Tarlama Dün Yapılan Toprak Altı Drenaj

14.10.2010
2,241
4,067
Amasya

Dün bölgedeki ekipler tarafından bir tarlama toprak altı drenaj yapıldı.Aslında tuzluluk ve yüksek taban suyu problemim yoktu ama daha önceden devlet tarafından arazilerimiz incelenmiş ve karar verilmiş.Son karar yine de arazi sahibine aitti.Devlet tarafından tarlama bu kadar büyük yatırım ücretsiz olarak yapıldığından seve seve kabul ettim.

IMG_20181026_172406.jpg

IMG_20181026_172411.jpg

IMG-20181030-WA0015 (1).jpg

IMG-20181030-WA0016.jpg

IMG-20181030-WA0021.jpg

Resimler ve ekler

• IMG-20181030-WA0018.jpg
    IMG-20181030-WA0018.jpg
    218.9 KB · Görüntüleme: 287
  • IMG-20181030-WA0019.jpg
    IMG-20181030-WA0019.jpg
    216.7 KB · Görüntüleme: 297
  • IMG-20181030-WA0022.jpg
    IMG-20181030-WA0022.jpg
    336.8 KB · Görüntüleme: 299
  • IMG-20181030-WA0023.jpg
    IMG-20181030-WA0023.jpg
    138.2 KB · Görüntüleme: 289
Dün bölgedeki ekipler tarafından bir tarlama toprak altı drenaj yapıldı.Aslında tuzluluk ve yüksek taban suyu problemim yoktu ama daha önceden devlet tarafından arazilerimiz incelenmiş ve karar verilmiş.Son karar yine de arazi sahibine aitti.Devlet tarafından tarlama bu kadar büyük yatırım ücretsiz olarak yapıldığından seve seve kabul ettim.

Ekli dosyayı görüntüle 32296

Ekli dosyayı görüntüle 32297

Ekli dosyayı görüntüle 32298

Ekli dosyayı görüntüle 32299

Ekli dosyayı görüntüle 32302
Hayırlı olsun bizim de var nasıl yaptıracağım diye düşünüyorum şimdi eş su kaynar drenaj borusunun üzerine çakıl dökülürse ömrü daha çok uzar gözenekleri tikanmaz

• Beğen
Tepkiler: keltaşlı
Hayırlı olsun.
Bu boru suyu emiyor ve içinden gidip uygun bir yerde tahliye ediyor sanırım doğrumudur

Yusuf hocam,önce proje çiziliyor.Benim 25 dekar tarlama 1700 metre kanal açıldı.Balık kılçığı sistemi ile fazla taban suyu tek kanala verilip tarla dışına drene ediliyor.

IMG-20181030-WA0000 (1).jpg

Fazla su delikli borunun içine sızıp oradan tahliye oluyor.Çiftçinin parasal gücüyle yapılabilecek bir iş değil.

Hayırlı olsun bizim de var nasıl yaptıracağım diye düşünüyorum şimdi eş su kaynar drenaj borusunun üzerine çakıl dökülürse ömrü daha çok uzar gözenekleri tikanmaz

Tşk.DSİ haberimiz olmadan toprak örnekleri alıp yapılmasına karar vermiş.Bu,yeni sistemmiş.Borular Hollanda patentliymiş.Bu sayede üzerine çakıl dökme işi kaldırılmış.

Hayırlı olsun nasıl başvuru yaptınız bizimde var kanal açtık fayda etmedi

Biz başvurmadık.DSİ karar vermiş.Benim yüksek taban suyu ve tuzluluk problemim yoktu.Belki ileride olabilirdi.Zorunlu değil.İstemeyenin tarlasına yapmadılar.Ben teklif gelince kabul ettim.Tarlam sürülüyordu,ara verdim.Böyle bir işi kendi başıma yaptırmam imkansız.

Valla bizimde var sulu tarla ortası çoraklaştı iyce tahliye edemiyoz suyu bembeyaz tuz çıkıyo

Tam öyle yerlere yapılması gereken bir uygulama.

İlk defa görüyorum , hayırlı olsun

Teşekkürler Ufuk hocam.130-140 cm çukurlarla tarlamı köstebek yuvasına çevirdiler :)

Hayırlı olsun güzel bir yatırım. Nereye başvuru yapılıyor? Yapımı için nasıl bir yol izleniyor? Yapımına kim karar veriyor? Herhangibir kriteri varmı? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Yapımına DSİ karar veriyor.İhale açıp firma görevlendiriyor.Amasya girişinde büyük şantiyeleri var.İlin gerek görülen yerlerine oradan araçlar gönderiliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 32299

Ekli dosyayı görüntüle 32302[/QUOTE [MENTION=25349]Göktürk-[/MENTION]: bey bu işi yapan kişilerden çalışanlardan imkan varsa bir öğrenemez misiniz başvuru ile yapiliyormu bizim buralarda giremediğimiz tarlalar var pancarlar suda yüzüyor

Göktürk-[/MENTION]: bey bu işi yapan kişilerden çalışanlardan imkan varsa bir öğrenemez misiniz başvuru ile yapiliyormu bizim buralarda giremediğimiz tarlalar var pancarlar suda yüzüyor

Benim tarlam bu sezonki son işleriydi çünkü tarlalar ekime hazırlandı.Amasya girişinde büyük toplanma alanları var ,aletler ilin her tarafına oradan gidiyor.Uğradığımda bir muhatap bulursam sorarım.Size tavsiyem; bölgenizdeki DSİ aracılığı ile Ankara'daki merkezlerine ulaşıp , durumunuzun tespitini ve uygun çözüm bulunmasını talep edin.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
hayırlı olsun..

geçen şunu izlemişti.. bizde aynı bu canavar makine var mı caba diye merak ediyorum..

https://www.youtube.com/watch?v=_5hfE8ReeiI

Makina çok güzelmiş.Yeterli iş olursa bizim yatırımcılarda böyle makinalar alabilir.Bütün işi tek makina yapıyor,çukurları kepçenin doldurmasına gerek kalmıyor.Ayrıca toprak boşaltılmadığı için çökme olmayacak.Benim tarlamdaki izlerde bu yıl oturma nedeniyle çökmeler olacak.

• Beğen
Tepkiler: UÖZKAN.77