Ziraat bankası çiftciyi desteklemek yerine futbol kluplerinin borcunu odeyecekmis

Senelerdir çiftçiye verilen kredi, destek, teşviklerin haddi hesabı yok. Sadece bu sene yaşanan olumsuzukta hemen sallamak kolay geliyor. Ama bence desteklerinde kesilmesi lazım. Destek yerine adam akıllı eğitim danışmanlık vermesi daha zengin edecektir çiftçiyi. Bizim milletimiz kolaya alıştı. Tam anlamıyla savunmuyorum ama verilen desteklerin karşılığı bile gelmiyor. İki senede traktör aletler değişmeye başladı. Milyarlarca para dağıtıldı millet bunları hep iç etti. Aldığı destekleri şehirlerde sağda solda dağıttı. 4 senedir bizzat basit çiftçilik yapıyorum. 600 dönüm yer ekiyordum. 63 dönüm yer satıp sıfır traktör aldık. Geri kalan bütün malzememi sıfır aldım. Çok şükür her sene birşeyler yapıyoruz harman parasıyla. Heleki hayvncılığı tarımı köyde kalarak hakkıyla yaparsan alıyorsun. Bence ağlama boşa kendine bakmak lazım. Yukarda güzel yazan arkadaş var muhalif olsamda işlem hacmine bak demiş Ziraat Bankasının. Doğruya doğru. Bizim millet sever bedavacılığı bırakın Allah hakkıyla yapana verir zaten.
siyasi tartışma girmek istemem ama destekleri şehirde boş yere logara verip kanalamı saldı tabıkı harcayacak sobadamı yakacak senelerdir konuta avm lere esnafa ne kadar destek verildi onu bılıyormusun ayrıca ankaralısınız 600 dönüm tarla ekmeye başlıyorsunuz 63 dönum tarla satıyorsunuz siz tarla satarak almaya devam edebilirsiniz harman parasıyla birşeyler yaparsınız tabiki çünkü o parayla geçinmiyorsunuz ve az bır tarlanız da yok

• Beğen
Tepkiler: Laser master
Senelerdir çiftçiye verilen kredi, destek, teşviklerin haddi hesabı yok. Sadece bu sene yaşanan olumsuzukta hemen sallamak kolay geliyor. Ama bence desteklerinde kesilmesi lazım. Destek yerine adam akıllı eğitim danışmanlık vermesi daha zengin edecektir çiftçiyi. Bizim milletimiz kolaya alıştı. Tam anlamıyla savunmuyorum ama verilen desteklerin karşılığı bile gelmiyor. İki senede traktör aletler değişmeye başladı. Milyarlarca para dağıtıldı millet bunları hep iç etti. Aldığı destekleri şehirlerde sağda solda dağıttı. 4 senedir bizzat basit çiftçilik yapıyorum. 600 dönüm yer ekiyordum. 63 dönüm yer satıp sıfır traktör aldık. Geri kalan bütün malzememi sıfır aldım. Çok şükür her sene birşeyler yapıyoruz harman parasıyla. Heleki hayvncılığı tarımı köyde kalarak hakkıyla yaparsan alıyorsun. Bence ağlama boşa kendine bakmak lazım. Yukarda güzel yazan arkadaş var muhalif olsamda işlem hacmine bak demiş Ziraat Bankasının. Doğruya doğru. Bizim millet sever bedavacılığı bırakın Allah hakkıyla yapana verir zaten.

tabii canım...çiftçiye o kadar destek verdiler ki millet mercedes bmw ile dolaşıyor..şakamısınız siz..2001 de ben mazot desteği olarak 2500 tl alıyordum ...bak 2001 de..yaşın yeter mi acaba....o zamanın kıymetli parasıyla..şimdi 1100 tl alıyorum...tarlayı bile sürmeye yetmiyor..kalkıp 60 dönüm tarla satıp herşey güllük gülistanlık diye yazmışsın...tarlayı satıp toplu para alınca öyle psikolojiye girmiş olabilirsin..senin sorgulamam şu olacak..madem her şey çok iyi ,madem çiftçiye haddi hesabı olmayan para verdiler..iyi de ben traktör almak için neden tarlamı satıyorum..hiç düşündün mü acaba???

• Beğen
Tepkiler: Laser master
600 dönüm yer ekiyorsunuz ama sıfır traktör almak için 63 dönüm tarla satıyorsunuz. Bu nasıl bir çelişki?

Özel sebeplere girmemekle beraber biz ortağa ekilen tarlalarımızı geri aldık. Bir anda başlayınca da sıfırdan kurmak zorunda kaldık. Kredi kullanma tercihimiz değildi ki Ziraat Bankası da uygun şekilde veriyordu. Öyle birseye girmemek için sattık.

%60 - % 70 hibelerle hayvancılığa, daha önceleri ahır ağıl destekleriyle, ekeceğin sadece 20 dönüm belirtilen ürünle %60 - %65 hibelerle tarım malzemelerine, traktör alımlarında sağlanan kredilerle say say bitmez. Hayvancılıkta giriyorsun destek üstüne destek. Ama konusmaya gelince kötü ben savunmak tartışmak istemiyorum ama yiğidi öldür hakkını yeme. İllaki var bende sonuçta görüyorum ama çok büyük sıkıntılar olduğunu zannetmiyorum.

tabii canım...çiftçiye o kadar destek verdiler ki millet mercedes bmw ile dolaşıyor..şakamısınız siz..2001 de ben mazot desteği olarak 2500 tl alıyordum ...bak 2001 de..yaşın yeter mi acaba....o zamanın kıymetli parasıyla..şimdi 1100 tl alıyorum...tarlayı bile sürmeye yetmiyor..kalkıp 60 dönüm tarla satıp herşey güllük gülistanlık diye yazmışsın...tarlayı satıp toplu para alınca öyle psikolojiye girmiş olabilirsin..senin sorgulamam şu olacak..madem her şey çok iyi ,madem çiftçiye haddi hesabı olmayan para verdiler..iyi de ben traktör almak için neden tarlamı satıyorum..hiç düşündün mü acaba???

OECD tarafından yayımlanan verilere göre Türkiye’de Üretici Destek Tahmini %22.56, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ortalama %18.36, Amerika’da %9.8, Yeni Zelanda’da %0.99, Norveç’te %58.37’dir (http://www.oecd.org). Yani, Türkiye’de bir üretici için yaratılan 100 birim gelirin %22.56’sı devlet tarafından üreticilere verilmekte, kalanı ise üretici tarafından elde edilmektedir.

Yukarı bir makaleden alıntı. Bence önümüze bakıp biraz kendimizi geliştirmemiz lazım. Bu forumda görüyorum gerçekten araştırmacı deneyen çok güzel faydalı paylaşımlar yapan isimler var. Ki bakıyorum hepsi de bu konulara girmiyor bile.

OECD tarafından yayımlanan verilere göre Türkiye’de Üretici Destek Tahmini %22.56, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ortalama %18.36, Amerika’da %9.8, Yeni Zelanda’da %0.99, Norveç’te %58.37’dir (http://www.oecd.org). Yani, Türkiye’de bir üretici için yaratılan 100 birim gelirin %22.56’sı devlet tarafından üreticilere verilmekte, kalanı ise üretici tarafından elde edilmektedir.

Yukarı bir makaleden alıntı. Bence önümüze bakıp biraz kendimizi geliştirmemiz lazım. Bu forumda görüyorum gerçekten araştırmacı deneyen çok güzel faydalı paylaşımlar yapan isimler var. Ki bakıyorum hepsi de bu konulara girmiyor bile.

arkadaşım ..amerikanın gsmh ile senin ki bir mi? adam 867 milyar dolar çiftçisine destek veriyor sen ne kadar veriyorsun.dünya bankasına göre ülke gelirinin %4 nü çiftçiye destek olarak vermek zorundasın senin ülken %1 bile vermiyor.

biraz araştır..ezbere yazma.. 5 kuruş buğdaya 10 kuruş arpaya destekle çiftçi kalkınmaz..

http://www.internethaber.com/donald...u-paylasti-867-milyara-imza-atti-1928712h.htm

Eskiden dgd doğrudan gelir desteği vardı şimdikinden daha iyi daha kaliteliydi , eskiden parada değer vardı eskiden ürünler değerinde satılırdı destekmis kepekle maymun tavliyorlar bunlar Türk çiftçisinin Avrupa ciftcisiyle kıyaslamak daha yanlış bizler eziyetin tam içindeyiz emegimizi alsak kimse goyunmaz severek yapıyoruz ne kadar zorlu olsada ama karşılığı olmayınca vs.vs.vs.
600 dönüm tarla burda ağa sayılıyor 200 dönüm üzeri tarlasi olan
Gardaş 50 dönüm 100 dönüm 80 dönüm vs, hele bi böyle çiftçi gör sen sıkıntı ne kadar büyük ..
Sürekli ekipman traktör değiştirenlerede ben karşıyım

Simdede kredi kartlarini odeyemenlere kredi tahsis edilecekmis. Tarımı desteklemek için mi kurulmuştu yoksa futbol takımlarını sıkıntıdan kurtarmak için mi yoksa ödenmemiş kredi kartlarını toptan ödemek için mi. Ziraat neydi ziraat emekti, sevgiydi. Simdi ziraat devletin elinde ki son paralari car cur etme noktasi oldu batan geminin mali misali

Yemin ederim aklim almiyor ya diyoruz ki tamam kolluk bende killik bende diyebilir basimizdakiler tamam hadi biz cahiliz liseyi okuyamamis adamiz öküzüz sigiriz maliz.

Kardesim bu ulkede ciftci dostu burokrat veya ciftcinin sahada yasadigi aksakliklari bilen bir allahin kulu yokmu ya ? Bu ulkedenin il tarim mudurlugunde gorevli muhendislerden bir allahin kulu yokmu ya arkadas sistemde su su sikintilar var su oneriler ile duzenlenebilir diye oneri verilmiyor mu bu basimizdakiler hepmi lotodan cikar gibi cikip gelmisler.

Cok sukur ne vatan hainiyim ne fetocu ne siyasetci ne mualefet partisine oy vermis biriyim kendi edip kendi bulanlar kervanindanim simdiden belirteyim zihniyet meselesinden tilliyet meselesine dondu olay cunku Bana biri ciksin desin ki devletimizin verdigi destek ile ayakta duruyorum yukarda daha devlet ne verecek diye soyleniste bulunanlar olmus allah razi olsun devletimiz yardim ediyor ama ne yardim kontrolsuz bilincsiz ettik mi ettik oradan aşşaaa kasimpasa muhabbeti kisaca.

Diyor ki gozunuze dizinize dursun lan hakki geciyorsa vallahi dursun ya kapimda ki traktorler blok patlatsin piston sarsin Verdigini sandigi donum basi 19 lira gubre mazot destegi 425 lira ton basi tohum destegi 0.5 kurusta fark parasi bunlar sozde destek 2.800 liraya resmi kurumunda ve piyasada gubre sattir 6 liraya mazot sat 900 liraya bugday al fark parasi diye baharda 50 lira daha ver 2000 liraya tohum saat kilosuna su destek de. Vallahide billahide verdigi sozde destek zaten benim anlimin teri ile kazandigim para ya essegimizi kaybedip sonra ben buldum diye seviniyoruz ya sag cebimizden alip sol cebimize koyuyorlar sonra voooav destek gozumuze dizimize dursun.

Daha bugun ziraat bankasindan aradilar nakit kullanmisim basak karttan abi sakin hemen geri yatir faizi cok yuksek ulan ne oluyo ya hani bu banka devlet bankasiydi ? Hani ciftci bankasiydi lanet olsun cektigimiz 200 lira para demek ki unutsak geri yatirmasak denizbank ile farki sadece ismi olacak.
Kredi cekeyim diyorum ben sokakta dilenen dilenci bunlar sadrazamin sol yumurtaligi sunu getir bunu getir 40 dereden su muhanete muhtac olana kadar diyosun 300 milyarlik ipotek veriyorsun zarrrttt sistem 40 milyar cikariyor sebep ? Kkb puaniniz dusuk heralde findekse para yatiriyorsun puanina bakiyorsun 1750 ee turkiye ortalamasi uzeri diyor niye boyle oldu diyosun bilemiyoruz.

Ve daha bir suru sacma sapan duzen ziraat bankasi ve tarim politikasi ile ilgili seyler.

Tabirde belki yanlislik olabilir ama devlet babaya benzer ne kadar iyi gecinsenizde ne kadar iyi anlassanizda ticari olarak babaniz ile cikilan yolda gideceginiz nokta hep biryere kadardir alacaginiz risk yapacaginiz yatirim bir noktaya kadardir ve devletinde suan yaptigi tek sey tarim yolunda herkese gidecegi yolu belirlemis durumda gucun yetiyorsa arazin kadar ekeceksin yoksa birak asgari ucreti 2020 yaptim git calis nasilsa ithalat ediyorum bu kadar basit

Eskiden dgd doğrudan gelir desteği vardı şimdikinden daha iyi daha kaliteliydi , eskiden parada değer vardı eskiden ürünler değerinde satılırdı destekmis kepekle maymun tavliyorlar bunlar Türk çiftçisinin Avrupa ciftcisiyle kıyaslamak daha yanlış bizler eziyetin tam içindeyiz emegimizi alsak kimse goyunmaz severek yapıyoruz ne kadar zorlu olsada ama karşılığı olmayınca vs.vs.vs.
600 dönüm tarla burda ağa sayılıyor 200 dönüm üzeri tarlasi olan
Gardaş 50 dönüm 100 dönüm 80 dönüm vs, hele bi böyle çiftçi gör sen sıkıntı ne kadar büyük ..
Sürekli ekipman traktör değiştirenlerede ben karşıyım

Doğru 50 - 100 dönümle buğday ekip geçinilemeyeceğini ben de biliyorum ama alternatifi için uğraşan var mı? Köyünde Özbek Afgan Iraklı çoban olmayan kaldı mı? Veya yolma tarzı işlerde doğudan adam gelmedikce ürününü kendi kaldıran var mı? Benim yaşadığım bölgede alternatif yapıp çok güzel uğraşan insanlar var. Veya gezip gördüğüm Muğla Antalya bölgelerinde çok çok uğraşıp iyi işler yapanlar var. Biz uğraşalımda bence karşılığının geleceğini düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Bünyanli

arkadaşım ..amerikanın gsmh ile senin ki bir mi? adam 867 milyar dolar çiftçisine destek veriyor sen ne kadar veriyorsun.dünya bankasına göre ülke gelirinin %4 nü çiftçiye destek olarak vermek zorundasın senin ülken %1 bile vermiyor.

biraz araştır..ezbere yazma.. 5 kuruş buğdaya 10 kuruş arpaya destekle çiftçi kalkınmaz..

http://www.internethaber.com/donald...u-paylasti-867-milyara-imza-atti-1928712h.htm

Benim yazdığımda ekonomiye göre yüzdesi veriliyor zaten sizinkinde direk para. Acaba hangisi veri oluyor hangisi ezbere? Bence siz bakın iyice bir.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
Doğru 50 - 100 dönümle buğday ekip geçinilemeyeceğini ben de biliyorum ama alternatifi için uğraşan var mı? Köyünde Özbek Afgan Iraklı çoban olmayan kaldı mı? Veya yolma tarzı işlerde doğudan adam gelmedikce ürününü kendi kaldıran var mı? Benim yaşadığım bölgede alternatif yapıp çok güzel uğraşan insanlar var. Veya gezip gördüğüm Muğla Antalya bölgelerinde çok çok uğraşıp iyi işler yapanlar var. Biz uğraşalımda bence karşılığının geleceğini düşünüyorum.
Ankarali Gardasim benim iyisin hossun guzel konusuyorsun herseye eyvallah ama sen calisip kazanan ciftci var diyorsun evet var devlet veriyor ciftci yatiyor batiyorda diyorsun evet oda var gunumuz konusu bizim gibi tartisip ortayolu bulacak ve yukardakilere silsile ile sesimizi duyuracak kesimde biz degilmiyiz ?

Kayserinin Bünyan İlcesindenim ben insallah yolun duser misafir ederim gel durumu gor evet toplumumuzda oldugu gibi ciftciliktede hakki ile yapan ve yapmayanlar var.

Alternatif urun diyorsun bolgede olmamasina ragmen yillardir bolgede nohut 150-250 donum arasi eken ciftcilerden biriyim ne oldu ? Pat ciktilar nohut su para alim yapacaz vs vs dendi piyasa mahvoldu 3 liraya alan yok, diyeceksin ekim alani cook elimde diyafon memleket memleket dolanip cok ekmeyin ha bak piyasa cokuyor mu diyeyim ? Sen tarim bakanligisin tarim bakanligi kepegin tarladan uretildigi sananlarin bakanlik yaptigi kurumsun cikarirsin bolgende ki muhendisleri su bolgede olur su bolgede olmaz havza belirlersin standart uretim fiyati olussun urunlerde ticaret bakanligi var ama araci kaymagi yiyor.
Bolgede sulu kuru fasulye eken ilk ciftciyim vr bu sene super para kazandim ama seneye 70-80 dekar alan ile sinirla kalacam niye tmo acikladi artik bakliyat urunu alimi yapacaklarini aciklarlar yazin fiyatimiz su pat zarar

Cok sukur herseyim var bu sene risk aldik 54 milyara otomatik kabak hasat makinasi ve siralama aparati a aldik super is yapti bolgemizde ve inan parasi coktan cikardi kapimda 3 tane traktor var 120 hp Same 90 beygir Deutz 65 Beygir Deutz allahtan belami istemem lazim degil mi ?

Mesele senin sunun vqr benim bunun var demek degil ki mesele hava sartlarina gore rabbimin nimetlerine bakiyoruz elhamdurullah rabbim herkezin o sene ki rizkini veriyor sonra diyoruz ki ee sira devlette alim garantisi bekliyorsun, ortalama oranlarda zam ortalama oranlarda gider pusulasina yazdigimiz urunler versin diyosun yok yok yok

2017 yaz harmanindan anektod anlatayim sana 280 donum konya firmasindan micalengelo diye bir bugday var alip ekmisim millet ekip birakmis yalandan ust gubre atmis birakmis 320 kg gormus
Ben ekmisim merdane cekmisim 2 defa gubre 2 defa sivi gubre son olrak kellede kumar oynayip ure atip protein yukseltme riskine girmisim 460'in altina verimin dusmemis 16.4 protein yakalamisim bicip ofisw goturmusum exper ne dese begenirsin bu bugdayi alamam fiyat tutturamam almiyom lanin kibarcasi o bugdayi 980 liraya 45 gun vadeli vermisim tuccara alana kadarda gog gobegim catlamis eee hani mucadele edilince oluyordu ?

Yil 2019 ben rahatim elimde cayim sigaram sana cevap veriyorum motorlar garajda birazdanda emmioglu gelir hadi 101 oybamaya gidelim demeye baslar ama bolge ki cogu ciftciye uyku tunek yok benden azmi calisiyorlar bizlerden azmi calisiyorlar hayir imkan dahilinde calisiyor herkes tamam musrufluk yapanda var ama kardesim millet devlet eli ile orta sinif ciftcilik yaptirilmamaya zorlaniyor cok sukur gram borcum yok ama takibe dusmus 3 kisiye kefilim olmadi bolgemizde bu sene sicaktan ekinler yandi tamam erteleme cikardilar neymis efendim su kadar para yatirman lazim e guzel kardesim ee yatacak olsa zaten hepsi yatiririm durumu muhendislerini. Biliyor merkeze yazdilar bolgede durum icler acisi daha ne zorluyor ki devlet sicili bozacak sonrada aaaa sen zor durumdasin gel yardim edeyim duserken tutacaksin kardesim dustukten sonra el uzatmiyacaksin

• Beğen
Tepkiler: musdi60 ve mkoc
[emoji16] güzel kardeşim 50 dönüm tarlası olan insan buğday ekerse batar ne buğdayı ,
Evet güzel dedin alternatif bak ben sana altarnatif sayayim ,
Ben TOHAT in kaz ovasında ciftciyim tabiri caizse eskilerin sözü bu ovaya kuru odun sapı diksen yeşerir
Ben orta halli ciftciyim yarisi kira toplam 140 dekar arazi ekliyorum gelelim senin şu alternatif olayına çoğunluk danelik mısır ,arpa buğday Azda olsa çünkü buğday insanı bu şartlarda batırır , yağlık ayçiçeği , şeker pancarı , ikinci ürün slajlik mısır, işçiliği Azda olsa 1,5 , 2 dekar sofralık üzüm asma bağı , mısır tarlalarim 8,10 parça oluyor arazi bütünleşmesi olmadığı için bunun hükümetle alakası yok mısırların sulama işi haziranın sonu gibi başlar Ağustos başı gibi biter ortalama 45 gün benim bu 45 günde ne gecem kalır ne gündüzüm tabiri caizse götüm yer görmez su bulursun zaman bulamazsın zaman bulur su sırası bulamazsın suyun ovaya yetmeyisi cabası ..
Bu arada alternatif devam ediyor haa
gelelim bizim burada bu işi yapan insanların ömründen ömür çalan insanı yıpratan canından bezdiren hele birde para yapmassa (zaten 4,5 yılda bir para yapar)
Meşhur sofralık açık tarla sırık domatesine okadar illettir ki Nisan ayı girdimi toprak hazirligiyla başlar Kasım ortası gibi kazıkları teli ipi bitki artıklarını temizlemeye biten çocuğundan da fazla ilgi isteyen sırık domates içinden hiç çıkmasın Nisan Kasım arası her gün o tarlaya gideceksin ben ortalama 6,7 bin fide yaparım buda 4 dönüm yapar 2018 yılındaki masrafı 20 bine yakındı, bu sene girdilerin % 70,80 artmasıyla sen düşün 2019 masrafını , bu sırık domates işçiliği sayfalara yetmez 3,4 bin fide dahi yapsan adamı olmayan aileler 2,3 işçi götürmek zorunda neyse uzatmayalım ,
Bunun yanında yarım dönüm yeşil fasulye barbunya veya diğer çeşitler cep harçlığı için ekerim ..
Bazı yıllar 2,3 dönüm kuru fasulye ekerim
Bunun yanında 3,5 tane hayvanım da var
Yeterli mi bu kadar alternatif ustaaa?
Daha başka çeşit ekenlerde var..
Bu fahiş insanı canından bezdiren sağolsun hükümetimizin çiftçinin sırtına yüklediği girdiler yüzünden girdi maliyetleri yüzünden borclarimin %70 ini ödüyorum kalanında biseyler sebep oluyor bu şekilde erteliyorum ..
ALLAH a şükürler olsun muhanete muhtaç değilim tek umudum 3,4 sene sonra borclarimi bitirebilmek

Gariban diye her önüne gelene maaş bağlarsan olacağı bu tabiki. İhtiyacı olupta devlet maaşi kömürü ve makarnasıyla doyurursan. Kusura bakmada kimse çalışmaz yan yatar. Bölgemizde de aynı sorun var. El işçili ile iş yaptırmak için adam aramaktan bıktığım için borç harç ince teker almak zorunda kaldım. Ha biz yine de doğuluyu beğenmeyiz. Halt etmişiz ne temiz düzgün insanlar ki onlar halen helal peşindeler.

• Beğen
Tepkiler: mkoc

Sosyal yardımlaşmaya kayıtlılara aylık 80 tl elektrik parası verilecek.
Kesin bununda arkadında plan var :(

:) satçan malı mülkü vercen kaynataya, garibanım yaaaaa devletim diyecen maaşta bağlarlar, yemekte verirler.

Çalışamayana vereceksin yetime garibana vereceksin. Ama malesef böyle değil. Örnek vereyim, kadının 4 oğlu var ve hepsinin ist. İşletmeleri var birleşseler köyü satın alırlar. Babam da köyde muhtar. Başvurmuş yardıma muhtacım diye. Tabiki yazmamış babamda. Gitmiş kaymakama kayıt ettirmiş kendini blrde şikayet etmiş. Kaymakam tabiki çağırmış sorgu suhal etmiş. Anlatmış ama yapacak birşey yok yukarıdan gelen talimat böyle deyivermiş kaymakam. Şimdi kömür se kömür, maaşşa maaş. Kimin parası bu. Amerikanın parası mı dağılıyor. Offff yazmıyacağım dedikçe konu hep kayıyor. Millete dar gelen bana bol gelir. Ver mehteri erkan abim. Yer gök inlesin.

(Yusufum konu kaydı senin metine cevap verirken pardon şahsi algılama lütfen)

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
:) satçan malı mülkü vercen kaynataya, garibanım yaaaaa devletim diyecen maaşta bağlarlar, yemekte verirler.

Çalışamayana vereceksin yetime garibana vereceksin. Ama malesef böyle değil. Örnek vereyim, kadının 4 oğlu var ve hepsinin ist. İşletmeleri var birleşseler köyü satın alırlar. Babam da köyde muhtar. Başvurmuş yardıma muhtacım diye. Tabiki yazmamış babamda. Gitmiş kaymakama kayıt ettirmiş kendini blrde şikayet etmiş. Kaymakam tabiki çağırmış sorgu suhal etmiş. Anlatmış ama yapacak birşey yok yukarıdan gelen talimat böyle deyivermiş kaymakam. Şimdi kömür se kömür, maaşşa maaş. Kimin parası bu. Amerikanın parası mı dağılıyor. Offff yazmıyacağım dedikçe konu hep kayıyor. Millete dar gelen bana bol gelir. Ver mehteri erkan abim. Yer gök inlesin.

(Yusufum konu kaydı senin metine cevap verirken pardon şahsi algılama lütfen)
Bence sorun bizde;
Sosyal yardımlaşmayı bile istirmar etmeye çalışan bizler;
Nerde ne varsa cebimde toplansın deyip,bir türlü doymayan bizler.
1 gram çalışıp 50 gram karşılık isteyen bizler;
Bizim millet olarak o kadar hatalarımız varken,
En çok sesi çıkan yine bizler.
Dediğin gibi o kadar çokki söylenecek söz.
Lakin ne kelam yeter, nede zaman.
Allah hepimize akıl ihsan etsin,
Nasibimiz bol ve bahtımız açık olsun.