Büyükbaş Süt Hayvancılığı

Herkese Merhaba
Aranıza yeni katıldım yazım biraz uzun olacak değerli vaktinizi çaldığım için özür dilerim.
Babam hayvancılığı yaklaşık 15 senedir yapıyor ilk başta besi olarak başlamıştı 240 baş hayvanımız vardı.Ancak yurt dışından ithal hayvan girişi işletmeyi bitrirdi.Şu anda süt hayvancılığı yapıyor yaklaşık 30-40 hayvanı var.Bu kısmı çok uzatmıcam. 2 si kapalı 1 i açıkbesi olmak üzere 3 adet ahırımız var eski düzenle yapılmış ahırlar.Ancak yeni bir yatırım yapma şansım şu anda yok.Çifliğimizde hayvancılıkla alakalı çoğu ekipman araç gereç mevcut. Bunlardan istifade ederek 10 gebe düve alarak başlamak istiyorum.Ancak eski düzende değil mümkün olduğunca yenilikçi teknolojiyi kullanarak takipli kayıtlı mümkün olduğunca bilinçli yapmak istiyorum.Bunun içinde fizibiliete raporu hazırlamaya çalıştım ama pek başaramadım sizlerden bu işin kar ve zararını öğrenebilmem için bana yardım etmenizi rica edicem.Büyükbaş hayvancılığın karı geri dönüş zamanları ve büyüme hızına göre bir diğer seçenek olan koyun yetiştiriciliğide yapabilirim.

Sormak istediklerim ...
Bir hayvanın doğumundan 2. doğumunu yatığı sürece kadar tükkettiği yem miktarını bulmaya çalışıyorum

0-6 aylık dönemde hangi yemler verilir?
bu yemler günde kaç kg verilir?
canlı ağırlığa göre yem rasyonunu nasıl hazırlamalıyım?
6-16 aylık dönemde düve nasıl beslenir?
hangi yemler verilir kaç kg verilir?
17-26 aylık dönemde gebe düve nasıl beslenir?
hangi yemler kaçar kg verilmelidir?
süt veren bir inek hangi yemleri günlük kaç kg tüketir?
süt veren ve gebe olan bir inek hangi yemleri günlük kaç kg tüketir?

Kısacası doğumundan sonraki tüm dönemler için hangi yem verilmeli verimemeli verilen yemler ne kadar verilmeli bunu öğrenmek istiyorum

Yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim Şimdiden herkese teşekkür ederim.Bol kazançlar dilerim.

Ynt: Büyükbaş Süt Hayvancılığı

0-6 Aylık dönem için bir resim paylaşıyorum
araştırmalarım sonucu ulaştığım bilgilerdir eksik veya fazlaları söylerseniz sevinirim

Resimler ve ekler

• 0-6 AYLIK DÖNEM.jpg
    0-6 AYLIK DÖNEM.jpg
    80.8 KB · Görüntüleme: 209
  • 0-6 AYLIK DÖNEM.jpg
    0-6 AYLIK DÖNEM.jpg
    80.8 KB · Görüntüleme: 196
  • 0-6 AYLIK DÖNEM.jpg
    0-6 AYLIK DÖNEM.jpg
    80.8 KB · Görüntüleme: 203
Ynt: Büyükbaş Süt Hayvancılığı

Buda 7-15 aylık düve için gerekli yem miktarı.Hayvanın canlı ağırlıklarıda yazıyor
Buna göre yazılanlar doğrumudur?
Bu yemler haricinde ot saman slah vb yemlerden kullanmaya gerek varmıdır?
Varsa hangi yemden günlük kaç kg?

Resimler ve ekler

• Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    74.1 KB · Görüntüleme: 199
  • Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    74.1 KB · Görüntüleme: 207
  • Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    74.1 KB · Görüntüleme: 192