Çekilir tip Ciguli - Özgül Tarım Makinaları

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

Ayrıntılar >>> http://www.ozgultarim.com.tr/ozel.html

Ynt: Çekilir tip Ciguli - Özgül Tarım Makinaları

dustero link=topic=86014.msg1028624#msg1028624 date=1445547662' Alıntı:
Fiyatını merak ettim :)
wallace22 link=topic=86014.msg1028625#msg1028625 date=1445547733' Alıntı:
Maşallah, çok güzel bir alet olmuş. Büyük tarlalar için oldukça kullanışlı olacaktır.

Fiyati ne kadar acaba?

Fiyatını bilmiyorum. tahminen 5-6 vardır.

GENÇ EYMIRLİ link=topic=86014.msg1028626#msg1028626 date=1445547888' Alıntı:
ılk defa görüyorum toprağı nasıl işlıyor.

Toprağa salıp gidiyorsun. başka bir işlem yapmıyorsun.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=86014.msg1028623#msg1028623 date=1445547481' Alıntı:
Çok güzel yapmışlar ellerine sağlık..
Uyduruktan birşey yapmamışlar. Üzerine düşünülmüş.

Onrkrds link=topic=86014.msg1028622#msg1028622 date=1445547368' Alıntı:
Güzelmiş. Ama biz yerlere goble çekmeyi tercih ediyoruz :)

Bende bu yıl biçerdöver arkasından direk kazık çektim. Daha sonra kesekli yerlere goble, keseksiz yerlere de çampara yaptım. Çok daha iyi oldu.

insertend link=topic=86014.msg1028627#msg1028627 date=1445547909' Alıntı:
Fiyatını bilmiyorum. tahminen 5-6 vardır.

Toprağa salıp gidiyorsun. başka bir işlem yapmıyorsun.
Uyduruktan birşey yapmamışlar. Üzerine düşünülmüş.

Bende bu yıl biçerdöver arkasından direk kazık çektim. Daha sonra kesekli yerlere goble, keseksiz yerlere de çampara yaptım. Çok daha iyi oldu.

En iyisi olmuş bence.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=86014.msg1028630#msg1028630 date=1445548751' Alıntı:
peki bu pulluk yada çizeldwn sonra oluşan keseklere yararmı beyler olmazsa ben yapayım bi tane tekli.. :)

Abi makinayı parçalarsın :D

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=86014.msg1028630#msg1028630 date=1445548751' Alıntı:
peki bu pulluk yada çizeldwn sonra oluşan keseklere yararmı beyler olmazsa ben yapayım bi tane tekli.. :)

Bıçakların araları 1 karış var. İstediğin randımanı alamazsın. Ben hiç çekeni de görmedim. Aşağıda eklediğim linkte ki 11 ve 12 sayfalarda ki makinalarnişini görür sanırım. https://www.lwk-niedersachsen.de/download.cfm/file/328,dd090758-997d-9469-1cb6c709d2f9b133~pdf.html

Yusuf Abi bu ciguli denen alet bir ot parcalama ekipmani. Yani toprağı işlemek değil, ayçiçeği basta olmak üzere tarlada kalan bitki artıklarını parçalamak icin kullanılıyor. Uzerinde belirli aralıklarla enlemesine yerleştirilmiş bicaklar bulunan bir merdane yani. Pek bir fonksiyonu yok.

Teklilerin üzerinde, icersinine (ağırlık amacıyla) taş konulacak bir kazan bulunuyor. Ne kadar istersen o kadar agirlastirilabiliyor ama taşları yüklemek bazen yorucu olabiliyor.

Bu cekili tipin üretim amacı (tahminim) tas yüklemekle uğraşmak istemeyen çiftçilere hitaben, kendisi ağır olan bir model ortaya koymak.

Parçalanmayan tezekler varsa, onun icin en iyi çözüm (dik yada ağır tip yatay) rotovator. Onların dısında dişli merdane de güzel is görüyor.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10

Güzel bir calışma olmuş, sanırım Bulgaristan çiftçilerine sipariş ile yapmış olabilir Vahdettin,

Türkiye de büyük çiftçilere hitap edecek bir alet,

Fiyatının 12 000 tl den aşağı olacağını sanmıyorum.

3 kanatın hepsinde esneme özelliği olması geniş çalışma mesafesi olmasına rahmen verimli çalışacağına
inanıyorum.

Arkadaşlar.
Dediğiniz gibi üretici arkadaş sorulara cevap verecektir sanırım.
Trakyalı arkadaşlar bilirler.
Ciguli Trakya bölgesinde yaygın. Ayçiçeğinden sonra tarlada kalan sapları parçalamak için kullanılır.
Genelde tekliler vardı. Bu imalatta genişliği arttırılmış. Arazisi büyük olanlar için faydalı olabilir.
Kullanım sonuçlarını, kullananlardan dinleyeceğiz.

güzel yapmışlar, baya geniş olmuş, bir gidişte daha fazla alanı işleyecek.

biz tekli kullanıyoruz. üzerindeki kazan bölmesine 7-8 çuval toprak dolduruyoruz, baya ağır oluyor.
tarlaki ayçiçeği saplarını parçalıyor iyice...

bazıları şampara (diskaro) çekiyor ama ciguli daha iyi.
şampara toprağı sürüyor ve un ufak ediyor, yağmur yağdığında su toprağı süpürüp götürüyor, o yüzden erozyon olmasın diye yağmurlardan önce toprağı ufalamıyoruz...

ayçiçeği biçilince sapları parçalamak için ciguli çekiyoruz.
yağmurlar yağıp yer tava geldi mi, akşam aysan çekiyoruz
gece havalanıyor
ertesi gün hemen buğdayı ekiyoruz

İşr yararmı yaramazmı bilmem ama büyüklüğünden dolayı manevra yapmak gibi alanlarda tek merdaneli gibi pratik olmayacağı kesin. Büyük tarlalarda işe yarayabilir zaten büyük çiftçiler için tasarlandığı kesin. Tesviye aparatını andırıyor ufaktan..