Bu traktörün motor gücü 95 hp den 135 hp ye çıkartıldı

Arkadaslar chip tunining mantigini size soyleyeyim . Su ana kadar 3
aracima yaptirdim , farkli markalardan hep bi sorun oldu .

Araclar uretilirken fabrika belli toleranslarla uretim yapiyor yani fabrika her iklim kosuluna , her hava basinici ve neme gore , bakimsiz kalinma durumuna gore , pis kotu yakita gore , uretim yapiyor . Dolayisiyla motorun verebilecegi gucu kisarak bu isi gerceklestiriyor .
Chip tuning dedigimiz olay sadece ecu (engine contorl unit) yada halk tabiri ile beyin denene parcaya takiliyor yada yazilimla yukleniyor . Common rail motorlara yapilabiliyor , yani motorda beyin olmasi gerekiyor . Yoksa yapmak mumkun degil .

Chip tuning yaptirdiginiz zaman oncelikle aracin bir ariza yapma ihtimali varsa o ihtimal cok kisa bir surede , ortaya cikiyor . Soyle anlatayim .

2005 opel astra dizel aracim vardi . Yazilim yapildiktan kisa bir sure sonra aracin gaz sensoru potasyometresi ariza yapti .

2009 volkswagen scirocom vardi
42.000 kmde motor yapildi (3. Silindir catladi) .

2012 amarokum vardi , yazilim yaptiktan kisa bi sure sonra , egzos manifold contasi yandi ve yuksek isidan kisa sure sonra manifold egrildi .

Demem o ki yazilim tek basina yapildigi zaman tehlikeli .

Misal vermek gerekirse , bmw araclarina yetkili serviste chip tuning yapiyor , ancak araclara chip yaptrmak isteyenlere , intercooleri buyutup , radyator fanini buyutuyor . Yani cok ince hesap kitap ve ciddi bir arge meselesi . Merdiven alti olacak isler degil ...

Yakıtı açılırsa aynı miktarda turbo büyütülecek, yağlama ve soğutma miktarı arttırılacak, volümetrik verim(yanma kalitesi) için piston kafalarınında değişmesi gerek,avans verilecek v.s. v.s.
Bununla uğraşacağınıza gidin bir üst modeli alın ve motorada zarar vermemiş olursunuz.

Bizimki de chiptuning'li idi ama 40 hp abartı olmamış mı 25 30 anca.
Bizimkini servistekiler yapıyor bence bi eşiği vardır bir seviyeden sonra zarar vereceğini düşünüyorum. Ama tolere edilen seviyede yararlı.

Ben yaptırdım aynı 5445 var bendede yazılım attırdım 2 sene oldu bindiğimde traktörü tanıyamadım o derece güçlü yazılımcı şirketin dediğine göre 30 bg 60 nm tork artışı OLDUĞUNU söylediler gayet memnun kaldın ama bu sene biraz hararet göstergesinde yükselme var