Bir Doğuma Yardım etmek

Ynt: Bir Doğuma Yardım etmek

UÖZKAN.77 link=topic=86247.msg1031617#msg1031617 date=1446492832' Alıntı:
Niye musaade ediliyo acep.. yakindan herkesin en az bi kere gorup yasamasi gereken bi duygu:)

Oturdum bir öğrenci gibi bu sorunun cevabı aradım. Sonunda internetten veterinerlik fakültesi ders notlarına ulaştım. Çok uzun ama kısaca şöyle.

'Büyükbaş hayvanların doğumdan sonra kokuşmamış taze zarı ve sonunu yemesi normaldir. Bu içgüdüsel olarak oluşur. Eğer kokuşmuş ise yemez. Çok çok nadiren hazımsızlık yapar ve sancı verir. Bazı kayıtlarda bunları yiyen ineklerin (nadiren) 4 ila 12 gün arasında dışkı yolu ile tekrar küçük parçalar halinde attığı tesbit edilmiştir.' deniyor.

Demek ki bu olay o kadar korkulacak bir şey değil.

UÖZKAN.77 link=topic=86247.msg1031629#msg1031629 date=1446493870' Alıntı:
Sagol abi.. yedirmeyin gomun derler halk arasinda.. demekki abartacak bise degil..

Bende öyle biliyorum yedirmeyin derler. Hayvan kendisi doğum yapınca insanlar sabah bakar ki sonunu atmamış ve zar yok, çoğunlukla kendi doğum yapınca yiyor zaten. İnsanlar gece yemlikler boş olduğundan inek aç olduğu için yiyecek bir şey bulamayınca yiyor sanıyorlar ama öyle değil. Hayvan tok olsa bile yiyor.

Yarım saat önce ineği dogutturup geldim sonunu yemesin diye dogum haneden çıkarıp bağladım . yediği zaman cok zayifliyor bu nedenle pek istemeyiz
asılırken nerdeyse traktör lazımdı :) aşağıya doğru asilsa daha rahat gelirdi
Gerci inek kendi dogum yaparmis çıkana bakarsak

a.mutlu link=topic=86247.msg1031636#msg1031636 date=1446494598' Alıntı:
Yarım saat önce ineği dogutturup geldim sonunu yemesin diye dogum haneden çıkarıp bağladım . yediği zaman cok zayifliyor bu nedenle pek istemeyiz

Hayırlı olsun bu güzel haber..:)

a.mutlu link=topic=86247.msg1031636#msg1031636 date=1446494598' Alıntı:
mutlu kardeşim makineyle çekdiriyorsan tam karsıdan asıldıgı için zor oluyor bazenden yaralanmalara sebeb oluyor buyuzden ben önce iple asılıyoruz bakdın çıkmıyor ozaman makine takıyorum ....
bu makinelerin gırgır kirko şeklinde olanıvar bizim veteriner ondan kullanıyor o aşşşağı doğru asıldıgı için daha güzel bir doğum oluyor....

yavru zarını mümkün oldugunca yedirmeyin yani eş dediğimiz plesantayı hazımsızlık yapıp mideyi bozdurabikliyor ve sütü az oluıyor ...
bakdınız yedi hemen şumide tozları varyaonlardan içirin ....

ENES4422 link=topic=86247.msg1031605#msg1031605 date=1446491352' Alıntı:
İnsanlar doğum başlangıcında olan ineğe yardım ediyor ve güzel buzağı dünyaya geliyor.

Doğum sonrasında ineğin buzağı üstündeki plasenta zarını yemesine müsade ediliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=xNWg-sT7N_M
valla kardeşim ben ieğim doğum yapınca yavrusunu alıyorum hemen kuru biryere koyyorum bezle havluyla kuruluyoruz annesinede hemen makineyi takıp sağıyorum...

Yavruyu hemen annesinin yanından ayırmak gerekiyor, basar masar yavruya zarar verir. Ayrıca mümkün olduğunca müdahele etmeden doğurtmak lazım. Bizim insanımız sabırsız oluyor birde buzağıya bir şey olacak diye hemen çekip çıkartmak istiyor. Oysa ki doğal doğum her zaman en sağlıklısı. Buzağıyı doğurtmaya gerek yok kendisi çıkıyor diyen veterinerle tartışan insanlarımız var malesef.

poyraz51 link=topic=86247.msg1031689#msg1031689 date=1446537577' Alıntı:
mutlu kardeşim makineyle çekdiriyorsan tam karsıdan asıldıgı için zor oluyor bazenden yaralanmalara sebeb oluyor buyuzden ben önce iple asılıyoruz bakdın çıkmıyor ozaman makine takıyorum ....
bu makinelerin gırgır kirko şeklinde olanıvar bizim veteriner ondan kullanıyor o aşşşağı doğru asıldıgı için daha güzel bir doğum oluyor....
Ben doğum arabası kullanıyorum yavru gelmeyecek gibiyse iple çekmiyorum bosluk verip geri kaçma ihtimali oluyor buda su yutmasina sebep olabilir
Veteriner krikosunu biliyorum ya kopacak ya gelecek oda biraz profesyonellik istiyor

a.mutlu link=topic=86247.msg1031889#msg1031889 date=1446579525' Alıntı:
Ben doğum arabası kullanıyorum yavru gelmeyecek gibiyse iple çekmiyorum bosluk verip geri kaçma ihtimali oluyor buda su yutmasina sebep olabilir
Veteriner krikosunu biliyorum ya kopacak ya gelecek oda biraz profesyonellik istiyor
mutluardeşimnekadar yazsakda çizsekde doumişihaaten baya bir iş
zira akşamleyinbirdüvem dogurdu onabenmüdaheleetmedim çünü suluk geldikdensora sadece te ayakgeldi saolsun bir aradasımvar güzeldemalalırsatar onu aradım geldi aineyle dogurttuk buzagıgüzel ufa hayvan ama ana hazneyi giçaçmamış baya zorlandı şükür şimdiikisideiyi lakin düvenin memesi bayaa bir şi makineyle zor sagdık

K.DERMAN link=topic=86247.msg1034167#msg1034167 date=1447320162' Alıntı:
Sonunu yemesi eski zamanda yırtıcıların kokusunu almasını engellemek olabilir mi arkadaşlar ? Benim aklıma bu geldi ne kadar mantıklı tartışılır tabi.

Tamamen onunla ilgili

Bu tamamen iç güdüsel arkadaşlar bu hayvanlar eskiden yabani hayvanlardı doğal ortamda yırtıcılar iz sürmesin,yavru olduğunu bilmesinler diye hayvanların iç güdüsel olarak yaptıkları bir davranış.
Sağlıklı doğumlara müdehale etmemek gerekiyor,doğumda risk olduğuna kanaat getirirsek doğru bir şekilde müdehale edebiliriz,doğumdan sonra takip edip hayvanların eşlerini yemelerini önlemeliyiz,doğumla sarsılan hayvan kuru dönem beslemesinden laktasyon beslemesine geçecek bu bir rumendeki bakteri popülasyonu için değişim ve sitres yapacak burada yavru zarınında yenmesi rumendeki bakteriler açısından olumsuz sonuçlar doğurur.