40 bin ton ithal buğday TMO'nun elinde patladı

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta

Buğdayda spekülatif fiyat hareketlerini önlemek üzere ithalat yapan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), iç piyasanın buğdaya doymasıyla fiyat hareketleri önlenince, ithal ettiği son parti buğdayın yarısını bile satamadı.
Nisan ayında 75 bin ton ithal ekmeklik buğdayı sanayicilere yönelik satışa açan TMO ' ya, sadece 35 bin ton için talep geldi. 40 bin ton buğdayı elinde kalan Ofis, satışları da durdurdu.
Buğdaya talebin azalmasında, yeni hasat döneminin yaklaşmasının yanısıra, TMO ' nun 'iç piyasada spekülatif hareketler ve buğday kıtlığına izin vermeyecek şekilde ithalat yapabileceğini' göstermesi etkili oldu.
TMO, ilk kararnameyle verilen ithalat yetkisi kapsamında 700 bin ton ithalat yaptı. TMO ' ya, 2009 yılı Mayıs ayına kadar kullanmak üzere de 700 bin ton daha buğday ithalatı yetkisi verilmişti. Ofis, spekülatif hareketleri önlemek için hasat döneminde de bu ithalatı yapabilecek.

Pirinçte de senaryo aynı
TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, kuraklıkla ilgili rakamların geçen yıl da çok abartıldığını, '4 milyon ton ithalat gerektiği' yolunda açıklamalar yapıldığını hatırlatırken, 'Bu yıl da daha hasat sezonunun başında 4 milyon ithalat gerekir, deniyor. Uluslararası ihale yaparken de firmalar bu veriyi kullanıp fiyat teklif ediliyor. Kuraklıkla ilgili, daha gerçekçi ve ulusal çıkarlar gözetilerek değerlendirme yapılmalı' dedi.
Pirinçte de aynı senaryolar nedeniyle spekülatif fiyat artışları yaşandığını, sonuçta fiyatların artması üzerine tüketicinin alımı durdurduğunu anlatan Kemaloğlu, 'Bu yıl dünyada çok yüksek pirinç üretimi bekleniyor. Ama içerde şimdiden felaket senaryoları çiziliyor. Antrepolarda millileşme için bekleyen 59 bin ton pirinç var. Ama tüketici almadığı için, ürünü çekemiyorlar' diye konuştu.

Tüccarın da elinde kalacak
Pirinç Değirmencileri Derneği Başkanı Turgay Yetiş, TMO ' ya buğday ve pirinç stoklarının elinde kalacağını daha önceden söylediklerini ifade etti. Yetiş, 'TMO ne kadar mal getirdiyse hepsi elinde kalacak. Zaten bu malları da getiremeyecek. TMO, 15 bin ton pirinç bulup getirmek istiyor, ama bunu da istediği fiyattan bulamıyor' diye konuştu.
Sadece TMO ' nun değil özel sektörün de pirinç stoklarının elinde kalacağını belirten Yetiş, şunları söyledi: 'Pirinç olayı başladığından bu yana tüm fabrikaların satışları yüzde 10 ' a düştü. Fabrikaların yüzde 90 ' ı çalışmıyor. Bu böyle giderse tüccarlar da elindeki stoku bitiremeyecek.' TMO ' nun getirdiği pirinçte çok ciddi bir haksız bir rekabetin olduğunu ifade eden Yetiş, özel söktörün getirdiği pirincin yüzde 45 vergisi olduğunu kaydetti. Yetiş bunun da haksız rekabete yol açtığını söyledi.
 
Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta
Ynt: 40 bin ton ithal buğday TMO'nun elinde patladı

ya offfff konuyu yanlıs yere actım yaaaa kusura bakmayın özür kafa dağınık bugunlerde özür
 
Katılım
14.11.2007
Mesajlar
4,150
Konum
Ankara
Ynt: 40 bin ton ithal buğday TMO'nun elinde patladı

beter olsun tmo
nasılsa ithal etsede etmesede olan çiftçiye oluyor işin kaymağını tüccar yiyor çirfçiye ise avcunu yalamak kalıyor
 
Katılım
06.12.2007
Mesajlar
13,525
Konum
Ankara

Ynt: 40 bin ton ithal buğday TMO'nun elinde patladı

Çok da üzüldüm :D Poyrazlıya katılıyorum beter olsun.İnsan hasat öncesibu kadar ithalat yapar mı,gavurlara para yedireceğine bize versin parayı.
 

NsL

Katılım
15.11.2007
Mesajlar
704
Ynt: 40 bin ton ithal buğday TMO'nun elinde patladı

faturayı çiftçiye keserler olur biter neolacak ki
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt