Arpalardaki sarılık BYDV virüsüne benziyor

02.01.2016
2,334
3,121

Bugün arpaları tekrar kontrol etmeye gittim. 4gün önce uyguladığım dentis'in bir etki etmediğini gördüm.
Bölgemizde hafta sonu için yoğun bir yağış tahmini var. Önümüzdeki hafta içi ilacın etkinliği için yeni bir uygulama yapacağım, "Hunter ya da eforia" gibi uzun süreli ilaçlar.

Demekki erken ekim yapmak yerine geç ekim yapılsaydı ki,geç ektiğim bir parselim var harika olmuş. Çünkü erken ekimlerde;hele birde bu yıl gibi ılıman bir havada geçerse bitkinin vejetasyon süresinde uzama oluyor. Dolayısıyla bitki,besin elementlerini erkenden tüketip aç kalıyor. Böylece hastalıklara karşı dirençsiz kalıyor.

Inşallah ikinci çift uygulama işe yarar,yoksa 250 dönüm arpa ayvayı yedi.

20180214_170309.jpg

20180214_164825.jpg

Deltametrinin yaprak bitine karşı etkili olmaz.Decis kullanmış olsaydınız yine aynı sonucu alırdınız.Hunter bitleri temizler ama maliyeti yüksektir.Tam fiyatını bilmiyorum yazarsanız sevinirim.Litrede 350 gram imidacloprid içeren bir ilacı kullanmanizi tavsiye edebilirim.Efedor,Comprador,Insector vs.Tabi bayer in confidoruda var.Ama hunter çift etken madde olduğu için daha faydalı olacaktır.Bu ilaçlar sistemik olduğu için suyun temas etmediği yerlerdeki zararlılarıda temizler.

Deltametrinin yaprak bitine karşı etkili olmaz.Decis kullanmış olsaydınız yine aynı sonucu alırdınız.Hunter bitleri temizler ama maliyeti yüksektir.Tam fiyatını bilmiyorum yazarsanız sevinirim.Litrede 350 gram imidacloprid içeren bir ilacı kullanmanizi tavsiye edebilirim.Efedor,Comprador,Insector vs.Tabi bayer in confidoruda var.Ama hunter çift etken madde olduğu için daha faydalı olacaktır.Bu ilaçlar sistemik olduğu için suyun temas etmediği yerlerdeki zararlılarıda temizler.

Fiyatını bilmiyorum.

[MENTION=74007]Mehmet SAK[/MENTION]
Mehmet bey siz,bir ilacın etki için temas etmesi gerekirken diğeri için temas etmese bile zararlıyı öldüreceğini demişsiniz. En iyi etki eden ilaç hunter mi,eforia mı?

[MENTION=74007]Mehmet SAK[/MENTION]
Mehmet bey siz,bir ilacın etki için temas etmesi gerekirken diğeri için temas etmese bile zararlıyı öldüreceğini demişsiniz. En iyi etki eden ilaç hunter mi,eforia mı?
Ben sadece sistemik ilaçların tanımını yaptım.Sistemik İlaç bitki yapragina değdiği zaman hızlıca bitkinin bünyesine geçer ve diğer aksamlarına taşınır.Mesela alt yaprağa değmiş ilaç üst yapraklara da taşınarak bitkinin her yerindeki zararlı ya etkili olur.Tabiki her buğday bitkisine ilacın temas etmesi gerekir.İlacın değmediği bitkilerde etkili olmaz.Eforia hektașın güzel bir ilacı ama hunter bence daha güzel bir ürün.Bir çok ilaç kullanabilirsiniz.Mesela 20 sp diye geçen ve en çok satılan bir ilaçlardan birisidir .%20 acetamprid içerir ve dekar maliyeti oldukça hesaplidir.Tabi son zamanlarda 20 spler fazla etkili olmamaya başladı.Galiba bağışıklık kazandılar.Tarla bitkilerinin yetiştikleri arazilerde çok sık kullanılmadığı için şehir dışından uzak arazilerde bağışıklık tahminimce kazanmamışlardı.Genellikle şehir içlerinde küçük çaplı meyve ve sebze bahçelerinde sıkıntı oluyor.Size kalmış bir şey hunterin maliyeti yüksek gelmesse kullanın diyecem de dövizin yükselmesiyle kendinden soğutacak rakamlara ulaşmış olabilir