Buğday da sıra arası ne olmalı?

16.02.2010
769
500

Bazı mibzer firmaları sıra arası 10 cm yapıyorlar istek üzerine sıra arasi 12,5 mi olmalı yoksa 10 cm olmalı

Ynt: Buğday da sıra arası ne olmalı?

ramazan01 link=topic=85999.msg1028480#msg1028480 date=1445514281' Alıntı:
12-14 varda 10 u duymadım birde sıra arası 10 cm olursa mibzerin diskleri toprağı yığma yapar
diskli değilde balta ayak olanlarda var onlar 3sıra üzerinde olduğu için tıkan ma olmuyor

Şu an 12.5 cm yapılıyor.Eski mibzerler 15 cm genelde 16 sıralı İrtem var bizim kullandığımız 2.40 geliyor yarım yapmadan 12 metreye tam iz düşüyor.Çok fark etmez ama 15 cm daha iyi gibi.Buğday daha iyi hava alıyor.

12.5 cm diskli mibzerde tarlanın imarı çok iyi olması lazım bizim buralarda ayçiçek yerlerinde disklerin önüne en ufak bir ayçiçek sap parçası gelse hemen tıkıyor benim mibzer 14 cm öztekin önüne ayçiçek sapı tüm gelse bile tıkama yapmıyor

Bunula ilgili 2 temel görüş var.

1-) sıra arası 5, sıra üzeri 4 cm olmalı diyenler.

Yani bu gorustekiler, bitkilerin birbirine esit mesafede olmasini savunuyorlar. Bu sayede, her bitkiye aynı toprak ve gunes alanı düşmüş oluyor. Sudan faydalanma, fotosentez gibi noktaları da hesaba katılınca, ozellikle ilk gelisim doneminde bu tarz ekimler açık ara daha başarılı oluyor.

Bu konuda verdikleri ornek de, dikili alanlarla ilgili ornek. Bir meyvalik dikerken, fidanları 12.5 x 1.6 ölçüleri ile mı ekersiniz, 5 X 4 ölçüleri ile mi? Elbette 5 x 4. Ama Bugdayi 12.5 cm sira arasi ile ektiginizde, sira uzeri 1.6 cm ' ye dusuyor. Bunula ilgili yapılan bazı araştırmalar da görüşü destekler nitelikte.

Gunümüzde oldukça etkili sistemik fungusitler bulunmakta. Bu nedenle dogru bir ilaclama programi ile hastalık konusu sorun olmaktan çıkar.

2-) sıra üzeri 12.5 (13-14-15 vs) olmalı diyenler.

Bu görüşün açıklaması ise çok basit: 'buğdayı 5 cm sıra arası ve 4 cm sıra üzeri olculeri ile ekebilecek bir ekim teknolojisi' üretildiğinde konuşursunuz. O güne kadar en iyisi bu :D

• Beğen
Tepkiler: Mmurat

sebazios link=topic=85999.msg1028617#msg1028617 date=1445544615' Alıntı:
Bunula ilgili 2 temel görüş var.

1-) sıra arası 5, sıra üzeri 4 cm olmalı diyenler.

Yani bu gorustekiler, bitkilerin birbirine esit mesafede olmasini savunuyorlar. Bu sayede, her bitkiye aynı toprak ve gunes alanı düşmüş oluyor. Sudan faydalanma, fotosentez gibi noktaları da hesaba katılınca, ozellikle ilk gelisim doneminde bu tarz ekimler açık ara daha başarılı oluyor.

Bu konuda verdikleri ornek de, dikili alanlarla ilgili ornek. Bir meyvalik dikerken, fidanları 12.5 x 1.6 ölçüleri ile mı ekersiniz, 5 X 4 ölçüleri ile mi? Elbette 5 x 4. Ama Bugdayi 12.5 cm sira arasi ile ektiginizde, sira uzeri 1.6 cm ' ye dusuyor. Bunula ilgili yapılan bazı araştırmalar da görüşü destekler nitelikte.

Gunümüzde oldukça etkili sistemik fungusitler bulunmakta. Bu nedenle dogru bir ilaclama programi ile hastalık konusu sorun olmaktan çıkar.

2-) sıra üzeri 12.5 (13-14-15 vs) olmalı diyenler.

Bu görüşün açıklaması ise çok basit: 'buğdayı 5 cm sıra arası ve 4 cm sıra üzeri olculeri ile ekebilecek bir ekim teknolojisi' üretildiğinde konuşursunuz. O güne kadar en iyisi bu :D
güzel açıklama olmuş

ben bu sene deneme olarak dekara 7 kg buğdayı tarlaya serpme yapaptıktan sonra dekara 13 kg buğdayı da mibzerle veriyorum çıkışlardan sonra fotoğraflarını bu başlık altında paylaşırım 10 gün sonra

eminyarkin link=topic=85999.msg1028678#msg1028678 date=1445586460' Alıntı:
ben bu sene deneme olarak dekara 7 kg buğdayı tarlaya serpme yapaptıktan sonra dekara 13 kg buğdayı da mibzerle veriyorum çıkışlardan sonra fotoğraflarını bu başlık altında paylaşırım 10 gün sonra

Serpe işlemini çift taraflı (12.5 kg boyuna, 12.5 kg enine) seklinde gecen yıl Ekim yapmıştım gecen yıl. Üzerine merdanesiz hafif tip kultivator çektim.

Çıkış biraz geç oldu ama çok güzel bı sonuc alındı. (600 kg civarı biçtik)

Tavsiyem, ya hepsini sacman, ya da hepsini mibzerin ekmen olur. Keza yontemlerin cikis sureleri ayni degil. Bu nedenle çıkış uzayabilir.

• Beğen
Tepkiler: huseyin_peker58

anladığım kadarıyla serpme yapılan tohumun erken çıkması mibzerle ekilen tohumun geç çıkması muhtemel bu durumun ne gibi dezavantajı olabilir

eminyarkin link=topic=85999.msg1028692#msg1028692 date=1445590948' Alıntı:
anladığım kadarıyla serpme yapılan tohumun erken çıkması mibzerle ekilen tohumun geç çıkması muhtemel bu durumun ne gibi dezavantajı olabilir

İlk çıkanlar, sonradan çıkanların gelişimini olumsuz etkiliyor. 'Önce ben geldim, burası benim' modunda devrecilik yapıyor. Hemen her bitkide olduğu gibi buğdayda da eş zamanlı çıkış önemli. Keza buğdaylar yabancı otlarla olduğu gibi, birbirleri ile de rekabet halindeler.

Sonuç: geç çıkan tanelerde zayıf kardeşlenme ve gelişim geriliği.

Not: Hangilerini,n erken çıkacağını iklim belirliyor aslında ve (çoğunlukla) mibzer ile ekilenler değil, saçılanlar geç çıkış yapıyor. Çünkü çimlenme için 2 tane öncelik mevcut:

1-) nem
2-) ısı

mibzer ile ekilen derindeki buğday her iki özellik açısından da daha avantajlı. Buğday patlayıp yolunu bulduktan sonra ekim derinliğinin çok önemi kalmıyor. 2 gün içinde yüzeye çıkabiliyor. Geçen yıl 6 cm ' ye ektiğim buğdaylar 8. gün %95 çıkışı tamamlamıştı. Serpme ekilen yerlerin aynı forma ulaşması 15 gün sürdü. Üstelik bir örnek bir çıkış da sağlanmadı.