1 AYLIK KANGAL KÖPEĞİ YAVRUSU BAKIMI VE BESLEMESİ: YARDIM!

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

S.a arkadaşlar yaklaşık 15 gün önce yakın köylerde koyunculuk yapan arkadaşın birinden 15 günlük bir erkek yavru kangal almıştım,arkadaşın köpekleri saf kangal böyle iri yarı heybetli 15 gündür inek sütüyle besliyorum ama köpek kilo almaya başladı bu yavruya nasıl bakmalıyım yani beslemesini nasıl yapmalıyım neler yedirmeliyim birde köpeklerin periyodik aşıları nelerdir bu konularda bilgisi olan rakadaşların yardımlarını bekliyorum. :)

Bu 'Dozer' ismini oğlum koydu.
abcd0001a.jpg

abcd0002jv.jpg

abcd0003ls.jpg

abcd0006x.jpg

Ynt: 1 AYLIK KANGAL KÖPEĞİ YAVRUSU BAKIMI VE BESLEMESİ: YARDIM!

bu konuda sivaslı arkadaşların daha çok bilgileri vardır. benim bildiğim sütü çok fazla içirtmemen gerekiyor ,azar azar ver. iki üç aylık olduktan sonrada gençlik aşısı denen bir aşı vurdurman gerekiyor.o konuda hayvan veterinerleri dahi yardımcı oluyor. birkaç yıl önce bendede vardı,hastalandığında çok zor kurtarmıştım.çünkü büyük bölümü ölümle sonuçlanıyor.

Mehmet abi yawru gayet güzel ismi de süper ben de bu işi yapıyorum Sibirya kurdu var ben de üretiyom satıyom falan.bu aşı işini ilk önce veteriner e gösterip te yaptırsan daha iy i olur onlar gerekli bilgi yi verip uygulamayı yaparlar. ama aşı tablosu ben böle yaptırırım genel de yine değişiklikler olabilir.
Yavru köpek lerde başlangıç;

5.hafta İç parazitlere karşı ilaçlama

6.hafta 1.karma aşı

7.hafta 1.corona aşısı

8.hafta 1.kennel cough aşısı

9.hafta 2.karma aşı

10.hafta 2.corona aşısı

11.hafta 2.kennel cough aşısı

12.hafta kuduz aşısı

Biraz daha büyüdük ten sonra istersen Yawru köpek maması alabilrsin. internet sitelerin de alırım ben genel de ucuz oluyor yararlı da süt her zaman verildimi yawru köpek te ishal yapıyor.benim bildiklerim bu kadar :) yararlı olur inş.

Köpek bizim isimiz yauuu.))))

Memet gardas yavrun hayirli olsun.. Umarim istedigin gibi bi aslan parcasi olur. Öncelikle inek sütünü sulandirarak ver. Cünki inek sütü köpek sütüne nazaran cok agir ve yaglidir. Ishal yapar hayvani. Icine azar azar ekmek dogra. 2 aylikken karmasini yaptir. Ally nin dedigi gibi öyle her asiyi yaptirirsan isin icinden cikamazsin.)) Sen süs köpegi degil köyde kapiya it yetistiriyon. 3 aylik olunca hazir mamalardan bulup günde 1 ögün vermeni tavsiye ederim. Cidden cok ise yariyor. Kilo disinda hem tüyü hem görüntüsü gercekten cok hos oluyor. Yaninda yöresinde büyük it varsa biriyle hatta münkünse en iyisiyle kanka olmasini sagla. 2 yasina kadar ezilmemesi lazim, yoksa ilk hirpalanmada yilar ondan sonrada hic bir köpege karsi koymaz aninda yenilgiyi kabul eder. 6 7 aylik olunca imkanin varsa tavukculardan corbalik tavuk denilen kemiklerden al ve kaynatarak ver. YIne o ara kalin arpa unu tegmin edip yala alistir. Birde 4 5 aylikken mutlaka genclik asisini yaptir... Asi olmadan o hastaligi atlatmasi cok zor..

XxXEsinti66 link=topic=41384.msg371664#msg371664 date=1301841998' Alıntı:
fazla ekmek yedirme dizine durur yani ayakları çap olur bide 3-4 aylık olunca zavar la ekmek yedir iyi olur
))) yok öyle bisey gardas. bizim oralardada derler yal basmis bilmem ne olmus diye. o kesinlikle kalitsal bir hastalikdir ve öyle onu ver bunu vermeyle gecmez. hatta bazen o kadar ileri boyutlara varirki tahmin edemezsiniz. genelde davara giden köpeklerde bu sorun olmaz. cünki HD si olan hayvan davara gitmedigi icin elden cikarilir ve dogal bir sekilde üremesine engel olunur.

satocan58 link=topic=41384.msg371665#msg371665 date=1301842264' Alıntı:
))) yok öyle bisey gardas. bizim oralardada derler yal basmis bilmem ne olmus diye. o kesinlikle kalitsal bir hastalikdir ve öyle onu ver bunu vermeyle gecmez. hatta bazen o kadar ileri boyutlara varirki tahmin edemezsiniz. genelde davara giden köpeklerde bu sorun olmaz. cünki HD si olan hayvan davara gitmedigi icin elden cikarilir ve dogal bir sekilde üremesine engel olunur.
yok kardeş oluyo sen bi 15 günlük veya 1 aylık köpege ekmek yedir bak sen ayaklarına burda çok oldu av köpegi kurt köpegi kankgal sibirya kurdu bunlara ekmek yedirdiler bacakları çaplaştı

Bu DOZER ilerde genç dişilerin belini kırmasın :D aman dikkat yörede köpek kalmaz :D Köpeğe sevgiyle yaklaş abi. Yem olaylarını bilmem. Ama köpeğe değer verdiğini köpek anlar ve her zaman sana layık olmaya çalışır. Bu hangi cins olursa olsun. KANGALın benim için özel bir yeri var. Bende de vardı.. :( Kulaklarını istiyorsan kestir. Çünkü kavga sırasında köpeğin kulakları yaralanabilir.

paylaşım için teşekkürler hacimmet
köpek yavrularını severim önceden çok büyüttüm ama şimdi pek fırsat olmuyor 4 5 yıl oldu 6 tane köpek yavrusunu büyüttüm anasını vurmuşlar burda köpekler daha bikaç günlüktü 7 tane idi biri öldü 6 tanesini büyüttüm sonra salıverdik

768 link=topic=41384.msg371608#msg371608 date=1301837343' Alıntı:
bu konuda sivaslı arkadaşların daha çok bilgileri vardır. benim bildiğim sütü çok fazla içirtmemen gerekiyor ,azar azar ver. iki üç aylık olduktan sonrada gençlik aşısı denen bir aşı vurdurman gerekiyor.o konuda hayvan veterinerleri dahi yardımcı oluyor. birkaç yıl önce bendede vardı,hastalandığında çok zor kurtarmıştım.çünkü büyük bölümü ölümle sonuçlanıyor.
Ally TOKMAKCI link=topic=41384.msg371609#msg371609 date=1301837358' Alıntı:
Mehmet abi yawru gayet güzel ismi de süper ben de bu işi yapıyorum Sibirya kurdu var ben de üretiyom satıyom falan.bu aşı işini ilk önce veteriner e gösterip te yaptırsan daha iy i olur onlar gerekli bilgi yi verip uygulamayı yaparlar. ama aşı tablosu ben böle yaptırırım genel de yine değişiklikler olabilir.
Yavru köpek lerde başlangıç;

5.hafta İç parazitlere karşı ilaçlama

6.hafta 1.karma aşı

7.hafta 1.corona aşısı

8.hafta 1.kennel cough aşısı

9.hafta 2.karma aşı

10.hafta 2.corona aşısı

11.hafta 2.kennel cough aşısı

12.hafta kuduz aşısı

Biraz daha büyüdük ten sonra istersen Yawru köpek maması alabilrsin. internet sitelerin de alırım ben genel de ucuz oluyor yararlı da süt her zaman verildimi yawru köpek te ishal yapıyor.benim bildiklerim bu kadar :) yararlı olur inş.
cazgin0020 link=topic=41384.msg371632#msg371632 date=1301838886' Alıntı:
hayırlı olsun kangalın kopek sevmem beslemem ama boyle bi tane bulsam beslerim walla :D
Ağır Abi link=topic=41384.msg371654#msg371654 date=1301841019' Alıntı:
Bende anlamam hıç ama büyüğünce çok canlar yakacağı kesin dozerin :D
XxXEsinti66 link=topic=41384.msg371664#msg371664 date=1301841998' Alıntı:
fazla ekmek yedirme dizine durur yani ayakları çap olur bide 3-4 aylık olunca zavar la ekmek yedir iyi olur
satocan58 link=topic=41384.msg371665#msg371665 date=1301842264' Alıntı:
XxXEsinti66 link=topic=41384.msg371669#msg371669 date=1301842766' Alıntı:
yok kardeş oluyo sen bi 15 günlük veya 1 aylık köpege ekmek yedir bak sen ayaklarına burda çok oldu av köpegi kurt köpegi kankgal sibirya kurdu bunlara ekmek yedirdiler bacakları çaplaştı
doganbey1 link=topic=41384.msg371677#msg371677 date=1301844154' Alıntı:
Bu DOZER ilerde genç dişilerin belini kırmasın :D aman dikkat yörede köpek kalmaz :D Köpeğe sevgiyle yaklaş abi. Yem olaylarını bilmem. Ama köpeğe değer verdiğini köpek anlar ve her zaman sana layık olmaya çalışır. Bu hangi cins olursa olsun. KANGALın benim için özel bir yeri var. Bende de vardı.. :( Kulaklarını istiyorsan kestir. Çünkü kavga sırasında köpeğin kulakları yaralanabilir.
ramazanpullu link=topic=41384.msg371689#msg371689 date=1301844938' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler hacimmet
köpek yavrularını severim önceden çok büyüttüm ama şimdi pek fırsat olmuyor 4 5 yıl oldu 6 tane köpek yavrusunu büyüttüm anasını vurmuşlar burda köpekler daha bikaç günlüktü 7 tane idi biri öldü 6 tanesini büyüttüm sonra salıverdik
nailyetek link=topic=41384.msg371801#msg371801 date=1301851712' Alıntı:
Hacım iyi bakmışsın, paçayı yırtmış artık kereta.. Vermedin şunu bana..:D Varya alacağın olsun..

:) Yorumlarınız ve bilgileriniz için hepinize çok teşekkürler abilerim,arkadaşlarım tavsiyelerinize uyacağım.
:) Ne güzel yapmışsın Ramazan abi Rabbim mükafatını mutlaka verir
:) Abi canın sağolsun oğlan vermedi.

Arkadaşlar Dozerin son hali bir ara gençlik hastalığına yakalandı serum felan vurdum ilaç tedavisi yaptım düzellittim sonra aşılarını yaptım gençlik aşısı-karma aşılar ve kudus aşısını yaptım Dozer telle kapalı bir yerde yaşıyor.
grnt0408.jpg

grnt0405r.jpg

grnt0401b.jpg

grnt0397.jpg

grnt0399.jpg

abicim merhaba anayurtlu abininde dediği gibi dozer olmuş buldozer bende safkan 2 yavur bakıyorum şuan 4üncü aylarım tam oldu 5 doldurcaklar inş mesajlarım okudum ve abilerinde dedikleri benimle fikirlerim ile aynı doğrultuda gibi öncelikle maşallah abicim on numarabir hayvana sahipsin ve çok güzel bakmışsın dozer de şuan tahmini benim köpeklerimle yaşıt(ay olarak) abi ben ilk sütle başladım ama yarı yarıya diyebilirim 1litre süte yarım litre su tarzında çünkü satocan abininde dediği gibi saf süt iyi gelmiyor bu oranı giderek düşüre bilirsin benim köpeklerimde ben yemek seçme problemi yaşadım ve hazır çorba aldım sabah akşam veriyordum bir süt bir çorba tarzında sonradan mama aldım ve öğlende biraz mama verdim zamanla tekrardan yemek problemi yaşadım ve köpekler çok yemek seçtiyorlardı benimde morelim bozuldu ete başladım abi tavuk eti sabah akşam kaynatıyorum ekmekle beraber veriyorum şuanda böyle devam etmekteyim abi tanıdık kasaplardan alıyorum çorbalık kısımları vs bunun gibi abi şimdibu köpekler 6-7 aylık olunca da tavukla olmaz demi maddi açıdan dayanılmaz yani zorlar ki zorlamasa bile en güzeli yal vermek abi bende yakın zamanda yala geçiceğim ilk alışmaları için biraz biraz vericem kışında en güzeli yaldır ama sıcaklarda yal verme abi sıkar hayvanı yal için arpa unu tavsiye ederim ama ince olsun büyük olursa parçalı hayvan yemez yalıda yoğurt kıvamında yaparsan çok güzel olur yal için birde mesela saf su yerine et suyunda yapar içinide biraz et atarsan tatlanır hayvanın hoşuna gider oda bizim gibi nede olsa duru suya sevmez :) abi aşı konusunuda gelince ben istersen sana kendi yaptırdıklarımı söyliye bilirim karneleri var ordan uyguladığm zamanlarda yazıyor yardımcı olabilirim abi kulak lar içinde benımkilerin kulakları kesik değil ama kestireceğim benım yavrular (bir dişi bir erkek ) anne baba ya çok benziyor ben kestirme konusunda kararsız kaldım ama dedemde kesik seviyor kestireceğim kulak kesilmesininde tam bir zamanı var abi şimdi erken kesersen kulak tekrar büyür şekli kötü gelebilir ben kasım sonunda kestiriceğim köpekleri aldığım abinin babası öyle demişti birde abi kangal köpeğinin belirli bir süre gezmesi lazım akşamları yada boş vakitlerinde köpeği salarsan gezerse daha güzel olur daha çok büyür başka konular içinde özelden yardımcı olabilirim abi elimden geldiğince