5 Senedeki Yatırım(Süt ineği)? Tavsiyelerinizi bekliyorum

Merhaba arkadaşlar bu forum gerçekten çok iyi ve güncel ben Yeniyim hayvancılıkta acemi sayılırım Ve açtıgım Konular Değişik sorular ile hem kendime hem yeni başlayan arkadaşlara sizlerin tecrübe yapan arkadaşlarımın cevabı ile faydalı diye düşnüyorum. Neyse.

5 İnek ile başlayıp 60-70 Dönüm Buuğday 5 dönüm Slajını Üstünüde hazır parayla slaj vs yem 5-10 DÖNÜM Yerede şalgam küçük bir yerle süt yem vs Ekerek
Hiç satmassak Traktör vs mevcut 5 inek İlk doğumunu yapmadan gebe olarak getirirsek
şöyle bir hesab yapıcam ve soruularım var

A İneğini 5 adet Gebe olarak ilk doğum olucak.getirip
Allahın izni ile doğarsa Eder= 10 inek. ( B İnekleri)
1 Sene ( 1 .sene)sonra A İneğinden 5 Adet ' daha gelirse Eder 15 İnek.( C İnekleri)
2.(Sene Yıl daha geçer geçmez A İneği 5 Adet verirse(D İNEĞİ)ve B İneğide 2 yaşına girdiği için Onlarda 5 adet( E İNEĞİ) daha geldimi Eder 25 İNEK
3.Sene A VE B İNEKLERİ 5 ADET C İNEĞİ 2 YAŞINA C İNEKLERİDE 3 SENE 15 DOĞUM OLUURSA EDER 40 İNEK
4 SENE A İNEĞİ VERİCEK 5 ADET B İNEĞİNDEN ALICAN 5 İNEK C İNEĞİNDEN ALICAN 5 İNEK D İNEĞİ DE 2 YILINI DOLDUURUNCA BURDA EDER TOPLAM
20 40 ' DA Normel. Eder 60 inek
5.Sene E İneklerinden De alırsak eder 25+60 = 85 İnek. 5 SENE SONRA 85 İNEĞİ SATIP

85*6 BİN = 500 MİLYAR. 5 SENEDE HİÇ ÖLMEZSSE SAĞLIKLI DOĞARSA HEPSİ 85 İNEK BELKŞİ 5-10 TANESİ ÖLEBİLİR.BİLMİYORZ İlah-i taktirin buyurması.

Sizce bu sene başlayıp 5 inekle BU 5 Senede geçen doğanlardan Vs Zarar edermiyiz biriktirme şansımız var mı Kaar lar nasıl olur ? Bataklıgamı gideriz yoksa 5 SENE SONRA 510 BİN TL Yİ SATIP DAHA BÜYÜK ÇİFTLİK AÇIP %30 DA KREDİ İE FULL İNEK BİLMİYORUM Düşünüyorum 5 İnekten başlayarak
tabi 5 Sene boyunca Rezilliğini çekicen Fakat ben seviyorum.Hani nasıl diyiyim HAYVAN SEVGİSİ VAR Olursa Hayvan hastalıkları veterenier vs zooteknik gibi Eğitim alıcamm merkezden Sertifika . ): kasabadaki inekleride aşısı vs Türlerini yapmaya çalışıyrum ve tabi bu kadar yer yetmicek hazır beslicez fakat 5 sene sonra 2020 de Sabır olursa diye düşünüyorum sorularım asıl şunlar
____________________________________________________________________________________________________________________

1- Böyle başlamak en doğrusu kimisi direk kredi çekerez 500-1Trilyon büyük çiftlik açıyor ve açıtıgı ile battıgı bir oluyor.Ama 5 inek i Üretip 5 sene Sonra iyi bir yerlere varmak var benim yaşım genç 20 Yaşındayım.Hayvan sevgisi çocukluktan beri var emir Altı işleri hiç sevmiyorum Her zaman kendi bir işimin patronu olmak istiyorum yönetmek istiyorum. ve Sürekli Avlda ev ' de yani.Kasabadayız çünkü Evde ektiğim hazır aldıgım yemlerle besleyerek .Bakmayı hedefliyorum SİGORTLARINIDA Yaptırcam her ineğğin buzağının düvenin. neyse

2- Bu süreç sizce Kaar düşerm artarmı Yoksa batarmıyım anlaşmaa mı yapmalıyım yem firması ile nasıl bir tavsiyede bulunacaksınız bana çünkü Lise bitti kafam Derse fazla almıyor içimden gelmiyor sevdiğim işi yapmayı düşnüyorum hiç inek Kendim bakmadım fakat 5 İnekle hem süreç aşaması hem geliştirmek amacım kendimi.

3- Sabahları kalkıp Traktörle tesviye ile( İnek altını güblererini çekmeye yarar) Veya gün aşırı traktörle kenara çekip çekip Ay sonunda satılıyor Remork u 80 TL

4 Sizce başarabilirmiyim Ne dersiniz Çünkü hem gelecekte Ailem çocugum kendim İçin yatırımlar yapmak istiyorum birşeyler elde etmek istiyorum Nasıl olaabilir Yeni doğan buzağılar maluum 2 Sene süt alamıycaz tam. Masrafı olucak yani.

Ynt: 5 Senedeki Yatırım(Süt ineği)? Tavsiyelerinizi bekliyorum

steve jobs bundan 15-20 sene önce apple dünyanın en değerli şirketi olacak deseydi herhalde bu adam manyak derlerdi onun için başarılı olup olamayacağını sorma yap ve başar ...bazen başarısızlık bile başarıdır...

• Beğen
Tepkiler: Stronger

Ben 34 yasındayım ve kendimi bildim bileli bu işin içindeyim. İşletmemde 35 tane sağmal hayvan var. Toplam 60 hayvan... Hesap yaparken biraz daha gerçekçi yapmak lazım. Birincisi 5 sene boyunca ineklerin hepsinin dişi doğuracağını bekleyemezsin. Burada hesap yarı yarıyadır. ( biri dişi biri erkek şeklinde ) İkincisi hayvan sayısı arttıkça giderlerde artacaktır. 60 dönüm buğdayla 60 inek besleyemezsin. Üçüncü olarak ; hayvan hastalıkları; şap hastalığından bir senede işletmemdeki hayvanların yarısını kaybettiğim oldu. Bunun gibi birçok hastalık var öldürmese bile verim kayıpları yasayabilirsin. Dördüncü konu; inek başına 6500 tl yazmışsın. Her sene bu fiyata hayvan satamayabilirsin. Yine kendimden örnek vereyim. 6000 tl ye aldığım 12 ineği (bankanın verdiği faizsiz krediyle )üç ay sonra 2500 tlye satamadım. Bir diğer konu her sene her inekten bir buzağı alamayabilirsin. buda hem süt kaybı hemde hayvan kaybı demektir. son olarak hayvancılık 24 saat yapılan bir iştir. zordur yani. Haftasonu ,bayram, yılbaşı gibi tatil günleri yoktur. Şevkini kırmak istemem ama hesabını iyi yap derim. 5 inekle başlamak akıllıca. En azından ne yapabileceğini kendin görürsün. Başarırsan kapasiteyi arttırırsın.

• Beğen
Tepkiler: soner2222

atacan-- link=topic=81740.msg970191#msg970191 date=1423823757' Alıntı:
Ben 34 yasındayım ve kendimi bildim bileli bu işin içindeyim. İşletmemde 35 tane sağmal hayvan var. Toplam 60 hayvan... Hesap yaparken biraz daha gerçekçi yapmak lazım. Birincisi 5 sene boyunca ineklerin hepsinin dişi doğuracağını bekleyemezsin. Burada hesap yarı yarıyadır. ( biri dişi biri erkek şeklinde ) İkincisi hayvan sayısı arttıkça giderlerde artacaktır. 60 dönüm buğdayla 60 inek besleyemezsin. Üçüncü olarak ; hayvan hastalıkları; şap hastalığından bir senede işletmemdeki hayvanların yarısını kaybettiğim oldu. Bunun gibi birçok hastalık var öldürmese bile verim kayıpları yasayabilirsin. Dördüncü konu; inek başına 6500 tl yazmışsın. Her sene bu fiyata hayvan satamayabilirsin. Yine kendimden örnek vereyim. 6000 tl ye aldığım 12 ineği (bankanın verdiği faizsiz krediyle )üç ay sonra 2500 tlye satamadım. Bir diğer konu her sene her inekten bir buzağı alamayabilirsin. buda hem süt kaybı hemde hayvan kaybı demektir. son olarak hayvancılık 24 saat yapılan bir iştir. zordur yani. Haftasonu ,bayram, yılbaşı gibi tatil günleri yoktur. Şevkini kırmak istemem ama hesabını iyi yap derim. 5 inekle başlamak akıllıca. En azından ne yapabileceğini kendin görürsün. Başarırsan kapasiteyi arttırırsın.

60 Dönüm olmaz hocam 60 İnek e 150 Dönüm e kadar kiralarım yer.Yıllık Bin tl buralarda ucuz. 30 Dönüm yeri 500 TL Yıllık 5 sene 2500 Tl 10 sene 5 bin tlye kiraladım bile.

Biliyorum erkek-dişi olayını fakat erkek doğar doğmaz.Gider dişisi ile değişirim Erkek bakmak buralarda pek elverişli diğil Holstein ve sütçü simental buraların elverişli inekleri. Şap hastalıgı demişssiniz öldü demişssiniz :) Sigortanız yokmuydu? Hocam 300-500-TL Bir ineğe sigorta yapıyorlar çok digildi Ben demek istedğim Tüm önemleri alırım Ha şu olur ne olursa Sigortadan alırım Ben tedbirlerimi alabildiğimde alırım Yem maliyetlerini hesabımı kitabımı düzgünce yapmayı çalışırım Kısmaya çalışırım nasıl yaparsam ne kadar Kaar ederim hesabı :)

5 İneği bende tarım krediden alıyorum faizsiz.Ha şuan alabilcek durumum var fakat faizsiz daha uygun ödeme benim için iyi oluyor. Bu sene 5 İnek için pardon önüzmüden ki 30 Dönüm ve dedğim yerleri ekerim 15-İnekten sonra bi okadarda yer kiralamaya çalışıyrım 20-30 yıllık.bu sefer.
Bakımımı yapar sabah kalkar öğlen arada sırada bakarım Gerisi ilah-i Taktir ' in bilemeyiz Sütten kesilir sigorta napabilir :) dimi kanser olur Vs falan da falan Olumsuz yönleri nide göze alıyorum.

Son olarak yılbaşı tatili vs gibi Tatilleri yok demişssiniz Hocam zaten benim Başka bir toprakdan gelirim yok yani sadece Yaprak alıyoruz 20-25 bin Nisan ağuustos ayları arasında ordan birikiyor Traktörle ile eşe dosta gidiyoruz falan . Ben ineği evde bakacam Avlumda Güzel bir Açık sistem Çadır şeklinde ucuz yoldan yapıcam İnekleri önünde pay bırakıp dolanabilecek rahat rahat yaprak aldıgım vakitlerde avlumda pay ı kapatıcam.

Tatil olayınıda açıklıyorum Bayram tatili demişssiniz yılda 3-4 gün bayram tatili var benim İzmirde ankara istanbulda orda burda gidecek akrabalarım yok hepsi köyümde Sabah kalkar erkenden Bakımlarını yaparım Birde akşam yaparım Öğlen arada kontrol edeirm Su sistemi otomatik.zatn Yılbaşı tatili evde kutluuyor sorun yok hafta sonu tatili kökümüzde Tarım ile uugrasmıs arada olmayabilir fakar DÜĞÜN Olur İlçede İlde neyse Güveni bırakabilceğim Dostlarım var Yazın işler bittikten sonra 1 hafta tatile gitme fırsatlarım oluyor hergün sokaktan Koyun güdmeye gidiyor komşum.Hiç olmazsa dostları geçiyorum 1 hafta boyunca Burdan çıkarır sabah akşam gelir Syunu verir tekrar katar katar tabi evde Aynı zamanda Babamlar var yaşım 20 evli diğilim.Babaannem var Dedemler var sıkıntı yok o konuda. Evin alt katında Dükkan var boş orayıda Simit sarayı sürekli sıcak simit ürenleri ekmek ürünleri vs Yapmayı düşnüyporuuz Ekl gelir.O Zevk işine girecek artık.Hani bakmasakta olur aynı şey-i dükkanada diye konuşabilirim. HER İŞİN BİR ZORLUGU VARDIR
Sen Öğretmensin sınav bitiş karne günlerinde Geceleri e-okula girmek için sabah uykuu yatmamış okula gidersin İş Adamısındır arkan katiller vardır Tüccarrsın ticarette ne olucagı belli olmaz en yakın dostun para için satar seni risk olur.Pilotsun uçağın düşmeyeceği ne malum Makinistsin Trenin raydan çıkmayacagı ne malum ASTSUBAYSIN Şehit olmayaagın ne malum herüh emir alarak yaşamak mı hayat? Size göre yoksa Kendi işinin patronumu olmak iyidir Türkiye ne olursa olssun Sevdiğin zevk aldıgın işi yapıcaksın.hocam Ben inekliçiği severim yaprım Hayvan sevgisi çok var
POLİS olursun Şehit olmama ihtimalin %100 mü Banka müdürüsün o Bankanın batmıyacagı ne malum ? Mesela Bank Asya müdürleri pert.
Sanatçısındır rahat rahat dolaşabilcekmisin ? Futbolcusun mesela Gezebilcemisin gezeceksen ama kafan ağrıcak Paparaziler herkes üstüne gelecek rahat olmuyacaksın ama paradan yana konuşmak istemem :) Yani her iş iyidir sana göre ama bana göre şu var Ben iyiki İstanbulda Ankarada Doğmamışım Allah ' ıma şükür KASABADAYIM Buralar cennet Manisanın küçük bir belediyelik kasabası Olayları hergün görüyoruz. Kendi evinde kendi işini yapmk Patronu olmak gibisi bence yok Asgarai ücret ile çalışmak bana Türkiye şartlarında olmuyor Ücreti geçtim Emir altındasın ne zaman atılacagın belli olmaz buulundugun firma kapanır vsvs. HOCAM İNŞ Benim için H.oluur kendiniz
ii bakın

Deliorman link=topic=81740.msg970186#msg970186 date=1423821293' Alıntı:
Tüm doğan buzağıların dişi olacağı kanısına nasıl vardınız ?

Kardeşim yazıyı değişrmiyorum eklemeyide unutmuşsun Bazıları kalır fakat duruma göre çognluk olarak Erkek doğanları Dişisi ile değiştirrim sanırım

5 inek ile baslamak dusuncesi guzel ama senin hesap yanlis 5 inek 5 sene sonra 85 inek olmaz cunku buzagının dogup sut vermeye baslaması arasında 24-30 ay gibi bir zaman var yani 2-2.5 yil senin 5 ineginin hepsi disi dogursa bile 5 sene sonra en fazla 15 inek olur,oda bir ihtimal tam kesin degil.

• Beğen

Kardeş öyle güzel senaryo yazmışsın ki, ve ben bu hayallerini yıkmak istemem. Ama 5 inekle başlayıp, 5 sene bu işi yaparsan, allah ta izin verirse belki belki 30-35 damızlığa sahip olabilirsin. 30 ineğin aylık gideri 8.000 TL. den aşağı düşmez. Bu ineklerin yarısı gebe olur süt vermez, bir kısmı gebe kalmaz sütü 3-5 kiloya düşer bakar bakar burnundan solursun. Ama onlar devamlı yemeye devam eder. Yukarıda yazdığım 8000 TL. nin bir kısmını, mesala 3000 TL sini cepten ödersin, 6 ay ödedin mi, 18-20 bin TL.eder. Bankalarla akraba olursun. Şimdi sen ne yap biliyor musun, bırak 85-100 ineği. Sen al 5 inek. Elindeki arazi kaç inek beslemene yetiyorsa kıstas koy. Deki ben 20 sağmalın üstüne çıkmayacağım, her sene 3-5 düveyi damızlık olarak ayır, yaşlananların yerine monte et. gerisini sat. Sen sağ ben selamet, mis gibi yaşa demiyeceğim, çünkü yaşayamayacaksın. Öle gezeyim, tozayım , parti vereyim, bayramlaşmaya gideyim, bunları yapamazsın, yok doğurcak, yok boğasadı boğasayacak, vay mastitis oldu elle sağılıp ilaçlanacak, birisi topallıyor sütü kesti, ne olacak, bakacaksın yerde iltihap var, kimden aktı bu kimin rahimi sakatlandı, kuyruk kaldırıp arayacak yada inek yatarken gecenin 2 sinde kalkıp bakacak vs. vs. Yanında sana destek verecek ve seninle çalışacak birisi mutlak olmalı. Benim gibi 40 derece ateşle inek sağarken bayılıpta 1,5 saat p...kun içinde kendini yatarken bulursan şaşırma :) Bunları inekçillik yapma diye yazmadım, aksine yap, ama bunlara da hazırlıklı ol ve tedbirini al diye yazdım.

sagalassos link=topic=81740.msg970335#msg970335 date=1423845946' Alıntı:
Kardeş öyle güzel senaryo yazmışsın ki, ve ben bu hayallerini yıkmak istemem. Ama 5 inekle başlayıp, 5 sene bu işi yaparsan, allah ta izin verirse belki belki 30-35 damızlığa sahip olabilirsin. 30 ineğin aylık gideri 8.000 TL. den aşağı düşmez. Bu ineklerin yarısı gebe olur süt vermez, bir kısmı gebe kalmaz sütü 3-5 kiloya düşer bakar bakar burnundan solursun. Ama onlar devamlı yemeye devam eder. Yukarıda yazdığım 8000 TL. nin bir kısmını, mesala 3000 TL sini cepten ödersin, 6 ay ödedin mi, 18-20 bin TL.eder. Bankalarla akraba olursun. Şimdi sen ne yap biliyor musun, bırak 85-100 ineği. Sen al 5 inek. Elindeki arazi kaç inek beslemene yetiyorsa kıstas koy. Deki ben 20 sağmalın üstüne çıkmayacağım, her sene 3-5 düveyi damızlık olarak ayır, yaşlananların yerine monte et. gerisini sat. Sen sağ ben selamet, mis gibi yaşa demiyeceğim, çünkü yaşayamayacaksın. Öle gezeyim, tozayım , parti vereyim, bayramlaşmaya gideyim, bunları yapamazsın, yok doğurcak, yok boğasadı boğasayacak, vay mastitis oldu elle sağılıp ilaçlanacak, birisi topallıyor sütü kesti, ne olacak, bakacaksın yerde iltihap var, kimden aktı bu kimin rahimi sakatlandı, kuyruk kaldırıp arayacak yada inek yatarken gecenin 2 sinde kalkıp bakacak vs. vs. Yanında sana destek verecek ve seninle çalışacak birisi mutlak olmalı. Benim gibi 40 derece ateşle inek sağarken bayılıpta 1,5 saat p...kun içinde kendini yatarken bulursan şaşırma :) Bunları inekçillik yapma diye yazmadım, aksine yap, ama bunlara da hazırlıklı ol ve tedbirini al diye yazdım.

ellerin dert görmesin süper özetlemişsin evde seslice okudum herkez duysun bilsin

kardeş yap yapılmayacak iş değil ama evdeki hesap çarşıya uymaz. deneyimli abiler yeterince anlatmış. seversen yaparsın.. ama öle 85 inek falan olmaz 5 senede...

Hayallerinde bir sınırı var
Sayısal olarak müthiş işler yapmışsın birde ben yasanmisini anlatayim sana
4 sene oldu başlayalı 15 inekle suan elimde olan 26 adet sagilir kombine 60 adet
8 adet çeşitli nedenler ile kesilen(tırnak hastalığı dogum felci yavru atma) dogumda ölen ishalden ölen 8 adet
Dogumlar.. kaliteli damızlık istersen asilamada doganlar genellikle erkek oluyor erkek oranı daha yuksek oluyor.. senede 1 yavru almak mucize rasyonun ii olmassa asilama problemi cok sıkıntı çıkarıyor.
Gelelim tatil olayına yılbaşı aksami herkes geri sayım yaparken sen doğumda geri sayarsin ben yasadim genellikle gece 4-5 doğururlar

Besleme hersene çift ürün 80 dekar yer isliyorum 50 dekar yonca.. yem Bezelyesi samani... falani filani
bu sene temin edilenler
350 ton slaj 2000 balya yonca 1500 balya saman 100 ton pancar posasi kesif yem olarak her ay 4000 tl gider senede 20 bin mazot gideri.
Ancak 2 sene sonra kazança başlarsın

tavsiye..azla başla zorlukları çok bu işin

• Beğen

sagalassos link=topic=81740.msg970335#msg970335 date=1423845946' Alıntı:
[size=14pt]İlk olarak Çok teşekkür ederim 2 Dakinanızı ayırıp okurmusunuz ve En alttaki Mavi olan satırı kesinlikle okuyun ve yorum yaparmısınız Tüm Forum Tecrübeleri Hayvancılık yapanlar Okuusun lütfen[/size]
[size=12pt][size=10pt]Çok iyi Söylemişssiniz hocam gereğinde hiç adam Tutmuyacam 5 Sene içinde belki 1 kişi bulursam olur yardımcı.Zaten avlu iyi Bir açık sistem ahır yerine 50 adet sığar.30 rahat 5 senede hocam sorum var belki iyi anlıyon abi maksatım büyük çiftlik yapmak hepsini direk kredi ile diğil ilk olarak %70 Peşin %30 Kredi faizssiz sağlamak istiyorum. 5 Senede rezil olmak var birde yaşaıp aylakçı gibi çalışıp işe gitmek 5 sene sonra Elinde hiç birşey olmamak var hocam Bugün sordum 40 inek Rahat alırsın 5.Yılda dedi dediğin gibi o dediklerine katlanmak var 1.sene tamam 2.sene tamam 3-4-5 De tamam Sonrası ? Hocam elinde büyük bir sermaye neden olmasın başaracagıma inanıyorum.Allahın izni ile Bismillahirrahmanirrahim diyip başlarız.2-3 İnek olcaktı ama 5 İnek daha iyi. Gebe olarak getiridecez Belki dışarı bayrama gidemeceğim günler olucak gezemiyecem ama bu 5 yıl 24 yaşlarında Büyük çiftlik kurmayı istiyorm 200-300 bin e Maliyet 100 inekde ucuz iyi kaliyteli holstein 100 inek veya 200 inek Getirterek belkide yer kiralarım veya hazır da verrim.Hocam 5 sene boyunca katlanıcaz artık ama O 5 .SENEYE GELDİĞİM de Allah ' ım bin şükürler olsun 5 sene boyuunca bana Sabır verdin rezil oldum çalıştım köpekler gibi ama bu yerlere geldiğim sana sonsuz teşekkür ederim. Demek istiyorum Duada Da ediyorum.Ve millet sevgilisi ile Üni ortamadında benim yaşım 19 20 ye girmedim hayallerim gerçekten var yok digil. Babam 40 yaşında belki 20 sene daha babam çalışma gücü oluucak onunda ayardımı annemin yardımı ile büyümek istiyorum ve O Millet ün ortamlarında Kız peşine düşerek para yedirterek veya Şuan asgari ücret ile işletme güvenlik ne olursa olanlar öğretmen ler 5.SENE Bakıcaz ya şu türkiyede Meslekten atılanlar olucak ve önemle sölüyorum aynı şuan nasılsa ozamanda öyle olucak.Ama geliri düzenli olucak Hocam ben hayatımda_____ Önemle söylüyorum başarılı bir insan Emir alarak çalışmasın herkese söylüyorum -5-6 sene çalış köpek gibi rezil ol Aç büyük bir çiftlik çünkü şuan benim hiç birşeyim yok ekin ekecek 30 dönüm dağlık bir tarla ve kiralıcam inek laınca 10 dönüm yonca 3-5 dönüm süt yemi 3-5 dönüm de şalgam ekicez.Gerisi hazır ama kazandıkca ekicem kazandıkca ekicem Ve 30 sağmak diyorsunuz veya 40 ne olursa ozamana. Zevk işi hiç önemli digil Yemişim bayramını Yardımcı tabi 20 inekten Sonra şart.aylık 700-800e Bulurum onunda çok faydası olucak ve ben olursa

20 İnekte sonraki 3 senelerde 2 BİN TL Verip hergün Güdmeye yolluyacam Adam bulursam böyle fikirlerimizde mevcut az az da kaba yem vs Kendine kalsın paralar ben de diğer işlerle ilgilenirim.veya 10 dönüm yakın yerden Mera kiralarsam yıllık ucuza oraya götürrüm inekleri. Öyle çeşitli fikirlerim var FAKAT OLUMSUZ YÖNLERİDE MEVCUT Kanser oldu Mastistis oldu Yapacak birşey yok artık Kesime gidecek o.Allah böyle byurmuş böyle olucak tabi biz bakımdan vs her türlü tedbiri alırız. Hocam demek istediğim 5 Sene sonra O Çiftliği açarak ve o inekleride %30-35 kredi ile alarak onlarıda 1 veya 2.sene kapatmaya çalışcam bilmiyorum ozamanki duruma göre :) ve Sana sorularımda galiba şunlar ve açıklamarı yapayım

85-100 İnek ile başlasam baslarım fakat zarar ederim bırakırım fakat 5 ineği Üretmek istiyorum yapmak isityorum 5-6 sene sonra büyük çifltlik açmak istiyorum
1-5 İnek ile başlayaıp şuan Samanı hazır 0,400 Krs a alabilirsem veya 0,35 Krs a hazır alıcam hep hep.Eğer 0,400 ün üstünde olursa olmaz çünkü buralarda hazır dahaiyi ve şuanlık 50 Dönüm Dağlık bölgese saman ekebilceğim yıllık 2-3 Bin e iiy bir yer buluursam kiralıcam 2 bin tl yede ayriyetten 10 Dönüm yer kiralıcam yıllık.Çünkü hocam yerim fazla yok 50 dönümden hariç 30 dönüm var yağmur yağarsa çıkıoyor.2-3.Sene 15-oluur 30 olur kiralıcam kiralıcam kazanırsam ki almaya çalışacam. neyse sorlarımı ayrıntılı sölerseniz iyi olcak
Bu süreçde 5 yıl içinde ne ekcen ne dikcen hazır oluurmu diyen ler var Hakı afferdiniz b** Unu ödemez diyenler oluyor anlayamıruum akıl verin çiftlik var hayalimde.[/size]

[size=10pt][/size]2-ve dediğmi şekilde -40-50 ineğim oluursa 5 .sene Ve bu dönemdede hepsi sağmallık veya 6.sene olursa hocam Çiftlik açıcam Kaar edermiyim bu sürede ? mesela 3-4 sene 20 -30 adet var diyelim yarısı sağmallık yarısı düve yarısı dana nasıl kaar olcak kazancakmıyım ?
3-Hazır almak buralarda ucuz küspe vs alıyorlar hazır almak mı yer kiralayıp ekmekmi daha kaar lı?
4 : ÖNEMLE SÖLÜYORUM. 20-25 ARASI Olud iyelim 2018 deyiz 3.senelerde 1500 TL Ye çok çıkar Hergün güdmeye Götürüp getirse sadece ev bakımları bana aiy veya 2 bin tl yaparak onuda maaş ını Ev bakımlarıda ona ait. Sizce iyi bir elverişli iş olurmu
5-veya 50 Binlye 5 dönüm yer alarak orda otlatmakmı üstü Tellerle kapalı vaziyette kuş böcek börtü girmeyecek şekilde oraya görütüp 500 tl Bakıcı parası vererek öyle yapmak mantılıkmı? Çünkü kendi işlerimde olacak Traktörle vs falan.
6-Kendi zootekni okumak isityorum bana yakın 50 Km uzaklıkta trenle gidip gelcem haftada 3 gün orda 4 gün burdayım Sizce işe yararmı hayvan aşıları bakımları tohumlama Kasaba çevre köylerede ucuzdan bakabilrimyim veterenier dende biraz kurs alarak
7-Sizce 5 -6 Sene sonra büyük Çiftlik açıp inekleride faizssiz kredi ile birazınıda peşin vererek açmak mantıklkımı ?Ve 10-15 tanede İşçi mesela 200 İneğe.
8- Biraz daha tavsiyelerde bulunun.

Sizce hocam bu 5 senede başaramazmıyım evet dedğiniz gibi tatilim olmuycak fakat işin sonunda yatırım elde etmiş olamazmıyım? 5-6 Sene içersinde O Çiftliği açıp yönetici Olamazmyım Ve genel Müdür maaş ile çalışcak Ben olmadıgım da o takip edicek Hesab kitab işlerini. Son teklonıji aletler vs
Bana oku diyorlar bu işler boş iş diyorlar En azından 700 tl al Memur ol diyorlar Tabi diyenlerde Ninem dedem Cahil okumamış insanlar tabi kötü niyetinden diğil sadece Muhtaç olma diyorlar ama hayatımda Bende oglum olur İnş toruunum olur Baba bana ne bıraktın Dede bana ne bıraktın Demez mi? Birşeyler yapmak istiyorum İÇKİM SİGARAM AkoL KUMARIM KAHVE ÇIKMA alışkanlıgı yok Sigara belki günde 1-2 tane oda sayılmaz 4-5 senedir aynı değizmez ve temell i bırakcam 1-2 adet Tek sigara iyi geliyor günde
Hocam hani demek istediğim hergün hesab yapıcam takip edicem işi adam 45-50 Yaşında 5-10 sene olmuş gireli 300-400 Sağmak ineği çiftliği var.Ben bu yaşında başlayarak belki o yaşlarda daha büyük hedefler düşnüyrum Sadece inek Diğişl hayallerimde Fabrika kurmak iş yeri işletme yapmak gibi.AŞIRI Büyük çaplı digil.
Hani başaramazmıyımz ben 5 sene boyuunca hergün rezil olmuşum ve ben gibi şuan yiyip içen gezen tozan insanlar 5 sene sonra ya? Ne olucak belli mi? Kimisi hapislerde kimisi çöpçü (aylakçı baba-ana sevgisi olmayan insanlardan nefret ediyorum) ONLARDAN Bahseediyorum.
İNŞ Okumusuunuzduur yorumnuzu bekliyorum

[/QUOTE]

a.mutlu link=topic=81740.msg970535#msg970535 date=1423863646' Alıntı:
Hayallerinde bir sınırı var
Sayısal olarak müthiş işler yapmışsın birde ben yasanmisini anlatayim sana
4 sene oldu başlayalı 15 inekle suan elimde olan 26 adet sagilir kombine 60 adet
8 adet çeşitli nedenler ile kesilen(tırnak hastalığı dogum felci yavru atma) dogumda ölen ishalden ölen 8 adet
Dogumlar.. kaliteli damızlık istersen asilamada doganlar genellikle erkek oluyor erkek oranı daha yuksek oluyor.. senede 1 yavru almak mucize rasyonun ii olmassa asilama problemi cok sıkıntı çıkarıyor.
Gelelim tatil olayına yılbaşı aksami herkes geri sayım yaparken sen doğumda geri sayarsin ben yasadim genellikle gece 4-5 doğururlar

Besleme hersene çift ürün 80 dekar yer isliyorum 50 dekar yonca.. yem Bezelyesi samani... falani filani
bu sene temin edilenler
350 ton slaj 2000 balya yonca 1500 balya saman 100 ton pancar posasi kesif yem olarak her ay 4000 tl gider senede 20 bin mazot gideri.
Ancak 2 sene sonra kazança başlarsın

tavsiye..azla başla zorlukları çok bu işin

Zaten 30 Hayvanla girmiyorum 5 İnekle giriyorum :) Hiç önemli diğil Olsun varsın Hocam 15 İnekle başlamıssınız Bakamadınız mı ne oldu Birikmedimi 15 İnek 1 sene doğum eder 30 İNEK 2.3.4 ? Senelerde tamam dicem de herhalde Bakamadınız veya uugrasmadınız Sabır edemediniz :) mi ne olduda birikmedi ben burdakilerede soruyorum Bağı olan ek işleri olanlar var yapamayı 10-15 inek le kalıyor hepsi Ama benim hayalim daha büyük yerlere varmak hocam o 5 sene boyuunca köpek çalışıp O Çiftliği %30 %40 Kredi ile üstünü yapmak.
2 Sene sonra kazanmaya başlıyalım sorun yok yeterli 5 sene boyunca bana çok çok aşırı batırcak şekilde zarar ettirmesin ve o 5 senenin 6.senede Hedefime ulaşayım yeter. Tabi o 5 sene boyunca köpek Gibi eşşek Gibi rezil olucan o Ayrı konu Yem firması ile anlaşma sözleşme yaparım olmazssa. Ve ya bir üstte Uzun yazının son mavi yeri Okuyun

Erkek olayınıda yorum yazmıştım Dişisi ile Değişcem Anlaşıcagım firmalar var Besicilik + Süt çiftlikleri.(BÜYÜK) Hani 5 sene de 85- İneğin 30 Tanesini Ölü doğdu Kanser vs Çeşitli hastalıklar a Sayarım.Ve anlatşıgım firmalar da Az az yem borçları 5 senede bazı borçlar kira borçları 20 İNEĞİDE Bunları sayarım elime kalır kalır 30 -35 Sağmak inek.Blek Bunuda Satmaya kalkarsam 5 sene sonra 7 Bin den 2010 da 3bin-4 Bin e bulunuyordu Tam teşekkürlü inek. 5 2020 dede 7 Bin e çıkar diye düşnüyr Hadi 6500 Diyelim 35*6500 227 MİLYAR. Ve 227 bin ile Ordan burdan buldun diyelim 300e Tamamladın Güzel 500-Kapasiteli Tam teşekkür kuruluur araştırmalarıma göre anketlerime göre.Ve İnekleride kredii Bunlar en kötü şartlar Rezil olmak 5 -6 sene SABIR BEYİNDEN GEÇER. Tabi bu süreçte hiç kazandırmıyacak mı peki? Aç mı bıracak

Halen anlamış degilim 15 inek 1 sene sonra 30 inek nasil oluyor hepsi dişi dogsa yavruların dagurmasi 2,5 seneyi bulur
yani 15 inegin 2,5 sene sonra 30 inek olur(asilama 18 ayda 9 ay gebelik)
hiç mi Asi tutmayacak hiç mi bogasaklik kacirmayacan
para kazanma konusuna gelince kazanırsın
ama rakamlarda yanilma sen başla 5 inekle nasipse 5 sene sonra tam rakami
Verirsin 40 sagmali geçemezsin
İnşallah utandirirsin bizi

• Beğen

bantun111 link=topic=81740.msg970533#msg970533 date=1423863551' Alıntı:
kardeşim mavi yazılarınıda okudum, şimdi sana tavsiyem şudur, sen 5 inekle başla, ve aşağıda yazacaklarımı, birebir yaşa. Baktın herşey tıkırında ne ala. HElal olsun sana. Kazanmanı isterim. Ama sen önce hedef küçült. Önce ineklerin karnını doyurmayı hedefle. Sonra da kendi karnını doyurabil YETERLİ.

BİR SÜT SIĞIRCILIĞI İŞLETMESİNİN BAŞINA NELER GELİR ?
1- Buzağılar ölebilir.
2- Ayak hastalıkları, topallıklar ortaya çıkabilir.
3- İnekler döl tutmaz.
4- Buzağılar öksürük olabilir.
5- İneklerin memeleri iltihaplanır.
6- Güç doğumlar olabilir.
7- Doğum sonrası problemler ortaya çıkabilir.
(Ketosis, süt humması, midenin kayarak yer değiştirmesi)
8- Şap hastalığı olabilir.
9- Bruselloz – Tüberküloz gibi sürü hastalıkları ortaya çıkabilir.
10- Çeşitli sarılık hastalıkları ortaya çıkabilir.
11- İneklerin karnı şişebilir, işkembeleri gaz yapar, iştahları kesilir.
12- Sütü satın alanlar sütün kalitesini beğenmez.
13- Bazı kalıtsal hastalıklar ortaya çıkabilir.
14- Ani ölümler görülebilir.
15- Hayvanlarda çeşitli iç ve dış parazitler söz konusu olabilir.
16- Çeşitli alerjiler, böcek sokmaları, göz iltihapları, yaralanmalar görülebilir.
17- Buzağılarda eklem iltihapları, göbek iltihapları ya da ishaller görülebilir.
18- Hayvanlarda çene altında şişlik, baş veya vücudunda kellik görülebilir.
(NOT : Bunlarında tedavilerini öğrenip kendin çözüme kavuşturmalısın, Yoksa (veterinerler alınmasın) derini yüzüp duvara asarlar .

• Beğen

Sayin bantun,

Hayvanciliktan anlamam, cevremde de karli bir is olarak gorulur ancak benim hic bir zaman yapabilecegime gozum kesmedi. Hasbelkader konuyu biraz okudum, A,B, C, E inekleri arasinda cesitli renklerde yazilarla kayboldum. Soyledigim gibi hayvanciliktan hic anlamam, bir kac senedir tarim ile ilgilenmeye calisiyorum, benim bir kac senedir tarimda edindigim tecrubeye gore (tecrube karsiligini nakit olarak sizden cikartiyor emin olun) kagit/klavye uzerinde yapilan hesaplar genelde pembe olur ve tutmaz.

Bir yerlerde ucretli olarak halen calismakta olan birisi olarak sunu soyleyebilirim ki kendi isini yapmak ucretli calisanlara guzel gorunur, kendi isini yapanlara da ucretli calismak. Hayvancilik ile ilgili tecrubeniz ne kadar, aile icersinde bu isi daha once yaptiniz mi bilmiyorum, ancak ailede bu isin yapilmis olmasinin dezavantajlarinin yaninda avantajlari cok buyuktur.

Planlarinizda bir sure sonra isletmeyi calisanlarin yurutecegi bir yapi hedeflemissiniz, bir fikir olarak size onerim. Hem isi ogrenmek, hem de erken safhada risk almamaniz adina bir sure ornegin alti ay, bir yil mevcut bir hayvancilik isletmesinde ucretli calismaniz olabilir.

• Beğen

Doğan buzağıların hepsi dişi olmasada erkekleri sattın dişi aldın
her yıl bir buzağı aldın 365 günde
Sürüden ayrılanların yerine aynısını koydun sıfır kayıp sürü gelişimin olsa şekil bu olur 5 sene sonu

tablo böyle olsaydı eğer exeldeki hesap ahıra da uysaydı herhalde herkez bu işi yapardı
kendi işletmeme bile sürü gelişimi çıkarmadım daha , bu olmasada yarısı olur hakkında hayırlısı