Araban'da Yılın İlk Yerli Organik Salatalığı Yok Satıyor

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,304
Konum
Bilecik

GAZİANTEP (İHA) - Araban ilçesinde 1 TL den satılan tarımsal ilaçlar ve gübreler kullanılmadan organik yetiştirilen yılın ilk yerli salatalıklar yok satıyor.

Araban’da, tarımsal ilaçlar ve gübreler kullanmadan tamamen organik olarak yerli salatalık yetiştiren 58 yaşındaki Hüseyin Kurt, emekli maaşı yetmediği için 2007 yılında emekli olduktan sonra çiftçilik yapmaya başladığını söyledi. Kurt, Araban Belediyesi’nde 25 yıl temizlik işçisi olarak Arabanlılara hizmet verdiğini belirterek, “2007 yılında emekli oldum. Emekli maaşım ile 9 nüfuslu ailemin ve yetişen çocuklarımın eğitim, iş ve evlenme masraflarını karşılayıp geçimini sağlamadığım için, bir arkadaşımdan yerli salatalık ekimi için 2 dönüm tarla kiraladım. Kiraladığım 2 dönümlük tarlada hormonsuz, tarımsal ilaçlar ve gübreler kullanmadan yerli organik salatalık yetiştirmeye başladım. Arabanlıların büyük ilgi ve talepleri nedeniyle doğal yerli organik salatalıklar ilk yetiştirip satmaya başladığım yıl yok sattı. Yerli organik salatalığa yon talep olduğunu gören diğer üreticiler de yeri organik salatalık üretmeye başladı. Bu yıl Araban Ovası’ndaki çiftçi arkadaşlarımız da yerli organik salatalık üretimine başladı. Yerli organik yetiştirdiğim salatalıklardan kazandığım paralarla 9 nüfuslu ailemin geçimini rahatlıkla sağlıyorum. Yerli organik salatalığın satışına başladığım ilk gününde 1 TL ye sattığım salatalıklar yok satıyor’’ dedi.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt