Atık su tesislerindeki gübre kullanımı

Atıksu tesislerinden cikan çamur yani gübre kuru veya sulu tarimda kullanilabiliyor mu kullanan bilgisi olan varmi
kullaniliyor ise nasil kaç kg vs teknik bilgileriniz neler

Ynt: Atık su tesislerindeki gübre kullanımı

aslan26 link=topic=85883.msg1026380#msg1026380 date=1444658963' Alıntı:
Arıtma tesislerinin atık olarak çıkarttıgi arıtma çamuru tarlaya gübre olarak kullanılıyor ama nasıl bir işlemden geçiyor veya nasıl tarlaya uygulanir pek bilgim yok.

Dezenenfeksiyon, sanırım dezenfekte edildikten ve kimyasallardan arındırıldıktan sonra uygulanabiliyor. Bir ara şansa videosuna denk gelmiştim bulursam paylaşırım ;)

Düzeltme: http://www.ekoloji.com.tr/resimler/35-1.pdf böyle bir bilgi buldum ;)

DeHLiZ link=topic=85883.msg1026383#msg1026383 date=1444660055' Alıntı:
Dezenenfeksiyon, sanırım dezenfekte edildikten ve kimyasallardan arındırıldıktan sonra uygulanabiliyor. Bir ara şansa videosuna denk gelmiştim bulursam paylaşırım ;)

Düzeltme: http://www.ekoloji.com.tr/resimler/35-1.pdf böyle bir bilgi buldum ;)
Bende öyle bir ara internette gormustüm avrupada kompost yapıp arıtma çamuru kullanımı var.

Arıtma çamurları tarımda gübre olarak kullanılabiliyor bir aralar araştırmıştım herhangi bir işlemden geçmiyormuş lakin en son çareniz olsun diyorlar zira içerisinde yüksek miktarda ağır metal içeriyor.

Kullanım sırası şöyle sıralanır
Hayvan gübresi
Kompost
Arıtma çamuru

Deli mi kovaladı sizi??? Biz istiyoruz ki topraklarımızı organik madde içeriği olarak iyileştirelim, kimyasallardan temizleyelim, çevreye daha az zarar verelim. Bulunan arıtma çamurunda bir sürü ağır kimyasal maddeler vardır. Ayrıca çok ağır metaller vardır. Sizde bunları temizleyecek teknoloji varsa, çamurun içindeki bir miktar fosfor ve azotu kullanabilirsiniz. Ama lütfen her önüne gelen yerden almayın... Ancak üst düzey tesislerdeki ağır metal tutucu, kirletici kimyasalları tutucu sistemlerden geçmiş çamuru kullanın.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı

Bizim burada 10.sene önce kamyonlarla tesis ücretsiz çekti tarlalara.
Onuda çok homojen dagıtamamışlar olsa gerek kamyonların döküldügü yerlerdeki buğdaylar yanıyodu etkiside bayağı 3-5sene kaybolmuyo

kazablanka link=topic=85883.msg1026497#msg1026497 date=1444682490' Alıntı:
yani kullanmak sakincali gibi peki hiç kullanan yokmu faydası varmi yoksa hiç vulasmamak daha iyi mi
Onu kullanacağınıza gidin hayvan gübresi kullanın, gidin humik asit kullanın inanın daha faydalı olur. Çünkü ülkemizde onu homojen dağıtacak, steril hale getirecek kurumlar azdır. Millet uğraşmak istemiyor.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı