a kadar çıkarılabilir. Ilıman iklimlerde ise 20 kg. yeterlidir.
Yalnız dekara/20 kg. olarak belirlediğimiz standart tohum tercihi;eğer tohum cılız ise 18 kg. ve daha dolgun ise 22 kg. olarak değişebilir. Bunu belirlemek için tohumun bindane ağırlığı ve metrekareye düşen tane sayısı büyük önem kazanıyor.

Cemil abi,tohum miktarı "bölgenin bitki yetişme süresi boyunca olası hava koşulları baz alınarak tercih edilmelidir" doğrusu. Karasal sert iklimlerde tohum miktarı 26-27 kg'a kadar çıkarılabilir. Ilıman iklimlerde ise 20 kg. yeterlidir.
Yalnız dekara/20 kg. olarak belirlediğimiz standart tohum tercihi;eğer tohum cılız ise 18 kg. ve daha dolgun ise 22 kg. olarak değişebilir. Bunu belirlemek için tohumun bindane ağırlığı ve metrekareye düşen tane sayısı büyük önem kazanıyor.

Kardeşim Yılmaz hocam da buğdayda 550 tohum sayın m2 ye diyor.Sen 450 tohum diyorsun Arpa için.Ben düz 20 kg ekim yaptım arpayı,bilsem başka türlü olurdu...

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96