• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Aspire pozitif ayrımcılık yapıyoruz

Katılım
14.01.2012
Mesajlar
6,511
Konum
Konya

Aspire pozitif ayrımcılık yapıyoruz
26 Ekim 2013 Cumartesi 12:18

ANKARA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, yağlı bitkiler içinde en çok aspire destek verdiklerini belirterek, 'Aspire pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Verdiğimiz desteklerle 2002 yılında 25 ton olan üretimi 20 bin tona çıkardık' ifadelerini kullandı.

Eker, yaptığı yazılı açıklamada, aspir üretiminin yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti.

Aspirin, Türkiye coğrafyasına uygun bir bitki türü olduğunu ifade eden Eker, 'Yağlı bitkiler içinde en çok aspire destek veriyoruz. Aspire pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Verdiğimiz desteklerle 2002 yılında 25 ton olan üretimi 20 bin tona çıkardık. Böylece Türkiye, Hindistan, Meksika, ABD gibi önemli üreticilerden sonra dünyada 7. sıraya yükseldi' değerlendirmesinde bulundu.

Eker, aspirin Türkiye ' de 'yalancı safran' olarak da bilindiğini belirterek, şunları kaydetti:

'Aspir kuraklığa dayanıklı bir bitki, ayrıca tohumun ortalama yağ oranı yüzde 40 civarında. Yetiştirilme şartları açısından ülkemizin coğrafi yapısına çok uygun. Az yağış alan ülkemizde hiç sulama yapmadan bile aspir üretimi mümkün. Geçmişte bizim coğrafyamızın bir ürünü olan aspiri insanımız pek tanımıyordu. Üretimini biz yaygınlaştırıyoruz. Önemli bir yağlı tohum bitkisi olan aspir, mutfakta sıvı yağ olarak kullanılmasının yanı sıra boya, vernik, yem, ilaç sanayi ve biyodizel üretimi gibi çeşitli alanlarda kullanılıyor.

Soya, kanola gibi yağlı tohumlara göre aspir yetiştirilmesinde çiftçi açısından birçok avantaj var. Doğrudan anıza ekim yapılabildiği için maliyetler düşüyor ve anız yakılmasının önüne geçiliyor. Yağlı bitkiler içinde en çok destek verilen ürün aspir. Çiftçiler, bu ürünü ekmekten korkmasın. Çünkü bu ürünün alıcısı hazır.'

Eker, destekleme kapsamına alındıktan sonra aspir ekim alanlarının son 10 yıl içinde 40 dekardan 16 bin dekara, üretiminin de 25 tondan 20 bine tona çıktığını belirterek, 2013 hedeflerinin üretimi 50 bin tona çıkarmak olduğunu ifade etti.

Aspir üretiminin artmasıyla Türkiye ' nin yağ ihtiyacının önemli bir kısmının karşılanacağına dikkati çeken Eker, 'İlk kez 2006 yılında kilogram başına 22 kuruş olarak verdiğimiz aspir primini, 2013 yılında kilogram başına 45 kuruşa çıkardık. Verilen bu miktarla dekar başına 70 lira, (bu miktara mazot, gübre, toprak analizi, sertifikalı tohum gibi desteklerde ilave edildiğinde) dekara verilen destek miktarı yaklaşık 91 liraya ulaşıyor. Böylelikle üretim maliyetinin yüzde 75’ini karşılıyoruz. 2006-2012 üretim dönemi için çiftçilere bugüne kadar toplam 22,5 milyon lira ödendi' ifadelerini kullandı.

Eker, aspir bitkisinin yaygınlaştırılması için tarımsal birliklere de çağrıda bulundu.
 


Üst Alt