Bu Köylerde Sigara İçenlere Kız Verilmiyor

Şanlıurfa ' nın Akçamescit köyü, Adıyaman ' ın Yeşilkaya köyü ve Kastamonu ' nun Ortaöz köylerinde yıllardır sigara içilmiyor, sigara içenlere kız verilmiyor.
Şanlıurfa ' nın Akçamescit köyü, Adıyaman ' ın Yeşilkaya köyü ve Kastamonu ' nun Ortaöz köylerinde yıllardır sigara içilmiyor, sigara içenlere kız verilmiyor. Söz konusu köylerin muhtarları, Dumansız Hava Sahası ' nın 4. yıl dönümünde Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından plaketle ödüllendirildi.

Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun ' un kabul edilmesinin 4. yılı sebebiyle, sigarayla mücadelede emeği geçenlere plaket verildi. Toplantıya Sağlık Bakanı Recep Akdağ da katıldı. Plaket verilenler arasında Şanlıurfa merkeze bağlı Akçamescit Köyü Muhtarı Abdurrahman Saçaklı, Adıyaman ' ın Kahta ilçesine bağlı Yeşilkaya Köyü Muhtarı Yakup Keser ve Kastamonu ' nun Taşköprü ilçesine bağlı Ortaöz Köyü Muhtarı Mahmut Sezer de yer aldı. Yaklaşık 15 yıldır sigara içilmeyen ve girişinde ' Bu köyde sigara içilmemektedir ' tabelası bulunan Akçamescit köyü 550 nüfuslu. Köyün kızlarına talip olan damat adaylarının da sigara kullanmaması gerekiyor. Yeşilkaya köyünde 2003 yılından bu yana sigara içilmiyor, sigara satışı da yasak. Ortaöz köyü sakinleri ise 2009 yılından bu yana sigaraya kapılarını kapatmış. Köyün girişinde, ' Sigara içilmeyen Ortaöz köyüne hoş geldiniz ' tabelası bulunuyor.

'SİGARA İÇEN İŞÇİLERİ KÖYE SOKMUYORUZ'

Şanlıurfa Akçamescit Köyü Muhtarı Abdurrahman Saçaklı, köylerinde sigara içilmediğini belirterek, 'Normalde tarım işçilerimizi kendimiz seçiyoruz. Sigara içen işçileri köyün içinde ve sınırlarında çalıştırmıyoruz, işçi olarak köye almıyoruz.' dedi. Gelen damat adaylarına sigara içip içmediğini sorduklarını kaydeden Saçaklı, 'Sigara içiyorum dediğinde kızımızı vermiyoruz.' diye konuştu. Köylülerin sigaranın zararlarının farkında olduğunu kaydeden Saçaklı, bu durumdan evleri kötü kokmayan köylü kadınların son derece mutlu olduğunu aktardı. Taşköprü Ortaöz Köyü Muhtarı Mehmut Sezer ise köylerinde 8 yıldır sigara içilmediğini ifade etti. Sezer, çevre köylerde de benzer hazırlıklar olduğunu dile getirdi. Köy muhtarları, Bakan Akdağ ' dan plaketlerini alırken kanalizasyon ve yol gibi bazı sorunlarını da dile getirdi.

 


Ynt: Bu Köylerde Sigara İçenlere Kız Verilmiyor

sigara içerek okudum :D ;D
doğru iyisini ypmışlar fkt evlendirdikten sonra başladıysa kızı gerimi alcaklar ;D
 

Bu koylerde sigara icenlere kiz verilmiyo

Ot kubar icenlere veriliyo alkol icenlere veriliyo sigara icenlere verilmiyo bu ne yaman celiskidir anne.
 


Ynt: Bu Köylerde Sigara İçenlere Kız Verilmiyor

tebrikler iyi güzel bi yöntem bulmuşlar sigaraya yanlız bizim buralarda daha( yasak) noo*-*- kahvelere bile uğramadı
 

Benzer Konular

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt