ANKARA/BÂLÂ SAĞMAL İŞLETME GEZİSİ

Tabi abi öyle cok güzel bir isletme arasam bulamam halbuki çok yakinimdaymis. Bu isletmedeki başarılardan biri de o sagımcisı yemcisi hep farkli kisiler. Hatta yemci bi senelik izne cikinca hayvanlar sütten dusmus ortalik karismis kimse sebebini bilememis en son yemciye mi bise oldu deyince haa evet o izinde demisler mudur de hemen geri cagirin demis herkes isinde profesyonellesiyor sagimci ayri basarili yemci ayri basarili ve isletmede makina cok olunca iscinin de isi kolaylasiyor ve daha iyi isler yapabiliyor. Calismasi zor bir isletme olsa o kadar iyi isler yapamazlar iyi verim de alamazlar.

Alet isler el ovunur ! Teknoloji ve ihtisaslasma olmadan hicbir isletme dogru calisamaz.

Amin insallah hepimize nasip olur abi. Şimdi montofonla ilgili muhakkak biri bişey soracak dedim sen sordun iyi de ettin:) şimdi abi 28 litre sadece montofonun verimi değil simental ve montofonun olduğu ama ağırlıklı simentalin olduğu bir sürünün ortalaması 28. Yani simental olmasa montofonun sütü çok daha yukarıdadır emin ol. Ben de en çok sevdigim sagmal hayvan montofon bende hep onunla ilgili sorular sordum ve aldığım cevaplar hep kısa kısaydı. Adamlara diyom abi sen hep holstein diyon da bu montofon daha etçi daha dirayetli diyom ama sürekli o veteriner dedi ki olsun holstein verdiği fazla sütten hepsini çıkarıyor dedi. Sürekli holstein övdüler. Bende hiç sevmem holsteini[emoji23][emoji23][emoji23] ama erkekleri besiye alsalar ufakken satmasalar eminim ki holsteini bukadar sevmezler. Montofon hem sütü de iyi eti de cok dirayetli de. O adam bana holsteini övebilir çünkü ucuza sağlık sorunlarını giderebiliyor. Veterineri zooteknisti her bir şeyi var. Ama ufak üreticiye holstein kolay kolay iyi gelmeyebilir. Şahsen ben 50-100 baş bi işletme açacak olsam kesinlikle montofondan vazgecmem. Simentali hiç almam ayı gibi yiyor sütü de ona kıyasla çok değil 25 kilo falan sütü var o kadar yemi bende yesem bende o kadar süt verrim[emoji23][emoji23] en optimum hayvan montofon[emoji106]

Birdaha gittiginde sagimciyla konus, hayvanlarin sagim miktarlari otomatik olarak bilgisayarlarinda vardir, oradan bakip montofonlarin sut verimini hem ortalama hem gunluk grafik olarak cikartabilirler.

Birdaha gittiginde sagimciyla konus, hayvanlarin sagim miktarlari otomatik olarak bilgisayarlarinda vardir, oradan bakip montofonlarin sut verimini hem ortalama hem gunluk grafik olarak cikartabilirler.
Abi yazın çalışmaya gideceğim inşallah. O zaman hepsine bakacağım. Bu sefer gittiğimde birkaç saatlik basit bir geziydi. Ancak ben kendi tahminimi söyleyim sana senede 9500 litre civarı verimi vardır. Bu sahsi tahmin sadece. Yani günde 31,5 litre civarı.

Abi 500 sağmal var ama kapasiteleri hala tam dolmamış o yüzden büyümeye devam ediyorlar.
Süt ortalaması şu şekilde 2 grup hayvan var kombine ve holstein. Holsteinler 34 litre veriyor. Kombinelerde çoğunluk simental azınlık brown swiss (montofon) onlarda ortalama 28 litreymiş.

28 litre her günlük rakam mı ? Yada tek bir sağımda alınan rakam mı ? Bu ahırda kaç sağım oluyormuş ?

Amin insallah hepimize nasip olur abi. Şimdi montofonla ilgili muhakkak biri bişey soracak dedim sen sordun iyi de ettin:) şimdi abi 28 litre sadece montofonun verimi değil simental ve montofonun olduğu ama ağırlıklı simentalin olduğu bir sürünün ortalaması 28. Yani simental olmasa montofonun sütü çok daha yukarıdadır emin ol. Ben de en çok sevdigim sagmal hayvan montofon bende hep onunla ilgili sorular sordum ve aldığım cevaplar hep kısa kısaydı. Adamlara diyom abi sen hep holstein diyon da bu montofon daha etçi daha dirayetli diyom ama sürekli o veteriner dedi ki olsun holstein verdiği fazla sütten hepsini çıkarıyor dedi. Sürekli holstein övdüler. Bende hiç sevmem holsteini[emoji23][emoji23][emoji23] ama erkekleri besiye alsalar ufakken satmasalar eminim ki holsteini bukadar sevmezler. Montofon hem sütü de iyi eti de cok dirayetli de. O adam bana holsteini övebilir çünkü ucuza sağlık sorunlarını giderebiliyor. Veterineri zooteknisti her bir şeyi var. Ama ufak üreticiye holstein kolay kolay iyi gelmeyebilir. Şahsen ben 50-100 baş bi işletme açacak olsam kesinlikle montofondan vazgecmem. Simentali hiç almam ayı gibi yiyor sütü de ona kıyasla çok değil 25 kilo falan sütü var o kadar yemi bende yesem bende o kadar süt verrim[emoji23][emoji23] en optimum hayvan montofon[emoji106]

Aynen bende mondofoncuyum işletme bitti bizim mondofon alacağız bizde bakalım kimse satmak istemiyor :)) ama elbet bulucaz Karacabey Balıkesir taraflarında çokmuş oralara çökücez :)) bize 30 lazım değil 25 26 versin yeter zaten süt 1.60 ele geçen 1.55 tonajlı oldumu dahada fazla olur bakalım nasip kısmet inşallah arpa mısır silajı yonca için ekim düşünüyoruz maliyetlere bakıcaz belki yoncayı dışardan alıp diğerlerini kendimiz ekeriz nasip kısmet

Aynen bende mondofoncuyum işletme bitti bizim mondofon alacağız bizde bakalım kimse satmak istemiyor :)) ama elbet bulucaz Karacabey Balıkesir taraflarında çokmuş oralara çökücez :)) bize 30 lazım değil 25 26 versin yeter zaten süt 1.60 ele geçen 1.55 tonajlı oldumu dahada fazla olur bakalım nasip kısmet inşallah arpa mısır silajı yonca için ekim düşünüyoruz maliyetlere bakıcaz belki yoncayı dışardan alıp diğerlerini kendimiz ekeriz nasip kısmet
Abi hayırlı uğurlu olsun isletme kac baslik? Forumda ertuğrul abi var ona sor o montofon besliyordu belki vardır satılık. Montofon genetiğinde amerika çok başarılı. Avrupalılar montofon genetigine pek çalışmamışlar avrupada montofon laktasyonda (305 günde) 7500 lt civarı verirken amerikada bu rakam 10.500 lt 3 ton fark var ciddi rakam bu amerikadan ithal getiren varmı bilmiyorum ama belki avrupada da montofondan iyi verim alanda vardır arastirmak lazım. Holstein zor hayvan simental de verimsiz sütünü iyi paraya satabilen simental almamalı. Simentali kim alır biliyonmu göğün 7. Katında yaşayan kuş uçmaz kervan gecmez yerde hayvancılık yapan insanların oraya sütcü gelirse cok para vermez o zaman da para kazanamaz o tür adamlar simental alacak ki sütten kazanamadığını buzağıdan çıkaracak. Simentalin esprisi o. Koca koca isletmeler kurup sütü iyi satabilen adama simental yaramaz. Yarasa bile erkeklerinin besisini kendi yaparsa yarar o zaman kazanır ama o da ek bir iş. Uzun lafın kısası montofon ara bi de iskandinav (isvec norvec danimarka) kırmızılarına da bak onlar da sütü güzel etci ozelligi de holsteinden iyi simentalden zayif montofona benziyor. Öncelikli tercihin montofon olsun olmazsa onlar da aklının bi kenarında bulunsun. Burada o dedigim kırmızılar hakkında bilgi var bi izlemelisin bence https://youtu.be/J9JZ8vf6qJY
Bide abi isletmenin fotograflari varsa bizimle paylasirsan sevinirim:)

Abi kurbana yaklasinca fiyatlar dusmezmi 45 gun sonra baya iyi olur fiyatlar
Mükemmel bir isletmeye benziyor bence feyz tarım da stajer gibi alıyor orayı da düşün bence rasyonlari neler sagim sistemini detaylı anlatirmisin merak ettim kaba yemlerinde ne var kesif yemi kendileri mi yapıyor danismanlik aliyorlar mi kiralık tarla bulabiliyor larmi bizim oralarda kiralık tarla bile kalmadı [emoji3]bunları benim için ayrı ayrı anlatirmisin zahmet olmazsa

Mükemmel bir isletmeye benziyor bence feyz tarım da stajer gibi alıyor orayı da düşün bence rasyonlari neler sagim sistemini detaylı anlatirmisin merak ettim kaba yemlerinde ne var kesif yemi kendileri mi yapıyor danismanlik aliyorlar mi kiralık tarla bulabiliyor larmi bizim oralarda kiralık tarla bile kalmadı [emoji3]bunları benim için ayrı ayrı anlatirmisin zahmet olmazsa
Estağfurullah ne zahmeti anlatırım tabi bildiklerimi.
İnternet sitelerinde yazdığına göre 7000 hektar alanda tarım yapıyorlar kiralık tarlaya zerrece ihtiyaçları olmaz. (70.000 dönüm)
Kaba yemi üretiyorlar yonca silaj vs var pelet yem ve soya kusbesi satın alıyorlarmış
Rasyonu söylemediler herşeyden koyuyoruz rasyon değişir dediler
Danışmanlık alıyolarmı bilmiyorum ama işletmede veteriner ve zooteknist ziraat mühendisi çalışıyor ve çalısanlar islerinde başarılı insanlar danışmana gerek yok sanırım belki önceden danışman vardır bilmiyom
Feyz e gitmem buraya giderim çünkü bura hem tanıdık hem de benim eve 93 km arabayla basdımı 1 saatte varırım feyz dünyanın öbür ucu[emoji3]
Sağım olayının detayı için youtube ye rotary sağım sistemi yazın videolar çıkar

Estağfurullah ne zahmeti anlatırım tabi bildiklerimi.
İnternet sitelerinde yazdığına göre 7000 hektar alanda tarım yapıyorlar kiralık tarlaya zerrece ihtiyaçları olmaz. (70.000 dönüm)
Kaba yemi üretiyorlar yonca silaj vs var pelet yem ve soya kusbesi satın alıyorlarmış
Rasyonu söylemediler herşeyden koyuyoruz rasyon değişir dediler
Danışmanlık alıyolarmı bilmiyorum ama işletmede veteriner ve zooteknist ziraat mühendisi çalışıyor ve çalısanlar islerinde başarılı insanlar danışmana gerek yok sanırım belki önceden danışman vardır bilmiyom
Feyz e gitmem buraya giderim çünkü bura hem tanıdık hem de benim eve 93 km arabayla basdımı 1 saatte varırım feyz dünyanın öbür ucu[emoji3]
Sağım olayının detayı için youtube ye rotary sağım sistemi yazın videolar çıkar
70.000 dönüm yer mükemmel bizde bırak tarlayı kiralamaya yer yok tarlalar da çok pahalı demekki araziye güvenip başlamışlar bu işe