Yemini kendin yap! Rasyon Örnekleri...

ARPADAN NEKADAR MISIRDAN NE KADAR
ATK/PTK EŞİT Mİ HERBİRİNDEN NE KADAR
YOL GÖSTEREN ARKADAŞLARA YARDIMLARI İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

sadece arpa ya da mısır kullanabilirsin. ikisinden biri. ikisi de kullanılacaksa 1:1 karıştır. ya da istenen oranda karıştırılır, fark etmez.

PTK/ATK da istenen oranda karıştırılabilir.

başarlar...

Kendi yeminizi kendiniz üretebilirsiniz. Benim kullandığım rasyon formulleri şöyle:

SÜT YEMİ:
Arpa: 300 kg.
Buğday: 150 kg.
Mısır: 150 kg.
Atk: 145 kg.
Ptk: 170 kg.
Sfk: 60 kg.
Vitamin premix: 10 kg.
Mermer tozu: 12 kg.
Tuz: 8 kg.

BESİ BAŞLANGIÇ YEMİ
Arpa: 340 kg.
Atk: 160 kg.

BESİ BİTİRME YEMİ
Arpa: 430 kg.
Atk: 70 kg.
Abilerim bu rasyonlarin protein degerleri kaba yemle birlikte hesap edildiginde 11 12 seviyelerine dusmekte.

kaba+kesif yemlerin protein degerleri(süt inekleri icin) 16 ila 18 seviyelerine kadar cikmali diye dusunuyorum acaba bu rasyonlari deneyen varmi

• Beğen
Tepkiler: meminozbek24
Abilerim bu rasyonlarin protein degerleri kaba yemle birlikte hesap edildiginde 11 12 seviyelerine dusmekte.

kaba+kesif yemlerin protein degerleri(süt inekleri icin) 16 ila 18 seviyelerine kadar cikmali diye dusunuyorum acaba bu rasyonlari deneyen varmi

Bunlar benim formullerim ve yıllardır aynen bu şekilde kullanıyorum.
Simental ineklerime günde 8 kg. yukarıdaki süt yemi formulünden veriyorum. 4 kg sabah, 4 kg akşam. Kaba yem olarak da 20 kg. mısır silajı, 4 kg yonca, 1 kg yulaf otu ve 2 kg saman veriyorum.
50 sağmallık Simental çiftliğimin süt ortalaması 25,5 lt.
Beside de 6 aylığa kadar buzağılara yine bu süt yeminden sınırsız veriyorum. Yanında yonca.
6-12 ay arası Besi başlangıç formulüne geçiyorum. Yine sınırsız ve yonca+Saman.
12-16 ay arası Besi bitirme yemine geçiyorum. Sınırsız devam ediyorum. Yoncayı kesip sınırsız samanla veriyorum.
15-16 aylık yaşta kesime gönderiyorum. Canlı ağırlık ortalamam 720 kg civarında.

Merhabalar,
Bu konuda ki tüm mesajlarınızı okudum hocam.
Çok Faydalı buldum ve zevkle okudum.
Sivas'ta modern bir çiftlik kurduk ve bu sene işletmeye başladık.
Avusturya'dan gelen 25 ineğimiz ve buzağıları var.
Şuan sormak istediğim yem rasyonunda protein ve enerji miktarını neye göre ayarlıyoruz.
Örnek: süt yemi 19hp ve 2600Me
Bizim süt ortalamamız 20lt günlük
Sizce bizim ideal protein ve enerji değerimiz ne olmalı (fenni yem ve kaba yem) türünde.
Kusura bakmayın kendimi çok net ifade edememiş olabilirim.

Simental ineklerime günde 8 kg. yukarıdaki süt yemi formulünden veriyorum. 4 kg sabah, 4 kg akşam. Kaba yem olarak da 20 kg. mısır silajı, 4 kg yonca, 1 kg yulaf otu ve 2 kg saman veriyorum.
Beside de 6 aylığa kadar buzağılara yine bu süt yeminden sınırsız veriyorum. Yanında yonca.
12-16 ay arası Besi bitirme yemine geçiyorum. Sınırsız devam ediyorum. Yoncayı kesip sınırsız samanla veriyorum.
15-16 aylık yaşta kesime gönderiyorum. Canlı ağırlık ortalamam 720 kg civarında.

Merhabalar,
Bu konuda ki tüm mesajlarınızı okudum hocam.
Çok Faydalı buldum ve zevkle okudum.
Sivas'ta modern bir çiftlik kurduk ve bu sene işletmeye başladık.
Avusturya'dan gelen 25 ineğimiz ve buzağıları var.
Şuan sormak istediğim yem rasyonunda protein ve enerji miktarını neye göre ayarlıyoruz.
Örnek: süt yemi 19hp ve 2600Me
Bizim süt ortalamamız 20lt günlük
Sizce bizim ideal protein ve enerji değerimiz ne olmalı (fenni yem ve kaba yem) türünde.
Kusura bakmayın kendimi çok net ifade edememiş olabilirim.

Merhabalar,

Bu değerleri yakaladığınız hayvanların menşesi ne acaba? ithal mi getirdiniz? ithal getirdiyseniz hangi ülkeden ve hangi şirket aracılığıyla getirdiniz? teşekkürler.

Selamın aleyküm çok güzel rasyonlar yazıyorsunuz ellerinize sağlık bende bir şey sormak istiyorum bu rasyonlardan herhangi birini uygulayıp çuvallara doldursam daha sonradan yedirirken sıcak suyla haşlayıp yada şişirip hayvanlara versem içindeki mermer tozu yada premikste sıkıntı olurmu?Sorma sebebim bu sene arpayı mısırı değirmende çektirip verdim sanki mermi yedirmiş gibi dışkıda çıkıyor bunun önünü kesmek için bu yolu düşündüm sizlerlede istişere etmekte fayda var İnşaallah şimdiden teşekkür ederim.

evet doğrudur ama demek istediğim sizin rasyonlarda yazdığınız yemleri tane halinde çuvalda bekletmek misal 500 kg mısır 300 kg arpa 100 kg buğday 100 kg stk atk ptk mermer tozu premiks karıstırıp işlenmemiş olarak çuvallayıp yedirirken suyla şişirip yumuşatmak pancar küspesi gibi zaten hayvanımız az günlük olarak bile suya koyabilirim merakım premiks mermer tozu sıkıntı yaparmı suda bekleyince

• Beğen
Tepkiler: umit20