Arpada son durum

IMG_8911.JPGIMG_8912.JPG
Arpalar diz boyunu gecti. Bele yaklasti. Onumuzdeki hafta carsamba persembe gece 0 derece veriyor. Insallah bitkiye sikinti yapmaz.

• Beğen
Tepkiler: özgür
Starter pahali bi ürün buğdayda kendim kullanmadim ama bi şahitli kullanılan araziyi gördüm çok şaşırmıştım
Bana göre maliyeti yüksek geldi bugün itibari ile ot ilaçlamasina başladim
DTR nin fluwer fruit adli ürünü birde Deep ürünü var bunlarla birlikte uygulama yapıyorum bugün rüzgar dolayisiyla ara verdim yarin devam.

Baykaradag telinizi yazabilirsiniz doktor tarsa ürünü için sizi arayım saygılar

Havalar musait olunca dar-genis yaprakli ot ilaclarini 100 ml amino asit ile atacagiz. Sonrasinda duett ultra ile ara uygulama ve basak cikarinca da opera max ile 200 ml isabion u karistirip ilaclama isini bitirecegiz. Aytica her ilaclamaya yarim litre bocek ilaci mutlaka katin. Bocegin yaprak uzerinde zarar verdigi yerden hastalik mantarlari daha kolay giriyor. Gubreleme ise subat sonu ya da mart basi hava durumuna gore 8-10 kg 33 luk amonyum nitrat (veya 26 lik 10-12 kg) atacagiz. Mart 15-20 gibi bir daha ayni sekilde gubre atip kismetse hasadi bekleyecegiz.
Opera max ile nirvana ya ulasmissin diyecek yok programina allah gonlune gore versin bence 800 900 leri bile gecer

Ekli dosyayı görüntüle 24488Ekli dosyayı görüntüle 24489
Arpalar diz boyunu gecti. Bele yaklasti. Onumuzdeki hafta carsamba persembe gece 0 derece veriyor. Insallah bitkiye sikinti yapmaz.

Çok güzel şuanda.İnşallah allah hasat yapmayı nasip eder.Çok emek verdin.Konunu takipteyim.0 derecede bir sorun olmaz diye düşünüyorum.Benim ramata arpada şuan dizlerde.Sana sormak istedğim ben 3 gün önce opera max attım.İçine potasyum nitrat çinko sülfat magnezyum sülfat gübretaş amino asit ve demir sülfat karıştırdım ve attım.Attığım oranlar üstüne yazan oranlardan düşük.Mesala çinkoda dekara 250 istiyorsa ben 100 gr verdim bir sorun olmaması için.Bugün tarlaya gittiğimde çok hafif karşıdan bakınca belli olmayan ancak tarlanın içine girince belli olan bir sararma var.Bu sararmada genelde alt yapraklarda.Üst yapraklarda bir sararma yok.İlaçdan kaynaklansa üst yapraklarda bir sorun olması gerekmezmiydi?KAFAM KARIŞTI.Şimdi bu karışımlarla pas ilacı fitotoksiteyemi sebebyit verdi.Yoksa ilaç makinassının karıştırıcsını çok az açtım tam açmadım acaba ilaç karşımındamı bir sorun olduda bu sararma oldu.Birde tabi rüzgar sebebyile birazdaha yakın atım oldu.Pas ilacı opera dekara 100 gr şeklinde yazdığım diğer yaprak gübreleride dekara önerilenden yarısından az olacak şekilde uygulandı.Sence sorun nerede..

Fotoğraf gormeden yorum yapmak zor bir durum. Dediginiz ilac fititoksite yapsa en ust yaprakta etkisini gosterir. Ondan kaynakli sorun olmadigini dusunuyorum. Genelde alt yapraklardaki sararmalar azot eksikliginden kaynaklanir. Ilk aklima gelen bu. Ama dedigim gibi gormeden kesin birsey soylemek zor.

• Beğen
Tepkiler: abdül34
Bolgeniz biraz soguk kaliyor. Sizinki de 15 gune kalmaz bu hale gelecektir. Bizim burasi hem iliman iklim hem de cins erkenci Sladoran cinsi. Muhtemelen ondandir. Bu arada bu sene arpalara hic amonyum sulfat atmadik. Daha dogrusu yatar diye atmadik. Cunku biz aralikta atardik normal senelerde. Ama maglum bu sene bayagi bir anormal sene.

• Beğen
Tepkiler: manyaslı
Bolgeniz biraz soguk kaliyor. Sizinki de 15 gune kalmaz bu hale gelecektir. Bizim burasi hem iliman iklim hem de cins erkenci Sladoran cinsi. Muhtemelen ondandir. Bu arada bu sene arpalara hic amonyum sulfat atmadik. Daha dogrusu yatar diye atmadik. Cunku biz aralikta atardik normal senelerde. Ama maglum bu sene bayagi bir anormal sene.

Eskilerin bi sözü var ekinler 5ayda 1karış 1ayda 5karış büyürmüş. Bölgede ahmetbey [emoji6][emoji6]

• Beğen
Tepkiler: S.Ati
Ahmetbey den bir Omer abi taniyorum ama [emoji2] eskiler tecrube edilmeyen hicbirsey soylemezler.

Benim yeni girdim buraya. Bayağı iyi uygulamaymış. Seninki gibi bi görsem arpayı göbek atıcam. Canımı cok sıktı bu sene arpa gelişmedi. Havalar hep yağış dün geceden beri yağan yağmur yine gelen seller işimiz zor busene. 2kere üre atabildim. İlaçlardada bi arpa kaldı. Onda da su duruyo en son girerim dedim. Fıçı dolu kaldı. Allahtan ilaçı koymamıştım

Benim yeni girdim buraya. Bayağı iyi uygulamaymış. Seninki gibi bi görsem arpayı göbek atıcam. Canımı cok sıktı bu sene arpa gelişmedi. Havalar hep yağış dün geceden beri yağan yağmur yine gelen seller işimiz zor busene. 2kere üre atabildim. İlaçlardada bi arpa kaldı. Onda da su duruyo en son girerim dedim. Fıçı dolu kaldı. Allahtan ilaçı koymamıştım

Musterih olun. Umarim istediginiz sonuclari goreceksiniz.

Son durum nasıl kardeş arpalarda?

Su an istanbul da degilim. 1-2 gune donecegim. Fotoğraf cekip atarim. Bende merak icerisindeyim acikcasi. 3 nisan da opera max ve safe n sivi azot atip arpadaki tum islemlerimizi bitirmistik. Ayrica 5 martta 18 kg can atip gubrelemeyi de bitirdik. Normalde mart 15-20 gibi 12-15 kg daha nitrat atardik ama yatmasindan korktuk. O yuzden yapraktan sivi azot takviyesi yaptik safe n ile. Dekara 500 ml uyguladim.

Su an istanbul da degilim. 1-2 gune donecegim. Fotoğraf cekip atarim. Bende merak icerisindeyim acikcasi. 3 nisan da opera max ve safe n sivi azot atip arpadaki tum islemlerimizi bitirmistik. Ayrica 5 martta 18 kg can atip gubrelemeyi de bitirdik. Normalde mart 15-20 gibi 12-15 kg daha nitrat atardik ama yatmasindan korktuk. O yuzden yapraktan sivi azot takviyesi yaptik safe n ile. Dekara 500 ml uyguladim.

Bende 1 hafta önce son uygulama opera maxı attım .Bugün başak çıkarmaya başlamışlar.Yanlız geçen sene aynı oranda attığım tohumu bu sene yine aynı oranda attım ama bu sene aşırı kardeşlenme yaptı.Galiba iklim sıcak gittiği için..Bir kökte 8-9 kardeş ve bazılarında başak taslağı sanki küçük gibimi geldi.Su stresi gübre azlığı gibi problem OLMADI HİÇ.Tarla hiç azot stresine girmedi.Acaba çok kardeşlenme yaptığı için kardeş başakların küçük olmasında bir sıkıntı olurmu sence?Yada bu doğalmı hepsi aynı ayarda olmazmı?Yani en son gelen kardeş başaklar diğerlerne göre küçük.