Çiftçilerin durumu ile alakalı güzel bir yazı.VAKTİNİZ VAR İSE OKUYUN!

Tarım bakanı: "2018 yılı Türkiye için tarım yılı olacak" diyor.
Merak ediyorum sayın Fakibaba,peki siz kendiniz buna inanıyor musunuz?
Ya düşünsene mazot olmuş 5 lira,gubre olmuş 1300 lira ve daha ilaç fiyatlarından haberim yok. Haliyle kimse biçerdöverin eski fiyata bu yıl için bilmesini beklemesin.
Yemin edirim benim bir akrabam,cola şişesiyle yakıt alıyor.

Yahu bu nedir,hangi tarım ülkesinde mazot 5 lira olur da o ülke o yıl tarım ülkesi olur. Lütfen bizim dalga geçmeyin,biz bu ülkenin en rizikolu işini yaptığımız gibi,aynı zamanda insanların gıdasını temin eden ve yıl sonunda hangi ülkeden ne gelecek diye uykusu kaçan biçareleriz.
Yazıyı yazan arkadaş,ülke çiftçilerinin kendisini gelistirmemesinden de bahsetmiş. Bu şartlarda ve bu yüksek girdiler karşısında çiftci tarım alıninda doktara yapsa bile yine kurtaramaz.

kapsamlı analiziyle "sebazios" kardeşimiz karşı karşıya olduğumuz tabloyu sergileyerek,varsa,uykuda ve uyuşuklukta sınır tanımayanları "teğet" geçmiş;bizlerin de sevgi,takdir ve övgüsünü anasının ak sütü kadar hak etmiştir.
şimdi:
alternatif tarım örgütlenmesi ve birliklerin oluşturulması zamanıdır.mevcutların tümünü aşacak irade ve gücü yaratamazsak
ülkeyi bile elimizden alacaklardır.
yurtseverlik,ancak toprak ile ilişkiliyse anlamlı ve mümkündür.otunu-bokunu,çatağını-batağını,dağını-bağını,tarlasını-çayırını bilen,seven,işleyen,oraya yerleşen ve yurt belleyeni kimsenin topu-tüfeği,yalancıktan gücü söküp atamaz.
elbette güzel ve aydınlık günler göreceğiz.

Tarım bakanı: "2018 yılı Türkiye için tarım yılı olacak" diyor.
Merak ediyorum sayın Fakibaba,peki siz kendiniz buna inanıyor musunuz?
Ya düşünsene mazot olmuş 5 lira,gubre olmuş 1300 lira ve daha ilaç fiyatlarından haberim yok. Haliyle kimse biçerdöverin eski fiyata bu yıl için bilmesini beklemesin.
Yemin edirim benim bir akrabam,cola şişesiyle yakıt alıyor.

Yahu bu nedir,hangi tarım ülkesinde mazot 5 lira olur da o ülke o yıl tarım ülkesi olur. Lütfen bizim dalga geçmeyin,biz bu ülkenin en rizikolu işini yaptığımız gibi,aynı zamanda insanların gıdasını temin eden ve yıl sonunda hangi ülkeden ne gelecek diye uykusu kaçan biçareleriz.
Yazıyı yazan arkadaş,ülke çiftçilerinin kendisini gelistirmemesinden de bahsetmiş. Bu şartlarda ve bu yüksek girdiler karşısında çiftci tarım alıninda doktara yapsa bile yine kurtaramaz.
Cenap kardes bende Almanya dan örnek vereyim:1 Litre mazot 1.21 Euro,25 kg Patates 4.99 Euro,1 Ton Bugday 90-120 Dolar arasi,1 Litre süt Cifcide 19 Cent,5 Kilo Sogan 1.49 Cent,Bir paket Marlboro 19 tane 6.30 Euro,1 metre küp icme suyu (ATIK SUYLA BERABER)7.80 Euro ,Pancar ekimi cogu yerde kalkti cünki Devlet süspanse etmiyor ve Brezilya dan gelen Seker daha ucuz.Johndeere Bayisinde Traktör tamir ücreti sadece bir saati 90 Euro + %19 Vergi.Nacizhane bizim memleketten bir kac örnek vereyim dedim.

Cenap kardes bende Almanya dan örnek vereyim:1 Litre mazot 1.21 Euro,25 kg Patates 4.99 Euro,1 Ton Bugday 90-120 Dolar arasi,1 Litre süt Cifcide 19 Cent,5 Kilo Sogan 1.49 Cent,Bir paket Marlboro 19 tane 6.30 Euro,1 metre küp icme suyu (ATIK SUYLA BERABER)7.80 Euro ,Pancar ekimi cogu yerde kalkti cünki Devlet süspanse etmiyor ve Brezilya dan gelen Seker daha ucuz.Johndeere Bayisinde Traktör tamir ücreti sadece bir saati 90 Euro + %19 Vergi.Nacizhane bizim memleketten bir kac örnek vereyim dedim.

1 ton buğday 90-120 dolar mı? Dünya buğday fiyatının yarısı yani. Şu an bizde 1 ton buğday 267 dolar. Rus buğdayı ise 200 dolar civarında. Sen oradan 100 dolara buğday bul hemen ithal edelim.

• Beğen
Tepkiler: emrah doğan

Oooo Nerelerdisin abi yaw?görüşemiyoruz.
En son geçen yıl bu tarihlerde yine,bu şekilde hararetli bir tartışmada saygı ve sevgi sınırları çerçevesinde tartışmıştık ve sizi bir daha göremedik. Tekrar hoşgeldiniz.

Yalnız biz geçen sene tarımı konuşurken, mazot 3.7 lira civarında,taban gübresi 20.20 tonu 900 lira ve arpayı 70 kuruşa satmıştım.
Ve o yılın devamında arpayı 79 kuruşa sattım,bu yılın ekimi için yani şimdi ise mazot 5 lira,taban gübresi 20.20 tonu/1100 lira olmuş.
Bu yeni hesaba göre benim dekardan en az 400 kg. arpa almam gerikir ve bunu en az 1 lira ya da üstü bir fiyata satmam gerekir ki para kazanim.
Birde geçen sene buğday hasat etmeden bir kaç gün önce "buğdayın ithal edileceği" haberi gelir gelmez buğday fiyatı düşmeye başladı ve hala kendine gelmedi.
Zaten o yıl yağmur yagmadığı için buğdaylar zayıftı,birde üstüne ithalat haberi gelince 810 kuruştan sattık.
Artık bir daha ömür boyu buğday ekmem. Nasıl oksa devletimiz bir şekilde tedarik ediyor. Niye devletimizi zora götürelim ki.

Sacma mi?Bundan iki yil önce tanidigim Alman bir ciftcinin evine Traktör almaya gitmistim cok iyi hatirliyorum Mart ayiydi.Ciftligin arkasinda belki 50 dönüm bugday tarlasi vardi bugdaylar daha bicilmemisti ve tarlada simsiyah olmuslardi.Sordum Ciftciye neden bicmedin diye ?O da dediki yapacagim masraf bicmeme degmiyor cünki su an 1 ton bugday 90 Dolar dedi.Birde Aktuel bir fiyat söyleyeyim bir Kilo un markette 25 Cent toptan alirsan 20 centin altinda da alabilirsin!Yani diyecegim sadece ülkemizde kriz yok heryerde var.Allah herkese kolaylik versin!Bol kazanc versin!

Ne sacmalamasi Mutlu kardes!Ben bildigimi gördügümü yaziyorum!Burda ciftcide 120 dolar olan bugday tabiki Türkiye ye gelesiye Kadar iki kati olacak.Cünki 30 tonluk bir TIR kiralasan en az 8 bin Eurodan Istanbula gidiyor!

islenmis hazirlanmis temizlenmis 2018 in Fiyat Listesi: (Ekmeklik Bugday TON/148 Euro)Aktuelle Marktpreise

Marktfrüchte

Produkt

2. KW 2018

Vorwoche

Brotweizen

148.58 EUR/t

+0.09

Raps

343.28 EUR/t

+2.77

Körnermais

152.37 EUR/t

0.07

Oooo Nerelerdisin abi yaw?görüşemiyoruz.
En son geçen yıl bu tarihlerde yine,bu şekilde hararetli bir tartışmada saygı ve sevgi sınırları çerçevesinde tartışmıştık ve sizi bir daha göremedik. Tekrar hoşgeldiniz.

Yalnız biz geçen sene tarımı konuşurken, mazot 3.7 lira civarında,taban gübresi 20.20 tonu 900 lira ve arpayı 70 kuruşa satmıştım.
Ve o yılın devamında arpayı 79 kuruşa sattım,bu yılın ekimi için yani şimdi ise mazot 5 lira,taban gübresi 20.20 tonu/1100 lira olmuş.
Bu yeni hesaba göre benim dekardan en az 400 kg. arpa almam gerikir ve bunu en az 1 lira ya da üstü bir fiyata satmam gerekir ki para kazanim.
Birde geçen sene buğday hasat etmeden bir kaç gün önce "buğdayın ithal edileceği" haberi gelir gelmez buğday fiyatı düşmeye başladı ve hala kendine gelmedi.
Zaten o yıl yağmur yagmadığı için buğdaylar zayıftı,birde üstüne ithalat haberi gelince 810 kuruştan sattık.
Artık bir daha ömür boyu buğday ekmem. Nasıl oksa devletimiz bir şekilde tedarik ediyor. Niye devletimizi zora götürelim ki.

Sizi disardan izlemek cok güzel Cenap kardes!

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96