Büyükbaş hayvanlarda kulak küpesini serbest veterinerler takacak

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta

Büyükbaş hayvanlarda kulak küpleme işlemlerini, bundan sonra serbest veteriner hekimler ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği yapacak.

Hayvan Hastalık Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrol Genelgesi (2012/1) gereği, daha önce Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü hayvan sağlığı teknik personeli tarafından yapılan büyükbaş hayvanların kulak küpeleme işlemleri, yapılan protokol gereği, serbest veteriner hekimler ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından yapılacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, bundan böyle küpeleme işlemlerinin ilçe müdürlüğünce yapılmayacağının altını çizerek, “Büyükbaş hayvanlara kulak küpesi takma işlemi sadece serbest veteriner hekimler ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından yapılacak. Bakanlığımızın devrettiği yetkiyle Serbest Veteriner Hekimler Odası, ilçemizdeki serbest veteriner hekimlerle sözleşme imzaladı. Yetiştiricilerimizin, yeni doğan buzağılarını doğum tarihinden itibaren 7 gün içerisinde serbest veteriner hekim veya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ' ne bildirerek doğum tarihinden itibaren en geç 20 gün içerisinde küpe taktırmaları yasal zorunluluktur.” dedi.

Ayrıca, yapılacak denetimlerde, yetiştiricilerimizin cezalı duruma düşmemeleri ve desteklemelerde olumsuz bir durumla karşılaşmamaları için işletmelerinde bulunan hayvanların güncellemelerini en kısa sürede yapmaları ve işletmelerindeki her türlü hayvan hareketlerini 7 gün içerisinde ilçe müdürlüğümüze bildirmelerinin gerektiğini belirten Özgüven, “Bakanlığımızca programlı 2012 yılı ilkbahar dönemi şap aşılama çalışması yapılmayacağından, şapa hassas işletmeler ve bölgelerde yetiştiricilerimiz şap aşılarını serbest veteriner hekimlere yaptırabilirler.” diyerek, yetiştiricilerin bu konuda merak ettikleri soruların cevaplarını ilçe müdürlüğü hayvan sağlığı biriminden alabileceklerini söyledi.
 
Katılım
06.12.2007
Mesajlar
13,525
Konum
Ankara
Ynt: Büyükbaş hayvanlarda kulak küpesini serbest veterinerler takacak

Ankarada bu seneden itibaren Ankara DSYB takıyordu,heralde genele yayılacak.Yalnız bundan dolayı küpe takan elemanları 1 ayda anca görüyüroz biz birlik üyeleri :D
 
Katılım
14.06.2009
Mesajlar
19,061
Konum
Kütahya

Ynt: Büyükbaş hayvanlarda kulak küpesini serbest veterinerler takacak

Bizim burada da DSYB elemanları bu işi yapıyor, 2 kişi yetersiz gibi.:) Küpe başı 9 TL ödüyoruz, bence bu iş serbest veterinerlerede verilmeli. Hiç gelmese haftada 1 defa işletmemize başka nedenlerden dolayı uğruyor.
 
Katılım
15.06.2011
Mesajlar
237
Konum
bolu
Ynt: Büyükbaş hayvanlarda kulak küpesini serbest veterinerler takacak

bizdede dsyb takıyor kupeyı ama hıc bır zaman 20 gunde takıldıgını gormedım hatta kıs ayında 3 ayı buldu :D
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt