• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Cevize yıldırım düşmesi

Katılım
15.12.2008
Mesajlar
2,734
Konum
balıkesir

Arkadaşlar 3,4 yıl önce çok büyük ceviz agacımıza yıldırım düştü ve gövdede toprağa yakın bölgesini yaktı ve kabuğu ayrıldı.Verimi düştü .Hiç müdahale etmedik ama şimdi pişman oldum.Ne yapabilirdik kurtarmak için?
 

Ekli dosyalar

Katılım
30.05.2014
Mesajlar
1,849
Konum
İZMİR-MANİSA
valla evvela o bölgenin ilaçla parazit böceklerden arındırılması lazım daha sonra ise dolgu malzemesi ile o delikleri kapatmakta yarar var
son olarak ise su tutmaz deniliyor burada yağlıboyaya benzer bir madde onunla da yalıtım yaparsanız ağacı kurtarabilirsiniz
bu tür şeyler zeytinde çok başımıza geliyor en güzel tedavisi hemen yapıldığında oluyor
misal kullandığımız ekipman yada tekerlek zeytin kökünün kabuğunu bu şekilde koparıyor bazen
kabuk bir bütün halinde kopmuşsa kabuğu geri koyup sıkıca bağlarsanız kaynıyor
bağlamada ya elastik kullanın yada belirli aralıklarla bağı gevşetin bir daha başınıza gelirse

edit: aşı macunu kullanabilirsiniz dolgu için seyreltirseniz daha rahat uygularsınız
 
Katılım
15.12.2008
Mesajlar
2,734
Konum
balıkesir
Ağaç çok büyüktü bina kadar ve tek.60-70 metre aşağıda dere kenarında kavak ağaçları var çok sayı da.Ben yıldırımın kavaklara düşmüş olacağını düşündüm. Çok sonradan ceviz agacimiza düştüğünü fark ettik.
Ayrıca söylediğini yabana atmiyacagim...
 
Katılım
28.11.2008
Mesajlar
1,534
Konum
SAMSUN
Evimize yakın meşelik var tepede yol kenarındakine hiç yıldırım düşmedi ama dere boyuna her ağaçta neredeyse yıldırım izi var benimde aklıma ya altın var yada yer altında sarnıç yani su var.fikri var.
 
Katılım
12.08.2014
Mesajlar
2,959
Konum
KIRKLARELİ/VİZE
Altın muhabbetine pek inanmıyorum, Elektrik her zaman en kısa yolu tercih eder. O civarlarda en yüksek nesne, yani ağaç varsa en kısa yoldan devresini tamamlamak için onu tercih etmiştir.
Fakat hakikaten altın çıkarsa süper olur.
 
Katılım
15.12.2008
Mesajlar
2,734
Konum
balıkesir
ismail geçmiş olsun ama o ağaç kurumuş gıbı duruyor belkıde umıt kesılmemiştır bakaım bır yol gosetren çıkar elbet
Su tut aldım yerler kuruyunca kar kalkinca ,ağacın gövdesini ilaclayip " su tut" ile yarayı açık yerleri kapatmak istiyorum.Önerilerinizi bekliyorum.Ağacın sağlıklı ve zarar goruntulerinin temin etmege çalışacağım.
Ağacin verimi etkilendi.Tamammı devam mi bilemiyoruz,her yıl ileri atıyoruz karar vermeyi.
 
Katılım
30.07.2016
Mesajlar
2
Konum
kayseri
Kemal Cüce Tarım Nakliye Gıda İnsaat Ticaret Sanayi Limited Şirketi

Son yıllarda tarıma ve toprağa verilen önem ile birlikte, tarım ve çiftçilikte gözle görülür şekilde ilerleyiş ve artış görülmektedir. Toprağın şekline ve iklim şartlarına göre meyve ve sebze üretimi yapmak isteyen yetiştiricilere tavsiyemiz olarak Mersin’in Mut ilçesinde 18 yıldır güvenilir hizmet sunan, ürünleri mavi sertifikalı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı onaylı, her doğa şartına dayanıklı ceviz fidanlarını siz değerli yetiştiricilerin beğenisine sunuyoruz.

Sitemizde yer alan ceviz fidanı çeşitleri bölümünden de görebileceğiniz gibi Chandler, Bilecik, Fernette, Fernor, Franquetta, Howard, Kaman, Lara, Payne, Pedro, Ronde de Montagne, Şebin ve Tulare gibi birçok ceviz fidanı türünün üretim ve satışını yapmaktayız.
 
Katılım
13.03.2018
Mesajlar
4
Konum
istanbul
Nedir bu ceviz ağaçlarının başına gelen arkadaş bizde diktik 1000 tane kadar ne hastalığı bitiyor ne donu ne paraziti şimdi birde yıldırım çıktı :)
 


Üst Alt