• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Buğdayda hatalı ekim

Arkadaslar 2 hafta önce mibzerle ekim yaptık yalnız.mibzerinn bazı tambur disklerindeki dönmeme sonucu tohum toprak altına düşmemiş..arızayı tespit ettik onarımı yapıldı.fakat ekim bittiğinde tohum toprak yuzeyinde göremedim. Aradan 7 gün geçti yağmur yağdı tarlaya kontrole giittiğimde hem çimlenme yoktu hemde tohumlar toprak yuzeyine cıkmış vaziyetteydi..toprak yuzeyinde kalan tohumlar çimlenirmi veya nasıl bir yol izlemeliyim

Ynt: Buğdayda hatalı ekim

Eğer 2 hafta geçmemiş olsaydı 2-3 gün falan tabi yağmur yapmamış olsaydı kültüvatorla bir girip karıştırabilirdin ama şu an yapacak bir şey yok bence toprağın yüzümde kalan tohum olmaz

Her yer boyle değil ama baya var dısarda tohum..tohumlar hem ilaçlıydı hemde ben ekimden 1 gun once humik asit ve toz cinko ile tohumları kaplamıştım..belki bi faydası olur kısmet artık yapacak bisey yok

kuş yemese karınca toplamasa olur bir sene ben mibzerle tarlaya döktüm gobleyle karıştırıyordum yagmur yağınca biraz yeri kaldıydı ama kuş bayağı yedi

Allah bereketiyle versin sıkma canını. Aslında toprağın üstüne düşen taneler yağmur yağınca onlarda çimleniyor.

Her türlü büyür, kök atar; yağmurdan önce ekti isen havalar da iyi gidiyor, sorun olmaz.

tohumlar yeseripte yüzeye cıkmamış ise tırmık -borana dedigimiz aletle karıştır ve arkasından merdane cekip topragı bastır. mibzerle ekimden daha iyi olur :)

Açıkta kalanlar karıncalar tarafından toplanmazsa patlar ama çıkışlari gecikecektir.

Yüzeysel bi tel tırmık yada merdane çekmek fayda saglar.

Saolun arkadaslar..en azından arızayı o tarlada tespit ettik de diğer tarlalarda bu olay olmadı nasibimizde ne varsa o biçeriz artık

Üst Alt