'Buzul Çağı' mı geliyor?

Katılım
27.05.2008
Mesajlar
9,404
Şehir
Kırıkkale
DÜNYA 5. BUZUL ÇAĞI'NA DOĞRU GİDİYOR'

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi - Prof. Dr. Orhan ŞEN: Bu zaten bilinen bir görüş. Yeni bulunmuş bir şey deği... Bu dünya 4 tane buzul çağ geçirmiş en son buzul çağ 70 bin sene önce olmuş. Yaklaşık 20 bin sene önce de buzul çağından çıkmışız. Şu anda ılıman çağdayız bundan sonra başka bir buzul çağına daha gireceğiz.

Tekrar buzul çağa gircek dünya. Ama kaç sene sonra gircek? Yaklaşık 20 bin sene 100 bin sene sonra girecek. Bununla 15 sene sonraki şeyi bir tutarsanız olmaz. Şu anda dünya ılıman çağa girdi. Bundan sonra bir buzul çağına girecek. Ama bunun şu andaki iklim değişikliğiyle, küresel ısınmayla ilgisi yok. O devam ediyor zaten.

'SON BİN YILIN EN SICAK YILINI GEÇİRECEĞİZ'
Önümüzdeki dönemde dünyaya gelen radyasyon miktarındaki azalmadan kaynaklanan birtakım ısınmalar soğumalar olur. 2012 – 2013 yılında ne olacak?.. Güneşteki patlamalar fazla olduğu için dünyaya fazla enerji gelecek ve ısınma olcak... Büyük bir ihtimalle de son bin yılın en sıcak yılını geçireceğiz.

Doğrudur buzul çağına gidiyor dünya çünkü geçmişte de bu şekilde olmuştur buzul çağı yaklaşık 2 milyon sene önce meydana gelmiş ondan sonra yavaş yavaş bu buzul çağlar serinleyerek azalarak devam etmiş ve şu anda da 5. Buzul Çağı'na doğru gidiyor.'BUZUL ÇAĞI HABERLERİNİ SPEKÜLATİF GÖRÜYORUM'
İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi - Prof. Dr. Selahattin İncecik: Ben o kanıda değilim bu tamamen spekülatif olarak üretilmiş bir haber olarak düşünüyorum. Bugün dünyanın her yerinde bir takım çalışmalar yapılıyor sadece İngiltere değil. Yani dünyanın her yerinde arastırma grupları çalışmalar yapıyor ama bu çalışmaların tamamına doğrudur diyerek güvenmek söz konusu değil.

Burada başka bir bilimsel gerçek var. O da bütün dünyanın üzerinde odaklandığı Birleşmiş Milletler'in öncülüğünde yapılan küresel iklim değişikliğinin önlenmesi veya olumsuz sonuçlarının azaltılması için bir protokol yapılmış. Artık bu protokolün sonuna gelmiş şimdi de bundan sonraki ülkelerin alacağı pozisyonlar üzerinde çalışmalar yapılıyor.

Şimdi bu olay ayrı bir şey ama bunun dışında dünyada iklim ne olacağı sorusu da ayrı bir şey. İklim kendi içerisinde çalkantısı olan bir hadisedir... Yani kendi içinde çalkantısı olması demek: Bundan sonra artık küresel iklim değişiminin bugüne kadar olan tarzının sona erdiği anlamına gelmiyor. Böyle bir şey yok. Yani karbondioksit emisyonlarının artış gösterdiği, artışlarının ortaya çıktığı, bilimsel olarak kanıtlanmış. Buzul çağın gelmesi gibi haberleri spekülatif olarak görüyorum.

'KÜRESEL ISINMA DEVAM EDİYOR'
Küresel ısınma devam ediyor. Bir değişiklik yok. Sadece bir kış sert geçti diye küresel iklim değişikliği sona erdi anlamına hiçbir zaman gelmez. Bu böyle olabilir.... Bir sonraki kış daha farklı olabilir... Bunlar hava olaylarının bu değişkenliği son derece kabul edilebilir bilimsel gerçeklerdir. Yaklaşık olarak 15 yıldır İstanbul'da karlı geçen gün sayısı 4'e inmişti. Oysa 100 yıl önce İstanbul'da karlı geçen gün sayısı 20 gündü. İlk defa 4 günü aşıyoruz... Mini buzul çağının geldiğinin söylenmesi doğru bir bilimsel yaklaşım olamaz.


 
Katılım
18.05.2010
Mesajlar
1,302
Şehir
Denizli
Ynt: 'Buzul Çağı' mı geliyor?

havaturka-Aşırı sıcaklar geldiğinde küresel ısınma, aşırı soğuklar geldiğinde ise mini buzul çağı haberleri medyanın sansasyondan nemalanmasının doğal bir sonucudur. Daha 1 hafta öncesine kadar İstanbul ' a neden kar yağmıyor diye şikayet ediliyordu şimdi ise mini buzul çağı geliyor deniyor. Nabza göre şerbet verilip, havaya göre saz çalınıyor. Bize göre abartılacak bir durum yoktur. 1907 1929, 1954, 1987 sistemlerinde gelmeyen mini buzul çağı 2012 sisteminde de gelmeyecektir. Bunlar öyle pat diye seneden seneye olan şeyler değildir.
 
Katılım
27.05.2008
Mesajlar
9,404
Şehir
Kırıkkale
Ynt: 'Buzul Çağı' mı geliyor?

köyümü gördüm bugün buzul çagına girmiş.yollarda tır ve kamyonlar depolara ateş yakıyordu yol boyu.don ki nasıl don.
 
Katılım
01.06.2010
Mesajlar
2,623
Şehir
Sivas
Ynt: 'Buzul Çağı' mı geliyor?

Valla biz zaten o cagda yasiyoduk.))) ama kar yagmiyordu, simdi karda var cok sükür...Eskiden ne kar olurdu ne bahar yagmuru..Simdi kar var en azindan.....
 
Katılım
22.11.2008
Mesajlar
714
Şehir
Eskişehir-Bursa
Ynt: 'Buzul Çağı' mı geliyor?

Bakan Eroğlu, gelecek 25-30 yılda mini buzul çağı yaşanacağı ile ilgili soruya ise 'Rusya kaynaklı bir haber. O kadar soğuk olacak ki her şey donacak, dendi. Bazı kişiler, adlarının duyulması için böyle şeyler çıkartabiliyor. Bizde böyle bir bilgi yok, inanmayın.' dedi. Bakan Eroğlu, yazın kurak geçeceği ile ilgili iddiaların da doğru olmadığını kaydetti

alın size bir buz çağı geyiği:)

http://www.izlesene.com/video/buz-devri-2den-super-bir-sahne-daha/3926
 
Katılım
18.12.2010
Mesajlar
684
Şehir
Ahıska
Ynt: 'Buzul Çağı' mı geliyor?

köylü link=topic=51719.msg526400#msg526400 date=1328116493' Alıntı:
köyümü gördüm bugün buzul çagına girmiş.yollarda tır ve kamyonlar depolara ateş yakıyordu yol boyu.don ki nasıl don.
Biz ardahanlılar olarak yıllardır dizel arabaların altında ateş yakarız yoksa ortalama -20 -30 lerde seyreden ardahan gecelerinden sonra mümkün değil araba çalıştırmak ....
ayrıca bundan 2-3 sene önce küresel ısınma vardı millet kuraklıktan dert yanıyordu :)
 
Katılım
09.03.2011
Mesajlar
9
Şehir
eskişehir
Ynt: 'Buzul Çağı' mı geliyor?

dört mevsim yaşanan bir ülke olarak tabiiki de soğuk olacak kar yağacak.olmazsa sorun o zaman başlar
 

Benzer Konular


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt