10'da bir fiyatına noter hizmeti

Katılım
27.05.2008
Mesajlar
9,405
Konum
Kırıkkale

İş dünyası ve vatandaşlar için büyük bir külfete dönüşen noter uygulamaları Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile birlikte sanal ortama taşınıp ucuz hale getirilecek.

Özellikle elektronik imza (e-imza) düzenlemesiyle birçok kalemde noter zorunluluğu kalkarken, özel şirketler tarafında da kurulabilecek sanal noterler 10 ' da bir fiyatına hizmet verecek.

Kanunun yürürlüğe girmesiyle şirketlerin yönetim kurulu kararları için notere gitmesine gerek kalmayacak. Taranmış imza sirküleri e-imzalanarak ilgili yerlere gönderilebilecek.

Şirket kayıtları ve mahkemeye delil olarak verilebilen her belge için e-imza kullanılabilecek. Ayrıca ticaret odalarının yayınladığı noter onaylı ticari sicil kayıtları da artık e-imzalı gönderebilecek.

Yeni TTK ' nın getirdiği önemli yeniliklerden biri de Kayıtlı Elektronik Posta Sistemi. Kayıtlı Elektronik Posta ' da (KEP) hizmet sağlayıcı yetkisi ve düzenlemede e-imza ile yapılabilecek. Bankalar kişi ve kurumların e-postalarına doğrudan e-imzalı tebligat yapabilecek.

SANAL NOTERLER DEVRE DE

Öte yandan sanal dünya da bu gelişmelere şimdiden ayak uydurmuş durumda. Eczaşıbaşı Bilişim Grubu ' na bağlı e-Güven firması e-imza ve zaman damgası buluşları ile noter uygulamalarını sanal ortama taşıdı.

Bu sayede fikir eserlerinin korunması için notere gidilmesine gerek yok. e-Güven Genel Müdürü Can Orhun, Tasdix.com üzerinden verdikleri hizmeti şu şekilde açıklıyor:

'Tasdix türü ya da boyutu ne olursa olsun, bilgisayar ortamında oluşturulmuş her tür dokümana, kalıcı ve yasal geçerliliği olan bir zaman damgası ekliyor. Böylece Tasdix ' lenen dokümanlar için yaratıldığı tarihi belgelendirmek için notere gitme zorunluluğu ortadan kalkıyor.'

E-İMZA NASIL ALINIR?

Elektronik imzanın kolaylıklarından yararlanabilmek için bir kereye mahsus olmak üzere e-imza edinmek gerekiyor. Alınan e-imzanın hukuki geçerliliğinin olması için Telekomünikasyon Kurumu ' na bildirmek ve BTK tarafından yetkilendirilen Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar ' dan almak şart.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt